Reklama

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!

„Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo” – to czwarta edycja materiałów na Adwent przygotowanych przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W skład materiałów wchodzą: książeczka dla dzieci z 23 naklejkami, baner z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, książka z kazaniami wraz z płytami CD i DVD oraz piosenka „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2016/17: „Idźcie i głoście”, Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a także 100. rocznicy Objawień Fatimskich

Niedziela Ogólnopolska 46/2016, str. 28-29

Jasna Góra – miejsce szczególnej ewangelizacji

Inspiracją do zaproponowanych krótkich kazań na dni powszednie Adwentu są słowa św. Jana Pawła II, który w 1983 r. powiedział, że Jasna Góra jest szczególnym miejscem ewangelizacji, a słowo Dobrej Nowiny uzyskuje tutaj wyjątkową wyrazistość. O tej wielowiekowej ewangelizacji, jak zauważył Ojciec Święty, wiele mogłyby powiedzieć: Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, konfesjonały całej bazyliki oraz Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Dlatego poszczególne nauki adwentowe są duchowym pielgrzymowaniem na Jasną Górę z zatrzymaniem się nad konkretnym szczegółem tego narodowego sanktuarium czy też jego historii. Pomocą w przeprowadzeniu kazań są przygotowane nagrania w formie audio i wideo (prezentacja filmowa odpowiednia do tematu). Proponowany schemat nauk adwentowych składa się z trzech elementów: wprowadzenie w temat kazania, odtworzenie w formie wideo lub audio słów przewodnika jasnogórskiego (ok. 2 min), podsumowanie z dziećmi i odniesienie do życia.

Żywa Korona Maryi

Proponowane materiały na Adwent Jubileuszowego Roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej podejmują również akcję „Żywa Korona Maryi”. Dzisiaj bowiem, co podkreślają Ojcowie Paulini, pragniemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym dobrym i ewangelicznym życiem. Dlatego dzieci uczestniczące w Roratach nie tylko otrzymują kolorową książeczkę, do której wklejają każdego dnia naklejki, ale też już od pierwszego dnia zostają zaproszone do podjęcia postanowienia adwentowego jako daru dla Matki Bożej. Następnie przy temacie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie szczegółowo omówiona akcja „Żywa Korona Maryi”, a dzieci zostaną zachęcone do wzięcia w niej udziału. Pod koniec Adwentu, przy omawianiu Jasnogórskiego Skarbca, do dzieci zostanie skierowana propozycja wysłania zdjęcia z wypisanym na odwrocie dobrym uczynkiem.

Mój dar dla Matki Bożej

Reklama

Dzieciom uczestniczącym w Roratach proponujemy przesłanie swoich zdjęć pod adresem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, skąd zostaną przekazane na Jasną Górę. Do zdjęcia powinno być dołączone oświadczenie opiekunów dziecka, że wyrażają zgodę na jego uczestnictwo w akcji i publiczne pokazanie fotografii. Tygodnik „Niedziela” jest również organizatorem konkursu plastycznego dla dzieci pt. „Mój dar dla Matki Bożej”. Informacje na temat konkursu znajdują się w zeszycie z kazaniami.

Skarby Maryi

Warto zauważyć, że proponowaną w materiałach piosenką na tegoroczne Roraty jest utwór „Powędruj” autorstwa ks. dr. Lecha Gralaka, znany także pt. „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Nieprzypadkowo wykonuje tę piosenkę dziecięcy zespół z parafii pw. świętych Piotra i Pawła w Częstochowie o nazwie „Skarby Maryi”. Celem tegorocznych rozważań adwentowych jest bowiem uświadomienie dzieciom, że najcenniejszymi skarbami Matki Bożej jesteśmy my sami i z pewnością Maryja pragnie, byśmy do Niej należeli.

* * *

Materiały duszpasterskie na Adwent 2016 r. można zamówić w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, tel. 34 365 12 04.

Ceny: książeczka dla dzieci z 23 naklejkami – 2 zł, książka z kazaniami – 7 zł, komplet płyt – 10 zł, baner – 60 zł.

2016-11-08 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję