Reklama

Niedziela Kielecka

Chór Katedralny św. Cecylii skończył 90 lat

Niedziela kielecka 48/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

chór

J. Górlicki

Chór Bazyliki Katedralnej, na pierwszym planie Mariusz Bednarz

Chór Bazyliki Katedralnej, na pierwszym planie Mariusz Bednarz

Od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego w bazylice katedralnej 26 listopada i koncertu rozpoczęły się obchody 90-lecia wpisanego w muzyczną historię Kielc Chóru Katedralnego św. Cecylii. To patronka muzyki i śpiewu kościelnego, jej wspomnienie Kościół obchodzi 22 listopada.

Jednym z najważniejszych elementów liturgii Kościoła jest piękny śpiew wiernych. W sposób szczególny realizuje się on przez udział chórów czy scholi, a chór Matki Kościołów Diecezji Kieleckiej – bazyliki katedralnej – ma tutaj znaczenie i zasługi szczególne. W swoim repertuarze posiada wielogłosową muzykę sakralną wszystkich epok i stylów.

Reklama

Co chórzyści przygotowali na jubileusz? To koncert klasyczny, z towarzyszeniem kameralnego kwartetu smyczkowego i fortepianu, obejmujący i prezentujący szerokie spectrum zainteresowań Chóru oraz najpiękniejsze utwory wpisane w muzyczny kanon Mszy św., od Mszy D-dur Wolframa Menschicka, przez „Salve Regina” Josefa Gabriela Rheinbergera, po fragmenty „Mesjasza” G. F. Haendla.

Chór Katedralny w Kielcach założył w 1926 r. za zezwoleniem biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego ówczesny organista bazyliki katedralnej Józef Rosiński. Pierwsza nazwa zespołu brzmiała: „Kielecki Chór Katedralny”. Od tego czasu działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Chór może poszczycić się wieloma osiągnięciami kulturalno-artystycznymi. W 1938 r. zdobył pierwszą nagrodę na Krajowym Zlocie Śpiewaczym w Krakowie, a w 1939 r. wystawiono na scenie Teatru Polskiego w Kielcach operę „Krakowiacy i Górale”, gdzie wszystkie partie solowe oraz chóralne realizowali chórzyści Chóru Katedralnego. Od 1954 r. do swojej śmierci w grudniu 2008 r. Chór prowadził syn założyciela – prof. Jerzy Rosiński, pracujący wówczas jako organista w bazylice katedralnej.

W tym czasie Chór bardzo intensywnie zapisywał się w annałach historii Kielc, oprawiając muzycznie niedzielne i świąteczne Eucharystie w katedrze, a także podczas wydarzeń wyjazdowych – Chór był m.in. bardzo częstym gościem na Mszach św. Cechu Rzemiosł w Częstochowie.

Reklama

Do największych wydarzeń uświetnianych przez śpiew Chóru należą z pewnością: konsekracja biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, „Angelus” Wojciecha Kilara w 1982 r., Msza Koronacyjna C-dur W. A. Mozarta oraz oprawa Mszy św. celebrowanej na lotnisku w Masłowie 3 czerwca 1991 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II, Msza św. z okazji inauguracji Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego TV Trwam pod przewodnictwem kard. Gianfranco Ravasiego, Msza św. z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Kazimierza Ryczana w 2013 r., ingres do bazyliki katedralnej bp. Jana Piotrowskiego w listopadzie 2014 r.

Od lutego 2009 r. dyrygentem Chóru jest obecny organista bazyliki katedralnej – Mariusz Bednarz. Opiekunem duchowym jest wikariusz parafii katedralnej ks. Sebastian Wojewski. Pod ich skrzydłami Chór Katedralny, liczący obecnie ok. 20 osób, jest miejscem dla każdego chętnego, obdarzonego, oczywiście, dobrym słuchem i gotowego do pracowitych prób oraz równie pracowitych świąt spędzanych na chórze kieleckiej katedry… Najmłodszy uczestnik liczy zaledwie 12 lat, jest kilku nastolatków, trzydziestolatków, są osoby, które ukończyły 70. rok życia. Niektórzy związali z Chórem większość swoich lat – to jeszcze wychowankowie Jerzego Rosińskiego. – Znamienne jest to w ostatnich latach, że znaczna część naszych uczestników nie jest związana z parafią katedralną, mamy chórzystów z terenu całego miasta, ale także z dekanatu chęcińskiego, Morawicy czy okolic Mniowa – wyjaśnia Mariusz Bednarz.

Gratulujemy Chórowi pięknego jubileuszu i już cieszymy się na stulecie! Oby najbliższa dekada upływała Wam śpiewająco!

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyśpiewany jubileusz

W 1986 r. w zielonogórskim kościele pw. Najświętszego Zbawiciela miało miejsce historyczne wykonanie „Ojcze nasz” Moniuszki – śpiewały wtedy parafialny chór „Cantemus Domino” i Chór Katedralny z niemieckiego Verden, a utwór zaśpiewano po polsku. Okazją do powtórki był jeden z koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia „Cantemus Domino”.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję