Reklama

Niedziela Sandomierska

Szlachectwo zobowiązuje. Już szesnasty raz

Niedziela sandomierska 48/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

akcja

Archiwum autora

Janów Lubelski – spotkanie sztabu

Janów Lubelski – spotkanie sztabu

Akcja „Szlachetna Paczka” z roku na rok staje się coraz prężniejsza. Jak podkreślają organizatorzy, „dociera do prawdziwej biedy. Takiej, dla której kontakt z wolontariuszem i pomoc materialna staną się impulsem do zmiany”. Wprawdzie finał akcji następuje w połowie grudnia, kiedy to wolontariusze trafiają do wielu rodzin z konkretną pomocą, ale już teraz zaczął się czas otwarcia bazy rodzin w potrzebie. A pomoc świadczona w ramach „Szlachetnej Paczki” jest różnoraka: są w niej i piecyki gazowe, i małe oraz duże sprzęty AGD, buty i odzież zimowa… – co tylko danej rodzinie jest najbardziej potrzebne. Na rzeczach materialnych się nie kończy. Niezamożne rodziny są szkolone w zakresie zarządzania swoim budżetem: w sposobach zarówno zarabiania, jak i wydawania pieniędzy; ci, którym w rozwinięciu skrzydeł przeszkadza skomplikowana sytuacja prawna, mogą liczyć na pomoc wolontariusza, który doprowadzi do jej rozwiązania, osoby starsze i samotne w ramach projektu są aktywizowane i zachęcane do wychodzenia ze swojej samotności, zaś tam, gdzie barierą jest choroba – doprowadza się do szeregu bezpłatnych konsultacji lekarskich. Nowością jest skierowany nie tylko dla osób opuszczających dom samotnej matki czy dom dziecka projekt „Start w samodzielność”. Działa też Akademia Przyszłości – inicjatywa, dzięki której dzieci od najmłodszych lat są uczone zaradności: jak czytamy, są przeprowadzane „od porażki w szkole do sukcesu w życiu”. Organizatorzy wskazują, że w ciągu 15 lat swojego trwania „Szlachetna Paczka” dotarła do wielu tysięcy rodzin. Tylko w ubiegłym roku pomoc przekazana dla ok. 20 tys. rodzin w paczkach sięgnęła wartości 54 mln zł: „wartość paczek przygotowanych dla jednej rodziny wyniosła średnio 2600 zł, a w przygotowywanie pomocy dla jednej rodziny angażowały się średnio 43 osoby” – możemy wyczytać ze sprawozdania złożonego przez organizatorów. Darczyńcą był również papież Franciszek.

Czas na działanie

Już zaczął się czas, kiedy można zostać darczyńcą i przygotować pomoc dla konkretnej rodziny z listy na www.szlachetnapaczka.pl . Korzystający z pomocy są wcześniej typowani przez wolontariuszy, którzy szczegółowo opisują, jakie wsparcie jest najbardziej potrzebne. Jakkolwiek to brzmi, do akcji włączane są tylko te rodziny, które na to zasługują. – Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Zwracamy dużą uwagę na historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji oraz na to, czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by swoją sytuację zmienić – zapewniają wolontariusze. Chodzi o to, aby nie utrwalać patologii np. długoletniego, dziedziczonego przez pokolenia bezrobocia, ponieważ dopóki wspiera się ludzi w takiej sytuacji, nie daje się im żadnego asumptu, by chcieli coś w swoim życiu zmienić. Oczekiwanie pomocy, niezależnie z jakiego źródła, staje się wtedy niejako wyborem sposobu na życie, sposobu, który mimo trudności działa. A jak coś działa, po co to zmieniać? W „Szlachetnej Paczce” chodzi o coś innego, a mianowicie o to, by pomoc była wędką, a nie rybą. – Uważam, że pomaganie bez upewnienia się, że jest ono potrzebne, jest błędem. Jeśli żebrak wyjdzie na ulicę i zarobi 200 zł dziennie, to już nigdy nie będzie szukał innej pracy – mówi o ogólnym mechanizmie powstawania dysfunkcji w jednym z wywiadów ks. Jacek Stryczek, twórca projektu „Szlachetnej Paczki”. – Jeśli ktoś bowiem raz zakosztuje tego, że może nieźle zarobić, wyglądając na biednego, to już nie będzie mu się opłacało tego zmieniać – dodaje.

Reklama

Na terenie diecezji sandomierskiej działa kilkanaście rejonów, gdzie udało się zorganizować liderów i wolontariuszy. Każdy, wchodząc na stronę internatową „Paczki”, a następnie na dane województwo i rejon, może wybrać rodzinę i zapoznać się z jej historią. Dokonanie wyboru jest niejako zobowiązaniem się do przekazania konkretnej pomocy, zasadność której wcześniej zweryfikowali wolontariusze.

Jedną paczkę może przygotowywać nawet kilkadziesiąt osób. Często robią to szkoły, pracownicy różnych firm i instytucji. – Przy niewielkich nakładach finansowych, jeśli np. składa się cała grupa przyjaciół, można zrobić wspaniały prezent dla rodziny, która tego potrzebuje – mówi Lucyna, jedna z ubiegłorocznych osób włączających się w akcję.

Chcesz zrobić prezent świąteczny najbardziej potrzebującym rodzinom? Wybierz jedną z nich. Przyłącz się do akcji „Szlachetna Paczka”.

Mówią darczyńcy

Reklama

Darczyńcy chętnie opowiadają, dlaczego pomagają. Ich historie są nie mniej wzruszające niż historie obdarowanych. Panowie Szymon i Łukasz z Nowej Dęby paczki przygotowali pierwszy raz. – Kiedyś sam byłem w nieciekawej sytuacji, korzystałem z pomocy i wiem, jak to wygląda, kiedy ma się wszystko i nagle wszystko się traci. Ani ja, ani żona nie mieliśmy wtedy pracy. Tylko fakt, że pomagali nam rodzice, pozwolił przetrwać ciężkie chwile. Teraz jest nieźle, więc pomagamy – mówi pan Szymon. – Jeszcze jedno: chcieliśmy pomóc, bo są tacy, którzy mogą, a nie pomagają – dodaje pan Łukasz. Skrzyknęli więc znajomych. Prezenty przygotowywało w sumie 12 osób. Do danej rodziny pojechała pralka, odzież i żywność. – Mama popłakała się z radości – relacjonują wolontariusze, którzy zawieźli paczkę.

Okiem wolontariusza

Jedną z ubiegłorocznych wolontariuszek była Paulina Piekarz. Zapytana, dlaczego tak się stało, podkreśla, że zrobiła to z prostego powodu. – Pomaganie innym i dawanie choć trochę radości i promyka nadziei, to moja pasja – mówi. – Kiedy widzę uśmiech na twarzy drugiego człowieka, jest to dla mnie najlepszy prezent świąteczny, jaki mogłabym sobie wymarzyć – dopowiada. Na pytanie o pozyskiwanie darczyńców, dodaje: – Darczyńcy zgłaszali się w większości sami, jednak duży wpływ na to miały działania promocyjne typu pojawianie się na różnych miejskich eventach z flagą „Paczki” przez wolontariuszy ubranych w charakterystyczne koszulki czy indywidualne rozmowy i opowiadanie innym o projekcie „Szlachetna Paczka” – wylicza Paulina.

Bycie wolontariuszem „Szlachetnej Paczki” jest ogromnym wyzwaniem, ale i wielkim szczęściem. Możemy patrzeć, jak członkowie obdarowanych rodzin zmieniają się dzięki pomocy niosącej wiarę w siebie oraz przekonaniu o swojej wyjątkowości. Akcja daje obdarowanym siły, aby stawać się lepszym człowiekiem i znajdować wyjście ze swej trudnej sytuacji. Oby ta inicjatywa się rozwijała i nadal znajdowały się osoby, które będą ją podejmować.

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ciepłym sercem

Niedziela legnicka 50/2018, str. II

[ TEMATY ]

akcja

Monika Łukaszów

Wieszaki ustawiono na placu przy parafii Świętej Trójcy i parafii św. Tadeusza w Legnicy

Wieszaki ustawiono na placu przy parafii Świętej Trójcy i parafii
św. Tadeusza w Legnicy

Ciepłe kurtki, płaszcze, polary, swetry, szaliki i czapki można znaleźć na wieszakach, które stanęły na placu przy parafii Świętej Trójcy w Legnicy. Wszystko to za sprawą ogólnopolskiej akcji „Wymiana ciepła”. W tym prowadzonym od kilku lat w całej Polsce przedsięwzięciu chodzi o podzielenie się ciepłymi ubraniami z tymi, którzy tego potrzebują, głównie z bezdomnymi.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do oazowiczów: tylko człowiek wolny jest w stanie miłować

2021-08-02 18:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

bp Roman Pindel

„Tylko człowiek wolny jest w stanie miłować Boga i bliźniego” – przypomniał bp Roman Pindel, który 2 sierpnia przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem młodzieży i rodzin z Domowego Kościoła uczestniczących w kolejnym turnusie wakacyjnych rekolekcji oazowych różnych stopni.

Podczas Dnia Wspólnoty hierarcha rozważał słowa „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie”, składające się na hasło roku formacyjnego 2021/2022 Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję