Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nowy Zarząd Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

Walne zebranie wyborcze do Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczęła wspólna Eucharystia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył bp Marian Rojek

W wygłoszonej homilii Pasterz diecezji podkreślił różnorodność duchową diecezji. – Patrząc na was, można zadziwić się rodzajem różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, w jakich realizuje się dzieło ewangelizacji, miłości i miłosierdzia wobec wiernych kościoła zamojsko-lubaczowskiego. Zapewniam was, że w kościele Chrystusa dla świeckich wiernych są wszelkie buty do chodzenia po Bożych drogach. Buty do służenia Panu w sposób, jaki umiemy, jaki chcemy, jaki potrafimy – wskazywał bp Marian Rojek.

Zadania Rady

Reklama

O tym, jakie zadania wypełnia Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, powiedziała jej przewodnicząca Maria Gmyz. – Głównymi zadaniami jest pomoc księdzu biskupowi we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami katolickimi w jednoczeniu katolików świeckich wokół działań Kościoła. Koordynacja wspólnotowych działań i integrowanie ruchów z życiem wspólnot parafialnych. Prezentowanie wspólnych opinii wobec władz państwowych i samorządowych. Promocja działalności ruchów w diecezji i społeczeństwie. Wspieranie członków w przypadku trudności i zagrożeń. Reprezentowanie ruchów na uroczystościach, spotkaniach lokalnych i podczas Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Warszawie. Rada organizuje też dni wspólnotowe i dni skupienia. Do Rady należy 38 ruchów i stowarzyszeń, z czego 15 zgłosiło swoją gotowość do współpracy i przedstawiło statuty. Rada kontynuowała swoją pracę pod opieką moderatora i asystenta kościelnego – powiedziała Maria Gmyz, która podsumowała działania podjęte podczas ubiegłej kadencji Rady. – Podjętymi działaniami były m.in. wspólne spotkania z księżmi biskupami i księżmi opiekunami z okazji świąt Bożego Narodzenia, tzw. spotkania opłatkowe. Spotkania z okazji innych świąt kościelnych i patriotycznych. Także z okazji jubileuszy i imienin. Corocznie, tradycyjnie już organizowana jest przez RRiSK Droga Krzyżowa ulicami Zamościa na Rotundę oraz udział w procesji Niedzieli Palmowej. Podobnie było w innych miastach diecezji. W szerokiej ofercie w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej znalazły się konkursy literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży jak też Marsze Dla Życia i Rodziny. Zorganizowano wystawę w katedrze zamojskiej pt. „Matki Dzielne czy Szalone”. Czynnie włączono się do pokutnego marszu Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, pielgrzymując z krucjatą na Jasną Górę – wskazała M. Gmyz.

Na chwałę Boga i pożytek ludzi

Wydarzeń i akcji, w które włącza się RRiSK, jest znacznie więcej. Za obecnej kadencji Rady miał miejsce I Kongres Różańcowy w Krasnobrodzie, sympozjum z okazji Dnia Świętości Życia z udziałem prof. Bogdana Chazana i Kazimierza Szałaty. Odbyła się zbiorowa Adopcja Dziecka Poczętego. W ramach dni skupienia odbyły się dwa spotkania formacyjne z adoracją Najświętszego Sakramentu w Trzęsinach i kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu z wykładem ks. prof. Tadeusza Guza. Członkowie RRiSK czynnie włączali się w organizację Orszaku Trzech Króli, pobytu młodych podczas Światowych Dni Młodzieży w diecezji, pomagając w organizacji noclegów. Uczestniczyli w spotkaniach zorganizowanych z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, pomagali w organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i I Zamojskiego Dnia Prymasowskiego. Odpowiadając na apel papieża Franciszka, podjęliśmy trud, startując w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Nowe władze

Podczas spotkania został wybrany nowy Zarząd Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji zamojsko-lubaczowskiej na lata 2016-19: Maria Gmyz – przewodniczący, Stanisław Schodziński – zastępca przewodniczącego, Krzysztof Sowa – sekretarz, Dorota Szatraj – skarbnik, Łukasz Kot – rzecznik prasowy, Jerzy Kolano (Zamość), Józef Baczewski (Hrubieszów), Jacek Sikora (Tomaszów Lubelski), Henryk Grabias (Biłgoraj) członkowie Zarządu, ks. Julian Brzezicki – moderator (od 24 listopada 2013 r.), ks. Leszek Boryło – asystent kościelny (od 29 października 2016 r.). Przed radą stoi wiele wyzwań. Najważniejsza jest ewangelizacja. Ale bycie apostołem wymaga postawy godnej Chrystusa, poszanowania dla cudzej odmienności, do której zachęcał nowo wybranych członków zarządu rady ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Wybory nowego zarządu odbyły się 29 października.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmień świat na lepsze!

Od sześciu lat działają na rzecz promocji marketingu opartego na wartościach. Chcą chronić społeczeństwo przed obscenicznością, seksualizacją kobiet i brakiem kultury w przestrzeni publicznej, szczególnie w mediach i reklamie

Stowarzyszenie Twoja Sprawa. Jego działalność dowodzi, że chcieć to móc: nie wychodząc z domu, można wpływać na to, co nas otacza i co do nas dociera. Zaangażować się może każdy, bez wyjątku.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję