Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla lubaczowskiej konkatedry

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki lubaczowska konkatedra wzbogaciła się o jego relikwie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2016, str. 6

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

relikwie

Adam Łazar

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Gromadzimy się w lubaczowskiej konkatedrze, by przeżyć wyjątkową uroczystość – wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do naszej świątyni w 32. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kustoszem relikwii bł. ks. Jerzego jest Kuria Białostocka. Wikariuszem generalnym jest ks. inf. Adam Krasiński, który był ostatnim sekretarzem kard. Władysława Rubina w Rzymie. Gdy zwróciłem się do niego, z wielką radością przekazał relikwie bł. ks. Jerzego do świątyni, w której spoczywa śp. kard. Władysław Rubin – powiedział na początku Eucharystii dziekan i proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra. Powitał bp. Mariusza Leszczyńskiego, działaczy „Solidarności”, władze samorządowe, poczty sztandarowe ruchu solidarnościowego z Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa oraz samorządów ziemi lubaczowskiej.

Modlitwa i wspomnienia ze służby

Reklama

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. – Niech będzie Bóg uwielbiony w swoich świętych. Niech będzie uwielbiony w bł. Jerzym Popiełuszce, którego relikwie dziś otrzymujemy. To zwykły i niezwykły kapłan. Przyciągał do siebie ludzi wierzących i niewierzących – powiedział Biskup na początku homilii. Wiele uwagi poświęcił walce systemu totalitarnego z Kościołem. Jedną z form tej walki było branie alumnów seminariów duchownych do wojska, by odciągnąć ich od powołania kapłańskiego. Chodziło także o to, by poróżnić biskupów, gdyż brano do wojska kleryków z tych diecezji, gdzie biskupi byli krytycznie nastawieni do ówczesnego systemu społeczno-politycznego, jak np. bp przemyski Ignacy Tokarczuk czy bp Marian Rechowicz z archidiecezji w Lubaczowie. Utworzono specjalną klerycką jednostkę wojskową w Bartoszycach, w której służbę odbywał w l. 1966-68 alumn archidiecezji warszawskiej Jerzy Popiełuszko, a 10 lat później Mariusz Leszczyński. Spośród ok. trzech tysięcy kleryków, którzy odbywali służbę w różnych jednostkach w latach 1955-80, tylko ok. 4 proc. nie powróciło do seminariów duchownych. – Prześladowanie Kościoła w tej dziedzinie zakończyło się zupełnym fiaskiem. Przyniosło skutek odwrotny. Klerycy w wojsku nauczyli się solidarności i braterstwa na wspólnej drodze powołania kapłańskiego oraz odważnie stawiali czoła szykanom ideologicznym i fizycznym, które miały ich złamać. Wzorem takiej postawy był Jerzy Popiełuszko. Po latach jego mama powiedziała: „Mój syn Jerzy był przez całe życie człowiekiem głęboko wierzącym. Kiedy służył w wojsku, odmawiał Różaniec pomimo zakazu dowódcy. Nigdy nie słyszałam, by żalił się na Pana Boga. Starał się przyjmować wyrządzane nieprzyjemności w duchu wiary i z miłości do Pana Boga. Takim był jako kleryk i jako kapłan. Żył zawsze wiarą i miłością. Jego dewizą życiową były słowa św. Pawła: «Zło dobrem zwyciężaj»” – mówił w homilii bp Leszczyński.

Ślady ks. Jerzego

Na zakończenie Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Stopyra odczytał list marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, który napisał m.in.: „W latach zniewolenia przez władze komunistyczne jedynie Kościół katolicki nie ugiął się, pozostał ostoją wolności i niezależności, wspierał antykomunistyczne działania i otwarcie sprzeciwiał się ludowej władzy”. Ks. Stopyra przypomniał, że relikwie nie są jedyną pamiątką po bł. ks. Jerzym Popiełuszce w tym kościele. Dzięki lubaczowskiej „Solidarności” na zewnątrz świątyni jest wmurowana tablica poświęcona bł. Jerzemu. „Solidarność” podarowała także kielich z trzema krzyżami gdańskimi symbolizującymi wartości: Bóg, Ojczyzna, Wolność. Bp Marian Rechowicz w tym kościele poświęcił sztandar lubaczowskiej „Solidarności”. W 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki jego obraz namalowany przez lubaczowskiego artystę malarza Janusza Szpyta ufundowali zamojscy energetycy. Dzisiaj odsłaniana tablica i relikwiarz są darami leśników z Nadleśnictw w Lubaczowie, Oleszycach i Narolu. Bp Leszczyński udzielił wiernym błogosławieństwa relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki, które po Eucharystii zostały przeniesione do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i umieszczone w bocznym ołtarzu z obrazem Matki Bożej Lubaczowskiej. Po modlitwie Księdza Biskupa delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości dr Mariusz Krzysztofiński z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wygłosił prelekcję na temat relacji między ks. Jerzym Popiełuszką a abp. Ignacym Tokarczukiem z Przemyśla.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

6 czerwca przypada 10. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

Warszawa

bł. Jerzy Popiełuszko

relikwie

błogosławiony

Graziako/Niedziela

Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

W ciągu dziesięciu lat kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozwinął się przekraczając granice Polski. 6 czerwca w jego sanktuarium w kościele Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w specjalnej kaplicy wystawione zostaną kolejne relikwie związane z jego męczeńską śmiercią.

"Wierni będą mogli zobaczyć przedmioty, jakie miał przy sobie w ostatniej podróży: krzyżyk, różaniec, znaczek solidarności, wezwanie na przesłuchanie sądowe czy słynny znaczek z orzełkiem" - podał Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu księdza Jerzego Popiełuszki w informacji przekazanej PAP.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję