Reklama

Niedziela Małopolska

Młodzież na arenie

Na krakowskiej Tauron Arenie, miejscu, gdzie Franciszek spotkał się z wolontariuszami ŚDM, 13 listopada o godz. 17. zabrzmi – inspirowany wydarzeniami centralnymi z udziałem Papieża – koncert „Bóg liczy na Ciebie!”. Transmisja na żywo w TVP

Niedziela małopolska 46/2016, str. 7

[ TEMATY ]

koncert

Jakub i Paulina – ŚDM FB

Spotkanie na Tauron Arenie rozgrzało ducha ŚDM

Spotkanie na Tauron Arenie rozgrzało ducha ŚDM

Jak wyjawiają organizatorzy, myśl o tym koncercie zrodziła się z potrzeby dziękczynienia Panu Bogu za lipcowe odwiedziny w Krakowie tak licznych radosnych, młodych chrześcijan. Czerpiąc inspirację ze spotkań z Franciszkiem, m.in. czuwania na Brzegach, podczas listopadowego wydarzenia usłyszymy najpiękniejsze pieśni uwielbienia, a także hymny poprzednich ŚDM. Na Bożą chwałę zaśpiewają artyści z Polski i ze świata, m.in.: Sean Simmonds (USA), TGD, Kasia Wilk, Kuba Badach czy Kasia Cerekwicka. Dyrygentem Chóru i Orkiestry ŚDM będzie Adam Sztaba.

Naprawdę gotowi?

Koncert to drugie z cyklu przedsięwzięć „ŚDM. Jesteśmy razem!”, zainicjowanych przez bp. Grzegorza Rysia. Także 28 października powrócono do momentów z lipcowego święta. Zastanawiając się, „co dalej?”, wyrażono gotowość – widoczną już w haśle tego wydarzenia: „Are you ready? Yes!” (z ang. „Jesteście gotowi? Tak!”) – ale do czego? Na to pytanie każdy mógł odpowiedzieć sobie sam, bo spotkanie obfitowało w różnorodne inspiracje.

Reklama

Otwarła je muzyczna modlitwa animowana przez NiemaGOtu, zespół, który jest owocem światowego zlotu młodych w Krakowie. Pomiędzy pieśniami przemawiał lider grupy i autor hymnu ŚDM Jakub Blycharz. Zebrani na arenie wyraźnie ożywili się właśnie, gdy zabrzmiał tak znany im utwór „Błogosławieni miłosierni”. Podnieśli ręce w górę, śpiewając refren. Ze sceny popłynęła zachęta, że skoro doświadczamy Bożego miłosierdzia, to znaczy, że już spełnia się obietnica dana w tym błogosławieństwie. To jakby dodało sił śpiewającym. No bo przecież, ileż poczucia winy bywa w tym, że wcale nie czujemy się miłosierni. A jednak doświadczamy miłosierdzia od Boga i ludzi, czujemy to, więc i nasze serca nie są z kamienia! Tak, jesteśmy miłosierni!

Czas świadectwa

Potem usłyszeliśmy wybrane wypowiedzi z ankiet skierowanych do uczestników lipcowego wydarzenia. Bp Grzegorz Ryś zapytał: „Co powiedział ci Papież Franciszek podczas ŚDM? Co zamierzasz z tym zrobić?”. Młodzież dzieliła się swoimi spostrzeżeniami, ale także dawała przykłady zmiany własnych postaw. Dzięki temu mogliśmy wrócić do nauczania pozostawionego nam przez Ojca Świętego, „utrwalić” je sobie, zobaczyć, jak owocuje w życiu konkretnych ludzi.

Krótkie świadectwa złożyli młodzi oraz wspierające ich osoby. Swoim doświadczeniem podzieliła się 6-osobowa rodzina z Krakowa goszcząca kilkudziesięciu pielgrzymów ŚDM. – Wyobraźcie sobie, że musiałem wstawać o 6 rano, żeby móc spokojnie skorzystać z łazienki – wyznał szczerze jeden z synów. Tata także przyznawał, że zakwaterowanie tak licznej grupy wymagało niemałej logistyki, jednakże radość spotkania z młodzieżą była niepowtarzalna. Z kolei ks. Marcin Rozmus z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Batorskiej mówił, że dzięki ŚDM nauczył się, m.in., bliskości i zaufania w relacjach kapłan – świeccy i że nie ma czegoś takiego jak „to się nie da zrobić”. Przeciwnie, doświadczył, że można było na siebie wzajemnie liczyć. Świadectwo posługi złożyła również należąca do wspólnoty Galilea młoda ewangelizatorka posługująca w czasie ŚDM w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji. Była zaskoczona pozytywną reakcją ludzi na przekaz o Jezusie – Zbawicielu.

Reklama

Swoje 5 minut miały też młode osoby, które po lipcowym święcie zaczęły działać w nowych wspólnotach i inicjatywach – np. NO More (spotykają się w każdą środę o godz. 19.30 przy Bernardyńskiej 3 w Krakowie), Pan AMA (działa przy bazylice Mariackiej w Krakowie) czy Sylwestrze z ubogimi (szczegóły: sylwesterzubogimi.pl/krakow).

Obdarowani Duchem

Swój przekaz do zebranych skierował także ks. Robert Woźniak, który służył Ojcu Świętemu jako tłumacz. Przemówił, powitany oklaskami, kard. Stanisław Dziwisz, czyli osoba bez której światowe święto nie odbyłoby się w 2016 r. w Krakowie. W czasie Eucharystii, odprawionej przez Metropolitę Krakowskiego, biskupów krakowskich i licznych kapłanów, homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś. Nauczał: – Wybrał dwunastu (...). Nowością misji Jezusa jest to, że teraz słowo Boże nie jest wypisane na kamiennych tablicach, tylko na sercach, głęboko w osobie (...). Na was jest wypisane słowo Boga. Czujecie to? Że jesteście żywym słowem Bożym? (...) Jezus potrzebuje takich apostołów, którzy nie tylko słuchają słowa, tylko stają się nim. To słowo widać po nich. Oni je w sobie jakoś wcielają. Nie muszą o tym od razu gadać, wystarczy, że są. Idą, dwójkami, to znaczy w konkretnej wspólnocie, w której widać miłość wzajemną...

Warto wiedzieć, że już 26 listopada o godz. 16.30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpocznie się cykl rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”. Będzie on poświęcony siedmiu darom Ducha Świętego. Więcej informacji: www.krakow2016.com/sdm-jestesmy-razem.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noworoczny koncert orkiestry „Sursum Corda”

[ TEMATY ]

koncert

Monika Łukaszów

Dziesiąty - jubileuszowy koncert noworoczny zagrała Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”. Koncert odbył się w niedzielę 24 stycznia br., w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Wspólnota jest zamysłem Jezusa na istnienie kościoła

2021-09-25 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego była ostatnim akcentem czterodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” jakie prowadziła wspólnota Ruchu Światło – Życie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję