Reklama

Jasna Góra

Zwiastowanie w życiu każdego z nas

„Moja Mama jest Królową” to cykl dziewięciu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, które będą się odbywać w ósmym dniu każdego miesiąca poprzedzającego uroczystość 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, czyli od listopada 2016 r. do lipca 2017 r.

Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 26-27

[ TEMATY ]

Maryja

Wieczory Maryjne

Marian Sztajner/Niedziela

Kaplica Różańcowa była wypełniona po brzegi

Kaplica Różańcowa była wypełniona po brzegi

Uczestnicy pierwszego z Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych, który odbył się 8 listopada 2016 r., z uznaniem przyjęli tę inicjatywę ojców paulinów. Zadecydowały o tym klimat wspólnej modlitwy, interesująca katecheza, a także poruszające świadectwa uczestników. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Jacek Toborowicz, przeor klasztoru Ojców Paulinów w Leśniowie i kustosz tamtejszego sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Kazanie wygłosił o. Samuel Karwacki z Leśniowa.

Spotkanie w Kaplicy Różańcowej poprowadziła Agnieszka Porzezińska – scenarzystka filmowa i dziennikarka, co tydzień goszcząca na łamach „Niedzieli”. Gośćmi specjalnymi byli o. Stanisław Jarosz, paulin, i Dominika Figurska, aktorka.

Czas spotkań to czas, kiedy „poprzez rozważanie tajemnic różańcowych, które są tajemnicami życia Maryi, będziemy zastanawiać się, jak te misteria z życia Matki Bożej, pierwszej, która uwierzyła i została ukoronowana przez Boga, mogą być realizowane w życiu człowieka wierzącego” – powiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Pierwszy wieczór był poświęcony rozważaniu tajemnicy Zwiastowania. Agnieszka Porzezińska zwróciła uwagę, że sytuacja Maryi, której życie z chwilą, gdy archanioł Gabriel objawił Jej, iż zostanie matką Syna Bożego, zostało „wywrócone do góry nogami”, w jakimś sensie może się powtórzyć w życiu każdego z nas. O. Stanisław Jarosz przypomniał, że z apokryfów wiemy, iż Maryja marzyła o życiu poświęconym Bogu, życiu przy świątyni. Z chwilą gdy, jak czytamy w Ewangelii, po zaślubinach z Józefem, a przed zamieszkaniem z nim znalazła się brzemienna, była narażona na karę śmierci. Prawo żydowskie przewidywało w takich przypadkach ukamienowanie. W tej po ludzku bardzo trudnej sytuacji powiedziała Bogu: tak! Jej postawa jest wyrazem pokory, zawierzenia Bogu i gotowości pełnienia Jego woli. Ten czas w życiu Maryi jest wskazówką dla nas, by – jak podkreślił o. Jarosz – „w chwilach dramatycznych, patowych prosić Ją, by Ona to rozwiązała i przyjdzie nam z pomocą”, oraz by mieć świadomość, że gdy słuchamy Boga i odpowiadamy Mu: tak!, także w naszym życiu rodzi się Jezus.

Reklama

– Jestem szczęśliwa, chociaż wiadomo, że w życiu zdarzają się momenty trudne – przyznała Dominika Figurska, prywatnie mama piątki dzieci. – Anioł przychodził do mnie kilka razy, ale nie od razu powiedziałam: tak, bo chciałam przede wszystkim być aktorką.

Przywołując trudne chwile, Dominika Figurska wspomniała czas oczekiwania na narodziny trzeciego dziecka, które, według diagnozy lekarskiej, miało urodzić się z wadą genetyczną. – Gdy usłyszałam diagnozę, byłam we Wrocławiu, mąż – w Warszawie, czułam się bardzo samotna – wyznała. – Modliłam się gorąco, aby moje dziecko było zdrowe, ale od razu była też decyzja: Boże, jeżeli tak się stanie, zgadzam się, odejdę z teatru, będę się opiekować dwójką zdrowych dzieci i jednym chorym. Synek urodził się zdrowy, ma teraz cztery lata i nosi imię Józef.

Dominika Figurska zaznaczyła, że z trudnych chwil w życiu trzeba wyciągać wnioski, a mianowicie: łaska Boża nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją umieć pielęgnować; po życiowych burzach trzeba umieć przebaczyć sobie i innym, przebaczyć i iść dalej. – Cieszę się, że urodziłam się w Polsce, bo jesteśmy szczególnym narodem, jeżeli chodzi o relację z Maryją – dodała i podkreśliła: – Nagrodę za naszą miłość do Maryi otrzymaliśmy w osobach św. Jana Pawła II, św. Faustyny i prymasa Wyszyńskiego.

Dopełnieniem refleksji nad tajemnicą Zwiastowania były: wiersz Ernesta Brylla „Anioł niósł Zwiastowanie”, który przeczytała Agnieszka Porzezińska, świadectwo znanego perkusisty Jana Budziaszka – przekazane za pośrednictwem nagrania telewizyjnego, a także poruszające wypowiedzi uczestników, którzy doświadczyli szczególnej obecności Maryi w życiu swoim i swoich rodzin w tak trudnych momentach, jak wyjazd na wojnę do Afganistanu czy śmierć dziecka.

Kolejne spotkanie z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych odbędzie się 8 grudnia br. Wszystkie spotkania rozpoczyna Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, następnie odbywa się spotkanie w Kaplicy Różańcowej, a po nim – Apel Jasnogórski.

2016-11-16 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Matka Bolesna. Pozwolisz Jej, by pomogła ci przyjąć Słowo Boga?

Maryja z przebitym sercem, Matka Bolesna, Matka Niezawodnej Nadziei jest i będzie przy nas. Jak najlepsza, najbardziej niezawodna pielęgniarka przy najlepszym Lekarzu. Wejdźmy dziś Bogu pod ręce.

Gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, Symeon wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Łk 2,25-35.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję