Reklama

Kultura miłosierdzia

Żyjemy w czasie epokowego przełomu. Widoczne jest to szczególnie w sferze wartości. Ostrej próbie, weryfikacji poddaje się chrześcijański system wartości, który dotychczas kształtował myśl i życie mieszkańców Europy. W zamian proponuje się system laicki, w którym człowiek zostaje ograniczony i zamknięty w wymiarze ziemskim. W efekcie, człowiek oderwany od Boga, pozbawiony opieki swego Pana Boga, wpada w ręce ludzi silnych, którzy wysuwają względem niego nieograniczone roszczenia. Zatraciwszy zmysł moralny, zdolność odczytywania w swoim sercu prawa naturalnego stanowią oni prawa godzące w życie człowieka w stadium prenatalnym i u jego schyłku: w ciężkiej chorobie, starości. Inwazja nowej wizji świata, świata bez Boga i pogardy dla życia człowieka trwa. To kultura samounicestwienia i śmierci. Co w tej sytuacji, jako ludzie Kościoła, możemy uczynić? W jaki sposób przeciwstawić się tej niebezpiecznej tendencji? Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest trwanie przy pełnej chrześcijańskiej wizji człowieka stworzonego na obraz Boży i przeznaczonego do życia w Królestwie Bożym oraz szerzenie kultury miłosierdzia. W życiu codziennym przekłada się to na dowartościowaniu i pełnym miłości zatroskaniu o każdego człowieka, zwłaszcza tego, którego życie wymaga szczególnej ochrony. Dlatego m.in. podejmujemy piękną inicjatywę Kościoła obchodzenia Światowego Dnia Chorego.
W Brańsku funkcjonuje od 1975 r. Dom Opieki Społecznej. Dawniej znajdywali w nim miejsce głównie ludzie starsi, którzy utracili swoje rodziny. Dzisiaj, wskutek zmieniających się standardów życia, czasem trafiają tu ludzie, którzy we własnych rodzinach nie znajdują miejsca, albo rodziny te nie są w stanie zapewnić im godziwej opieki. Są to ludzie, którzy wiele przeżyli. Ich rany duchowe niejednokrotnie cięższe są od dolegliwości fizycznych. Czasem pod przykrywką sztucznej wesołości trzymają w ukryciu bolesne przejścia, ból odrzucenia, zapomnienia, niezrozumienia. Wielu mieszkańców tego domu dopełnia swoich cierpień w duchu modlitwy, cierpliwie znoszonych dolegliwości.
Im wszystkim, a także chorym przywiezionym ze swoich domów rodzinnych, dedykowana jest uroczystość zorganizowana przez Caritas Parafii Brańsk razem z Domem Opieki Społecznej w Brańsku 16 lutego br. Dlaczego właśnie w tym dniu? Ponieważ w samo święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, w Domu Opieki Społecznej miało miejsce poświęcenie nowych mieszkań przeznaczonych pensjonariuszom. Ranga tego wydarzenia została podkreślona przez obecność władz kościelnych i samorządowych, odpowiednio szczebla diecezjalnego i powiatowego, parafialnego i miejskiego. Trudno jednak było wówczas o stworzenie odpowiedniego klimatu potrzebnego do spontanicznego kontaktu z chorymi. Dlatego w niedzielę, 16 lutego, mogliśmy razem z chorymi dłużej się pomodlić, asystować przy udzielaniu sakramentu namaszczenia chorych oraz uczestniczyć w pogodnym wieczorku, który z pewnością też dostarczył wiele radości, jakże często smutnym nieraz sercom.
Spotykając się z ludźmi chorymi, my - ludzie zdrowi, patrzymy na nich jako na osoby, którym musimy się poświęcać. W rzeczywistości jest chyba inaczej. To nie jest komunikacja jednokierunkowa: od nas do nich. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale to my często otrzymujemy od nich o wiele więcej. To my zostajemy przez nich obdarowani wdzięcznością, ufną modlitwą, miłością, uczymy się od nich większej wrażliwości i cierpliwości. A to są niewymierne, najpiękniejsze wartości, które pozwalają na pełniejsze wzrastanie w człowieczeństwie. Takie są prawa kultury miłosierdzia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję