Reklama

Jasna Góra

Papieski dar odpustów

Niedziela Ogólnopolska 49/2016, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Przeor Jasnej Góry zaprasza na 8 grudnia 2016

Drodzy Pielgrzymi, Czciciele Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski!

Z bliża się doroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Powracamy w niej do kontemplacji niezwykłej tajemnicy zachowania Maryi od zmazy wszelkiego grzechu. W Niej, najdoskonalszej z ludzi, objawia się piękno Bożego stworzenia, które ma istnieć ku chwale Jego majestatu. Od Maryi rozpoczyna się nowa era w dziejach ludzkości. Ona, zachowana od zmazy grzechu, ma porodzić nowego Adama, Jezusa Chrystusa, Boga-Człowieka, który odnowi oblicze ziemi (por. Ps 104, 30) i wszystkich do Boga przyprowadzi.

Reklama

Dziękując za tę szczególną obecność Maryi w tajemnicy miłości Boga do człowieka, od 2009 r. przychodzimy na Jasną Górę, by w uroczystym hołdzie złożyć naręcza białych kwiatów u stóp figury Niepokalanej na błoniach przed szczytem – na placu modlitwy. W tym akcie serdecznej czci okazywanej Najświętszej Dziewicy, wzorem papieskiego hołdu składanego z kwiatów przed statuą Maryi na placu Hiszpańskim w Rzymie, pragniemy złożyć nasze serca, naszą miłość i wiarę oraz ponowić nasze oddanie i zawierzenie Maryi.

Niech ten dzień będzie dla nas wyjątkowo piękny i wzruszający również z tego względu, że wpisuje się on, poprzez „Wieczór Maryjny”, w jubileuszowe świętowanie 300-lecia Koronacji Jasnogórskiego Wizerunku. Szczególnym wydarzeniem tego dnia będzie przekazanie w czasie Mszy św. o godz. 18.30 przez ks. prał. Krzysztofa Nykiela, regensa Penitencjarii Apostolskiej, papieskiego daru odpustów na Jubileuszowy Rok 300-lecia Koronacji, dla większego pożytku duchowego wiernych nawiedzających Jasną Górę.Drodzy Pielgrzymi!

Przybywając w tym dniu na Jasną Górę, wyśpiewajmy nasze „Magnificat” za wielkie rzeczy, jakie Bóg czyni przez Maryję od tylu wieków dla naszego narodu, dla naszych rodzin i każdego z nas osobiście.

Zapraszam do wspólnego świętowania i wspólnej modlitwy.

8 grudnia 2016 r. na Jasną Górę zostanie przekazany papieski dar odpustów na Jubileuszowy Rok 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

2016-11-30 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra dziś stacją modlitwy dziękczynnej za Polską Federację Pueri Cantores

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Episkopat News

Za 30-lat działalności Polskiej Federacji Pueri Cantores na Jasnej Górze dziękowali przedstawiciele Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”, który od lat jest członkiem Federacji. Co miesiąc w innym miejscu w kraju taka modlitwa jest zanoszona. Trwa nowenna przed głównymi uroczystościami jubileuszowymi. Federacja powstała w 1992r. i należy do Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

- Dla nas obecność na Jasnej Górze jest codziennością, ale dziś szczególnie jako członkowie polskiej federacji włączamy się w tę wielką nowennę. Chcemy podziękować za dar istnienia stowarzyszenia, ale również modlimy się za wszystkich członków chórów związanych z Pueri Cantores - powiedziała s. Maria Bujalska, dyrygent jasnogórskiego chóru.

CZYTAJ DALEJ

Umiłowanie Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 9

[ TEMATY ]

błogosławiony

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę. Mimo to wyprzedził swoje czasy. W kwestii otwarcia na świat, które symbolizuje Sobór Watykański II, był w Kościele pionierem. Świadectwo o duchowym mistrzu – bł. abp. Jerzym Matulewiczu składa jedna z jego duchowych córek ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii

Jerzy Matulewicz urodził się 13 kwietnia 1871 r. we wsi Lugine, w pobliżu Mariampola, na Suwalszczyźnie. Gdy miał 3 lata, stracił ojca, a gdy miał 10 lat, umarła jego ukochana mama. Został pod opieką starszego brata Jana. Dzięki pomocy drugiego brata – Andrzeja Jerzy został przyjęty w 1883 r. do gimnazjum w Mariampolu. Codzienne wyprawy do odległego o 5 km Mariampola były bardzo uciążliwe. Zapadł na zdrowiu, dokuczała mu szczególnie rana na nodze. Były to początki nierozpoznanej gruźlicy kości, z której już nigdy się nie wyleczył.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję