Reklama

Świat

Kard. Scola wyjaśnia linię postępowania papieża w sprawie małżeństwa

Nie sądzę, aby papież Franciszek mógł podjąć decyzję uchylającą zakaz przystępowania do sakramentów osób rozwiedzionych, które zawarły nowy związek poza Kościołem. Taki pogląd wyraził metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola w dłuższym wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”.

[ TEMATY ]

kardynał

małżeństwo niesakramentalne

Franciszek

clevercupcakes / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Zwrócił w nim uwagę na niekonsekwencję zwolenników zmian w tej materii: „Z jednej strony uważa się, że nierozerwalność małżeństwa nie podlega dyskusji, z drugiej zaprzecza się temu faktami, dokonując swego rodzaju podziału między doktryną, duszpasterstwem i dyscypliną”. Ten sposób rozumienia nierozerwalności, dodał kardynał, „sprowadza ją do pewnego rodzaju idei platonicznej, która nie ma związku z życiem”. Co więcej, „stwarza to poważny problem wychowawczy: jak przekonać młodych ludzi, którzy zawierają dziś związek małżeński i dla których trudne jest już samo «na zawsze», że małżeństwo jest nierozerwalne, jeżeli zawsze znajdzie się jakieś wyjście? Sprawa ta jest rzadko poruszana, co bardzo mnie dziwi” – zaznaczył rozmówca dziennika.

Kardynał brał udział w niedawnym zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat rodziny i fakt, iż mówiono tam zarówno o rozwiedzionych, jak i homoseksualistach, uważa za pozytywny. Z drugiej strony uczestnicy zgromadzenia potraktowali rodzinę już nie jak przedmiot, lecz jak podmiot głoszenia Ewangelii. A stało się to, jak mówi włoski purpurat, pod wpływem „stylu tego papieża, który dla nas, Europejczyków, jest prowokacją, w etymologicznym znaczeniu tego słowa”.

Według kard. Scoli Franciszek wniósł do Kościoła „zdrową dawkę destabilizacji, ponieważ człowiek nie zmieni się, dopóki nie zostanie sprowokowany”. „Styl papieża wymaga od każdego z nas, wiernych, wysłuchania go i wstawienia się w jego perspektywę. Wychodząc od jego doświadczenia latynoskiego, za którym stoi kultura i teologia, o której my Europejczycy nie byliśmy co najmniej poinformowani, papież kładzie nacisk na aspekty, które przyzwyczailiśmy się traktować nieco «na siedząco» i «po mieszczańsku»” – wyznał metropolita mediolański w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika.

2014-12-02 13:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grocholewski w Piekarach Śl. o złu wyrządzanym słowem

[ TEMATY ]

kardynał

Archiwum

Przed złem, jakie można wyrządzić drugiemu człowiekowi słowem przestrzegł dziś w Piekarach Śląskich kard. Zenon Grocholewski. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego podkreślił, że dobre słowa są wyrazem miłości, złe zaś zdradzają egoizm, pychę i nienawiść. Gość z Watykanu koncelebrował Mszę sprawowaną z okazji dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do piekarskiego sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Grocholewski przypomniał w homilii, że do Piekar Śląskich wielokrotnie pielgrzymował metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. „To właśnie on jest świetlanym przykładem człowieka, który z wielkim zaangażowaniem używał mowy do budowania dobra, prawdziwego dobra, w świecie” - mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję