Reklama

Polska

Pierwsza msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej

Tegoroczne Święto Niepodległości było wyjątkowe. Po 225 latach w murach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiono pierwszą Eucharystię w intencji Ojczyzny

To była historyczna chwila. Po jednej stronie ołtarza stanęli najważniejsi hierarchowie w polskim Kościele, a po drugiej – naród ze swoimi najwyższymi władzami na czele. Obecni byli: pierwsza para, premier, marszałkowie oraz większość ministrów. – Czekaliśmy na ten moment 225 lat, bo tyle czasu minęło od obietnicy świątyni wotum, którą złożyli król i twórcy Konstytucji 3 maja – powiedział kard. Kazimierz Nycz. – Dziękuję mojemu poprzednikowi, kard. Józefowi Glempowi. Szkoda, że nie doczekał otwarcia świątyni – dodał.

Tego dnia w Wilanowie modliło się ponad 10 tys. osób, a kapłani udzielili Komunii św. 7,5 tys. z nich. To było szczególne święto dla darczyńców z całej Polski, którzy od lat wspierają budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Wspólna Eucharystia była więc okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny, ale także za wszystkich, którzy wspierali ideę wznoszenia narodowego wotum. – Prymas Polski kard. Józef Glemp podjął odważną i czasami niedocenianą decyzję wypełnienia wotum narodu. To on przestrzegał naród przed składaniem obietnic bez pokrycia – przypomniał podczas homilii abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu szczególnie podziękował Metropolicie Warszawskiemu. – Budowa ruszyła w 2002 r., ale po różnych przerwach została wznowiona śmiałą decyzją obecnego tu kard. Kazimierza Nycza w 2008 r. Dzięki niemu uczestniczymy dzisiaj w zakończeniu pierwszego etapu budowy tego narodowego wotum wdzięczności – podkreślił abp Gądecki.

Wieczorem ponad 5 tys. osób wysłuchało premierowego koncertu „Przymierze”, który Michał Lorenc napisał specjalnie na tę okazję. Jego wykonaniu, z udziałem ponad 100 muzyków, towarzyszyły dynamiczna iluminacja wnętrza świątyni oraz gigantyczna multimedialna prezentacja wyświetlana na ścianie ołtarzowej. Połączenie pięknej muzyki sakralnej i wyjątkowej scenerii dało efekt widowiska, które zapierało dech w piersiach.

Zdaniem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, otwarcie świątyni 11 listopada było znakiem szczególnej łaski. – Dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem za trwającą solidarną więź pokoleń, której widzialnym znakiem jest wotum naszego narodu, moralny obowiązek cieszącego się wolnością obecnego pokolenia Polaków. Modlitwa w Świątyni Opatrzności Bożej uczyni Polaków bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w realizowaniu daru wolności, za którą najwyższą cenę zapłaciły minione pokolenia rodaków – podkreślił abp Polak.

2016-11-16 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpiękniejszy symbol niepodległości

Świątynia Opatrzności Bożej doskonale wpisuje się w historię walki o wolność Polaków. Nic dziwnego, że jubileuszowy rok 100-lecia odzyskania niepodległości zostanie zainaugurowany właśnie w tym wyjątkowym miejscu

Nie ma w Polsce, i pewnie w całej Europie, budowli podobnej do Świątyni Opatrzności Bożej. Nie ma drugiego miejsca, które tak dosłownie wpisuje się w dziękczynienie za odzyskaną wolność Polski. Otwarta Świątynia Opatrzności Bożej jest więc najpiękniejszym symbolem naszej niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję