Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Drogę pokazuje nam Maryja

W nowy rok liturgiczny wierni z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku (dekanat Goleniów) weszli, idąc w procesji maryjnej przez cztery wioski. Modląc się na różańcu i śpiewając pieśni maryjne, nieśli ponad 10 km figurkę Matki Bożej Fatimskiej z kościoła parafialnego w Krępsku do kościoła filialnego w Żółwiej Błoci

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2016, str. 5

[ TEMATY ]

procesja

Maria Palica

Nałożenie różańca na figurę Matki Bożej

Nałożenie różańca na figurę Matki Bożej

Do celu dotarli po trzech godzinach – zmęczeni, ale z radością w sercach i w oczach. U progu kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego czekał na nich abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Ks. prob. Mariusz Cywka, który szedł w procesji razem z parafianami, po krótkim powitaniu poprosił Księdza Arcybiskupa, aby poświęcił figurkę Matki Bożej i różaniec, przywiezione z Fatimy, oraz kapliczkę, którą wierni przygotowali dla Pani Fatimskiej. Zwracając się do uczestniczących tej podniosłej uroczystości, abp Andrzej Dzięga powiedział: „Ogarniam dzisiaj modlitwą wszystkich, którzy tę kaplicę dla Matki Bożej przygotowali, a także tych, dzięki którym Jej figura i różaniec mogły się tutaj znaleźć jako znak duchowy i drogowskaz dla całych pokoleń”.

Po krótkiej modlitwie, poświęceniu figurki i różańca, który na dłonie Maryi założył ks. prob. Cywka, abp Andrzej Dzięga pobłogosławił parafian na drogi, które pokazuje im Maryja, i zaprosił do udziału w Eucharystii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, a razem z nim przy ołtarzu stanęli ks. dr Julian Głowacki – sekretarz kurii oraz ks. dr Mariusz Cywka – proboszcz parafii w Krępsku.

Reklama

Homilię wygłosił Metropolita, wychodząc od Słowa Bożego, które tego dnia było czytane, i przesłania nabożeństw pięciu pierwszych sobót, o które Maryja prosiła dzieci fatimskie, apelował o to, by wzorem Chrystusa dawać innym siebie, dawać innym serce: „To, co dostaliście od Boga, rozdawajcie innym, nie czekając na nagrody, na zapłatę, na słowa wdzięczności. Po prostu rozdawajcie... Tylko dlatego, że obok was jest ktoś, komu trzeba pomóc, dać umocnienie, okazać serce. I to jest tajemnica Ewangelii. To jest tajemnica Boża – dar serca”. A nawiązując do pierwszosobotniego nabożeństwa ku czci Niepokalanego Serca Maryi, mówił dalej: „W tej Ewangelii jest ogromna rola Matki Najświętszej, od której Niepokalanego Serca wszystko się zaczęło i której Niepokalane Serce na końcu dziejów świata zatriumfuje, to znaczy stanie się drogą życia dla ludzi, którzy jej zaufali. To jest droga Boża, droga Ewangelii, na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni”.

Przypominając okoliczności objawień fatimskich i prośby, z jakimi zwróciła się do dzieci Maryja, Arcybiskup stwierdził, że nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca to szkoła dla serca człowieczego, szkoła modlitwy, zaufania, miłości i miłosierdzia; a przede wszystkim chrześcijańskiego podążania przez świat po drogach serca. „Uczmy się od Maryi drogi serca, aby tak jak Ona wszystkie sprawy, które Bóg wkłada w nasze ręce i do przeżywania których nas zaprasza, czynić i przeżywać z sercem. Uczmy się być ludźmi serca, uczmy się iść drogą Ewangelii, drogą uczniów Chrystusa i dzieci fatimskich” – mówił. Kończąc homilię, apelował: „Idź dalej przez swoje życie ze świadomością, że Maryja pokazuje ci drogę i uczy cię drogi Ewangelii. Idź drogą serca, bądź człowiekiem serca i niech także przez ciebie dobry Bóg moc serca, moc swojego ducha przenosi do innych ludzi. Niech także przez ciebie dobry Bóg odnawia oblicze tej ziemi, aby była ona bardziej ludzka i bardziej serdeczna”.

Do uroczystości, jakie w sobotę 3 grudnia w Żółwiej Błoci miały miejsce, mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości przygotowywali się duchowo przez kilka miesięcy w pięć pierwszych sobót miesiąca, oddając cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Poświęcenie kapliczki Matki Bożej Fatimskiej i uroczysta Eucharystia były tego zwieńczeniem, zarazem wpisując się w program przygotowania parafii do obchodów jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. W lutym bieżącego roku w parafii odbyły się ośmiodniowe misje fatimskie, od marca przez 5 kolejnych sobót nabożeństwa ku czci Niepokalanemu Sercu Maryi odprawiane były w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Świętej (w lipcu abp Andrzej Dzięga poświęcił kapliczkę Pani Fatimskiej, która stanęła przy głównej drodze w tej miejscowości). W pierwszą sobotę stycznia 2017 r. rozpoczną się nabożeństwa pierwszych sobót w kolejnym kościele filialnym – pw. Świętej Trójcy w Miękowie, a w czerwcu w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku. Niedawno wyremontowana świątynia zostanie 3 czerwca 2017 r. konsekrowana.

2016-12-15 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Manifestacja wiary

Niedziela lubelska 28/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

procesja

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Gdy 19 czerwca na ulice Sawina wyruszała procesja eucharystyczna, miejscowy proboszcz ks. Andrzej Doliński, mówił o prawdziwej manifestacji wiary. Setki osób podążało za Krzyżem Trybunalskim, który przebywał w sawińskiej parafii w ramach peregrynacji relikwii Drzewa Krzyża, by oddać hołd Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie, który w Boże Ciało wychodzi, by przejść między domostwami, zagląda na podwórza i błogosławi wiernym.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję