Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

2016-11-23 09:53

akw
Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 31

W redakcji dwumiesięcznika „Jasna Góra” nastąpiła zmiana na stanowisku redaktora naczelnego – o. Roberta Jasiulewicza zastąpił o. Tomasz Leśniewski, reprezentujący najmłodsze pokolenie paulinów. Najnowszy – listopadowo-grudniowy numer periodyku ukazał się w nieco zmienionej szacie graficznej, a jego logo zostało uzupełnione o słowa: „Tu tętni życie”. Jak wyjaśnia o. Leśniewski w tekście wstępnym, redakcja będzie się starała ukazywać Sanktuarium Jasnogórskie jako miejsce tętniące intensywnym życiem, bo „w Sercu Matki, pod Sercem Matki są najlepsze warunki do rozwoju życia”.

Miłosierdzie, wiodący temat tego numeru, jest obecne w wywiadzie pt. „Nikt z pustymi rękami od nas nie wychodzi”, w którym o. Szymon Botul przedstawia działalność Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. O spotkaniach pielgrzymów z Jasnogórską Matką Miłosierdzia pisze o. Melchior Królik, natomiast o. Sebastian Matecki wspomina spotkanie z żywą ikoną Bożego Miłosierdzia – Matką Teresą z Kalkuty, w czasie gdy odwiedziła pauliński klasztor w Warszawie przy ul. Długiej.

Reklama

Senior jasnogórskich paulinów – o. Jerzy Tomziński w wywiadzie pt. „Człowiek, który narzucił zakonowi nowy styl”, dzieli się wspomnieniami na temat o. Piusa Przeździeckiego, generała Zakonu Paulinów w latach 1931-42. Wypowiedzi o. Tomzińskiego jak zawsze wywierają duże wrażenie obfitością materiału historycznego i trafnością sądów. Artykuł „Oni już poszli za Jezusem” zawiera świadectwa paulinów na temat odkrywania, dojrzewania i realizacji powołania.

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej redakcja zamieszcza artykuł o inicjatywie „Żywa Korona Maryi” oraz informacje, w jaki sposób można się w nią włączyć. Na kartach pisma znajdziemy także artykuły historyczne, m.in.: wspomnienie o. Eustachego Rakoczego o ks. mjr. Henryku Ciepichalle oraz świadectwo przynależności do jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. 34/377 73 51, 34/377 73 17, www.miesiecznik.jasnagora.pl , e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl .

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem