Reklama

Jak wygląda stan faktyczny Huty w Częstochowie

W poprzednim numerze "Niedzieli" zamieszczony został wywiad z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną, w którym prezydent przedstawił w skrócie problem Huty Częstochowa i działania Urzędu Miasta w tej sprawie. Z uwagi na to, że problem jest bardzo ważny dla pracowników Huty i dla całego miasta, wymaga on szerszego potraktowania.W poprzednim numerze "Niedzieli" zamieszczony został wywiad z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną, w którym prezydent przedstawił w skrócie problem Huty Częstochowa i działania Urzędu Miasta w tej sprawie. Z uwagi na to, że problem jest bardzo ważny dla pracowników Huty i dla całego miasta, wymaga on szerszego potraktowania.

Obecnie istnieją dwa podmioty związane z Hutą Częstochowa: Spółka Akcyjna Huta Częstochowa S.A. oraz Spółka z o.o. Huta Stali Częstochowa.
Spółka Akcyjna Huta Częstochowa S. A.: jest właścicielem całego majątku, w tym produkcyjnego; ma zadłużenie wobec wierzycieli przekraczające trzykrotnie wartość majątku; zatrudnia ok. 40 pracowników; zgłosiła do Sądu wniosek o upadłość, który w dalszym ciągu nie jest rozpatrzony, ponieważ Skarb Państwa nie zabezpieczył kwoty 3,5 mln zł na koszty związane z upadłością; właścicielem i jedynym upoważnionym do decydowania o Hucie Częstochowa S.A. jest Skarb Państwa.
Natomiast Spółka z o.o. Huta Stali Częstochowa: ma kapitał własny zaledwie 50000 zł; zatrudnia ponad 2100 pracowników; dzierżawi majątek produkcyjny od Huty Częstochowa S.A. bez zabezpieczenia możliwości jego nabycia; nie posiada żadnych możliwości zabezpieczenia swoich wierzytelności oraz nie wykazuje zdolności kredytowej; założycielem Huty Stali Częstochowa jest Spółka Akcyjna - Polskie Huty Stali, a obecnym właścicielem jest Towarzystwo Finansowe "Silesia" S. A., spółka założona przez Ministra Gospodarki na majątku Skarbu Państwa.
Oba podmioty znajdują się w dramatycznej sytuacji, pozostawione bez pomocy przez Skarb Państwa. W Programie restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali oraz modyfikacji tego programu, przyjętego przez Rząd Leszka Millera 5 listopada 2002 r., uzgodnionym z Unią Europejską, uwzględnione zostały huty śląskie, natomiast nie została uwzględniona nasza Huta. Konsekwencje tego są takie, że częstochowska Huta nie może liczyć na żadną pomoc publiczną. W świetle ustawy o pomocy publicznej takiemu podmiotowi nie wolno udzielić pomocy, w tym pomocy w postaci gwarancji kredytowych ze strony samorządu gminnego, bez zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Ponadto w stosunku do hut objętych pomocą Ministerstwo przygotowało plan wspierania zwalnianych pracowników. Na pakiet osłonowy przeznaczono znaczne kwoty (łącznie 23 mln zł rocznie w latach 2003-2006). Huta Częstochowa z takiej pomocy została również wyłączona. Z przedstawionych faktów wynika, że właściciel pozostawił swoją własność, a zwłaszcza ludzi zatrudnionych w Hucie, własnemu losowi.
Aby Huta mogła produkować, potrzebuje kredytu obrotowego na zakup surowców. Banki kredytu nowo utworzonemu podmiotowi Huta Stali Częstochowa udzielić nie chcą, żądając poręczenia kredytu przez wiarygodne instytucje oraz planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. W chwili obecnej plan taki, który wykonała firma "Berger", jest w trakcie zatwierdzania przez Zarząd Huty i właściciela. Nie ma pewności, czy ten biznesplan zostanie zaakceptowany. Do tej pory jedyną ofertą kredytu dla Huty Stali Częstochowa była propozycja faktoringu przedstawiona przez konsorcjum banków reprezentowane przez Kredyt Bank. Finansowania w wysokości 40 mln zł konsorcjum to było gotowe udzielić pod warunkiem przystąpienia przez Spółkę z o.o. Huta Stali Częstochowa do długu Spółki Akcyjnej Huta Częstochowa S.A. w wysokości ponad 100 mln zł. Propozycja ta została odrzucona przez Zarząd Huty Stali Częstochowa.
Jak wygląda natomiast stosunek władz miasta Częstochowy do problemu Huty?
18 września 2002 r. Rada Miasta Częstochowy w swojej uchwale zadeklarowała wszechstronną pomoc Hucie, w tym poręczenie kredytu, jednak pod warunkiem przedstawienia przez władze Huty wiarygodnego planu restrukturyzacji finansowej i strukturalnej przedsiębiorstwa. Należy wyraźnie podkreślić, że aby miasto mogło udzielić Hucie poręczenia kredytu, musi mieć na to zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, a takiej zgody nie ma, pomoc więc w tej postaci jest ze względów prawnych niemożliwa. Pomoc ta jest również obarczona bardzo dużym ryzykiem dla miasta w sytuacji, gdyby Spółka z o.o. Huta Stali Częstochowa nie wyszła na prostą, a to w dniu dzisiejszym wobec braku wiarygodnego planu poprawy sytuacji jest prawdopodobne. Wówczas cała kwota poręczenia, a mówi się w tej chwili o 40 mln zł, musiałaby być przez miasto spłacona, co mogłoby doprowadzić finanse Miasta do ruiny i postawić pod znakiem zapytania funkcjonowanie wielu miejskich instytucji.
Sytuacja jest więc bardzo poważna, z czego zdają sobie sprawę zarówno radni, jak i prezydent Tadeusz Wrona, podejmujący wiele różnych działań w obronie Huty, wydeptujący wszystkie możliwe ścieżki, aby skłonić właściciela Huty, czyli Skarb Państwa, do rozwiązania problemu. Ministerstwo odpowiedzialne za restrukturyzację hutnictwa nie przedstawiło jednak jak dotąd realnych i mogących dawać nadzieję planów dotyczących przyszłości Huty w Częstochowie, w tym przyszłej formy własności.
Niedawna kolejna wizyta prezydenta Wrony w Warszawie, tym razem u ministra Gospodarki i Pracy Jerzego Hausnera, daje nadzieję na rozwiązanie problemów Huty. Obietnice to jednak jeszcze nie fakty. Hutnicy i mieszkańcy Częstochowy czekają na konkrety.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję