Reklama

Żyć na wzór św. Jana Pawła II

2016-11-16 10:54

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 28-29

Jolanta Marszałek
Abp Wacław Depo błogosławi relikwiarzem św. Jana Pawła II

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Mstowie w archidiecezji częstochowskiej, prowadzona przez Kanoników Regularnych, przeżywała 30 października 2016 r. uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, dziękowano Panu Bogu za Papieża Polaka i jego życie, nauczanie, służbę Chrystusowi i Kościołowi. Relikwie św. Jana Pawła II zostały procesjonalnie wniesione do świątyni na kobiercu z biało-żółtych kwiatów.

Relikwiarz z kroplą papieskiej krwi

Witając parafian, kapłanów i gości, proboszcz miejsca ks. Paweł Greń CRL mówił o radości płynącej z otrzymania relikwii Papieża Polaka w Roku Świętym Miłosierdzia. – Kończy się ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia. Dekretem Księdza Arcybiskupa drzwi naszej świątyni stały się w tym czasie Bramą Miłosierdzia. Umieściliśmy na jednym z ołtarzy relikwie św. Siostry Faustyny. Dziś chcemy także umieścić relikwie apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła II. Wierzę, że on pomoże swoim orędownictwem u Ojca w niebie wszystkim parafianom i pielgrzymom. Módlmy się, aby ten czas wielkiego jubileuszu był dla nas owocny – mówił Ksiądz Proboszcz.

Kościół i świat wzajemnie się potrzebują

W homilii skierowanej do licznie zgromadzonych wiernych abp Depo zwrócił uwagę na rolę Kościoła w życiu św. Jana Pawła II. – Wspólnota Kościoła jest głęboko zanurzona w ludzkości i stanowi wielką tajemnicę wiary. Kościół i człowiek, Kościół i świat wzajemnie się potrzebują, wzajemnie się uzupełniają. Błędem jest współczesny prąd, który mówi o wierze w Boga przy niewierze w Kościół. Nie ma Kościoła bez Chrystusa i dojścia do Chrystusa bez Kościoła. Tajemnicę tych duchowych powiązań pięknie oddaje fragment poematu Karola Wojtyły, który nosi tytuł „Stanisław”. Czytamy w nim: „Pragnę opisać Kościół, mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną, ale ze mną nie umiera. Kościół dno bytu mojego i szczyt. Kościół korzeń, który zapuszczam w przeszłość i przyszłość zarazem. Sakrament mojego istnienia w Bogu, który jest Ojcem” – przypominał abp Depo.

Reklama

Zobowiązania wiary

– Umocnieni obecnością relikwii krwi św. Jana Pawła II odczytajmy na nowo jego wskazania – mówił dalej Metropolita Częstochowski. – Pierwsze zobowiązanie naszej wiary to przyznawanie się do niej choćby przez proste pozdrowienia: „Szczęść Boże” czy „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To były pierwsze słowa papieża Jana Pawła II tuż po wyborze do zgromadzonych na Placu św. Piotra. Gdy przyjechał do naszej Ojczyzny, zachęcał: „Niech nie znika pozdrowienie «Szczęść Boże», «Zostańcie z Bogiem», «Jedźcie z Bogiem». To jest dziedzictwo i znak naszej wiary”.

Drugie zobowiązanie to trwanie wspólnoty pod krzyżem i zawierzenie Bogu tak jak św. Jan Paweł II. Papież Benedykt XVI, wynosząc Papieża Polaka do chwały ołtarzy, powiedział: „Błogosławiony jesteś św. Janie Pawle II, bo uwierzyłeś Bogu” – kontynuował abp Wacław Depo i przypomniał też o zaufaniu Jana Pawła II do Matki Bożej. – Jego życie związane było z Maryją, w papieskim herbie zapisał: „Cały Twój, Maryjo”. Metropolita Częstochowski zachęcał wiernych do zaufania Bożej Matce i modlitwy przed Jej Cudownym Wizerunkiem czy to na Jasnej Górze, czy w tutejszym sanktuarium maryjnym.

Na wzór św. Jana Pawła II

Na zakończenie Mszy św. ks. Greń powiedział, że teksty św. Jana Pawła II można odczytać tylko w duchu modlitwy. – One były pisane na kolanach. Papież wszystko robił przed Bogiem, z Bogiem i w Bogu. Kropla krwi św. Jana Pawła II spoczywać będzie na naszym ołtarzu. Naszym obowiązkiem będzie gromadzić się tutaj na modlitwie. Tylko wtedy możemy stać się jeszcze bardziej ludźmi Boga. Proszę, nie bójcie się podchodzić przed ten ołtarz, przed ten relikwiarz. Wszyscy w tym miejscu możemy wymodlić bardzo wiele. Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas wszystkich wzorem życia dla Boga i w Bogu – apelował ks. Greń.

Pamiątkowa tablica

W czasie uroczystości poświęcono również tablicę upamiętniającą czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Bramę Miłosierdzia we mstowskiej parafii. Na koniec Mszy św. odmówiono Litanię do św. Jana Pawła II, a każdy mógł ucałować relikwiarz z kroplą krwi Świętego Papieża.

Tagi:
relikwie

Warszawa: relikwie św. José Sáncheza del Río w kościele św. Antoniego z Padwy

2019-12-12 11:16

M.W.

W przypadające dziś wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe o godz. 18.00 we franciszkańskim kościele św. Antoniego z Padwy w Warszawie bp Piotr Jarecki dokona instalacji relikwii I stopnia 14-letniego męczennika z Meksyku, wielkiego czciciela Matki Bożej z Guadalupe – św. José Sáncheza del Río (znanego z filmu "Cristiada").

Natalia Kaczmarczyk

Św. José urodził się w 1913 roku, w miejscowości Sahuayo. Zginął w wieku 14 lat, walcząc o wolność chrześcijan. Papież Franciszek kanonizował go 16 października 2016 roku

Święty męczennik jest m.in patronem ludzi młodych. – Zapraszamy zarówno młode pokolenie jak i starszych, którzy chcą się modlić za swoje dzieci i wnuki, aby się nie pogubiły w życiu i aby miały mocny kręgosłup moralny – mówi proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy o. Lech Dorobczyński OFM. Przypomina, że to także patron niezachwianej wiary. – Wrogowie powtarzali José: „Wyrzeknij się Boga, powiedz, że umarł, a będziesz żył”, tymczasem on wykrzykiwał: „Viva Cristo Rey!” - Niech żyje Chrystus Król i Dziewica z Guadalupe! - przypomina franciszkanin. – Nawet wtedy, gdy na oczach José wieszano jego przyjaciela, nawet wtedy, gdy chciano go uciszyć i złamano mu szczękę, nawet wtedy, gdy zdarto mu skórę ze stóp i kazano iść na cmentarz, cały czas krzyczał: „Viva Cristo Rey!”. Św. José zawstydza nas swoją wiarą. Zapraszamy tych, których wiara się chwieje i potrzebuje umocnienia - dodaje o. Dorobczyński.

To także patron wszystkich, którzy doznają prześladowań. – Przyzywajmy jego opieki nad naszymi siostrami i braćmi, których życie jest zagrożone dlatego, że wierzą w Pana Jezusa – mówi duchowny i dodaje: –  Chcemy się modlić przy relikwiach św. José w bardzo ważnej intencji - za dzieci, które doznają przemocy: fizycznej, psychicznej i moralnej – podkreśla proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy.

Relikwie I stopnia św. José Sáncheza w postaci fragmentu jego kości będą na stałe znajdować się we franciszkańskim kościele przy ul. Senatorskiej. W każdy piątek, po Mszy świętej o godz. 18.00, odprawiane będzie specjalne nabożeństwo do św. José z oddaniem czci jego relikwii.