Reklama

Niedziela Podlaska

Poświęcenie kościoła w Dziadkowicach po remoncie

Kościoły wznoszone na ziemi pomagają w budowaniu świątyni w człowieku – mówił bp Tadeusz Pikus podczas ponownego poświęcenia kościoła pw. Trójcy Świętej w Dziadkowicach po jego gruntownym remoncie. Ksiądz Biskup wyjaśniał, że rewitalizacja może dotyczyć zarówno budynku kościoła, jak i świątyni, którą jest każdy wierzący

Niedziela podlaska 49/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Drohiczyński

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Drohiczyński

Poświęcenie kościoła, które odbyło się 20 listopada, było ważnym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej. W uroczystości wzięli udział kapłani z dziekanem siemiatyckim ks. Jerzym Cudnym, parafianie z całą radą parafialną i goście.

Szczęśliwy przebieg prac

Kapłani wraz ze świtą ministrantów czekali na Pasterza diecezji przed kościołem, a witając go, podali do ucałowania relikwie św. Andrzeja Boboli, które obok relikwii św. Faustyny na stałe znajdują się w świątyni dziadkowickiej. Na wstępie uroczystości proboszcz parafii ks. Marek Toruński mówił: – W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata gromadzimy się w naszej odnowionej świątyni, by podziękować Bogu za szczęśliwy przebieg prac renowacyjnych oraz ludziom, którzy to dzieło wspierali modlitwą i ofiarą. Prace te finansowo wspierali obecni i byli parafianie oraz goście parafii, dotacji udzielili Urząd Marszałkowski w Białymstoku, Wojewódzki Konserwator Zabytków i Gmina Dziadkowice. Proboszcz poprosił Księdza Biskupa o modlitwę w intencji parafian, darczyńców i firmy, która wykonała prace remontowe, oraz o poświęcenie gruntownie odnowionego kościoła.

Świątynia Boga żywego

Reklama

Ksiądz Biskup poświęcił wodę, a następnie nastąpiło poświęcenie świątyni poprzez znak poświęcenia ścian. Wyraził też uznanie parafianom, dobroczyńcom i wykonawcom renowacji. W homilii zaś mówił: – Dzięki Bogu w Trójcy Jedynemu, dzięki Jego Miłosierdziu, świątynią prawdziwą na ziemi jest człowiek, świątynia Boga żywego. Budowle, które wznosimy na ziemi, mają służyć temu, by każdy człowiek stawał się świątynią Boga żywego. To, że stajemy się świątynią, jest wolą i miłością Boga wobec nas. Bóg posłał swojego Syna Jezusa Chrystusa, który przychodzi, by budować z nas świątynię, a On od Ojca posyła Ducha Świętego, by każdy z nas stał się świątynią.

Dalej bp Pikus zwrócił uwagę, że rewitalizacja może dotyczyć zarówno budynku kościoła, jak i świątyni, którą my jesteśmy: – Być może w naszym życiu potrzebna jest rewitalizacja świątyni, którą my jesteśmy. Tego nie odbuduje człowiek, bo świątynię, jaką my jesteśmy, buduje sam Bóg przy naszej współpracy. Podkreślał też, że Bóg nie odbuduje w nas świątyni, jeśli nie będziemy tego chcieli. Podpowiadał też, by do odnowienia świątyń, kórymi jesteśmy, wykorzystać zbliżający się czas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, który trafił do wszystkich parafii na zakończenie Roku Świętego Miłosierdza. Zachęcał do indywidualnych spotkań z Chrystusem i rachunku sumienia z całego życia.

Odnowa serc

Nawiązując do słów homilii, proboszcz Marek Toruński mówił na zakończenie: – Mam nadzieję, że odnowa naszych serc dokonywać się będzie podczas nawiedzenia Jezusa Miłosiernego, która w naszej parafii rozpocznie się w pierwszą niedzielę grudnia. Niech Jezus Chrystus Król Wszechświata ma zawsze godne mieszkanie nie tylko w świątyniach zbudowanych ręką ludzką, ale przede wszystkim w naszych sercach, rodzinach, parafii, ojczyźnie i świecie.

* * *

Szczypta historii

Pierwszy, drewniany kościół w Dziadkowicach ufundowano w 1431 r., jednak spłonął on w czasie potopu szwedzkiego. Kolejny kościół, również drewniany, wystawiono ok. 1702 r. Obecny kościół w stylu odrodzenia został zbudowany z cegły i kamienia w 1802 r. i konsekrowany w 1850 r. W ramach represji popowstaniowych po bitwie siemiatyckiej kościół został zamknięty, a następnie przekazany Cerkwi prawosławnej. W czasie I wojny światowej świątynia została w znacznym stopniu zburzona. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. zniszczony kościół został zwrócony katolikom. Rok później dokonano ponownej erekcji parafii, a następnie kościół odbudowano i poświęcono w 1921 r. W 2002 r. ówczesny biskup drohiczyński Antoni Dydycz dokonał rekonsekracji kościoła i poświęcił nowy marmurowy ołtarz. Kościół, który od dwustu las wznosi się na wzgórzu w Dziadkowicach, remontowano przez dwa lata. Odnowiono elewację zewnętrzną i wnętrze świątyni łącznie z ołtarzem głównym. Wcześniej zbudowano kamienny parkan wokół placu kościelnego. Solidne ogrodzenie neutralizuje drgania ziemi spowodowane bezpośrednim sąsiedztwem ruchliwej drogi. Wszystkie prace wykonywano pod nadzorem konserwatora zabytków. Dzięki wspólnym staraniom kapłanów i parafian świątynia zyskała nowy blask. Jednak – jak podkreśla gospodarz parafii ks. Marek Toruński – w takim zabytkowym kościele ciągle jest praca do wykonania, teraz parafianie myślą o odnowieniu bocznych ołtarzy. Na terenie parafii znajdują się też dwie kaplice – w Towinie i Żurobicach. Ta druga wkrótce zostanie zastąpiona nowym budynkiem, któego wznoszenie rozpoczęto wiosną. – Wszystko, co robimy, to zasługa parafian – podkreśla Ksiądz Proboszcz. Parafianie zaś wdzieczni są swojemu duszpasterzowi za tak ofiarną pracę dla ich współnoty.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany u św. Floriana

Niedziela sosnowiecka 1/2015, str. 2

[ TEMATY ]

świątynia

Adam Tarnowski

Witraż przedstawiający Matkę Bożą i św. Jana Pawła II

Witraż przedstawiający Matkę Bożą
i św. Jana Pawła II

Podczas wieczornej Mszy św. celebrowanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. kanclerz dr Mariusz Karaś poświęcił w kościele pw. św. Floriana w Sosnowcu witraż przedstawiający Matkę Bożą Różańcową i św. Jana Pawła II, odnowioną ścianę frontową świątyni oraz przebudowane schody wiodące do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję