Reklama

Wiara

Następne otwarcie w 2018 roku

Świątynia Opatrzności Bożej została otwarta, a więc śluby narodu zostały wypełnione. Darczyńcy są wciąż potrzebni

Przyrzeczenie dane Panu Bogu, które w imieniu narodu Sejm Wielki złożył 225 lat temu, formalnie zostało wypełnione. Świątynia Opatrzności Bożej została otwarta z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada 2016 r. Jest ułożona podłoga w nawie głównej, stoi piękny ołtarz oraz komfortowo działa ogrzewanie. Choć we wnętrzu jest jeszcze dużo do zrobienia, to w każdą sobotę oraz w niedzielę Msze św. odprawiane są już w głównym kościele. – Przed nami proces upiększania tego wnętrza tak, aby miało ono bardziej sakralny wygląd – mówi „Niedzieli” Mieczysław Remuszko, rzecznik prasowy Centrum Opatrzności Bożej.

Apel do darczyńców

Tegoroczny plan został zrealizowany w 100 proc. Udało się zorganizować uroczystości otwarcia świątyni z udziałem przedstawicieli Episkopatu oraz Prezydenta Rzeczypospolitej, Premiera i prawie całego rządu. Wydarzenie było pięknym zwieńczeniem 1050. rocznicy Chrztu Polski, a także wypełnieniem ślubów narodu wobec Opatrzności Bożej sprzed 225 lat. – Teraz musimy zebrać środki na uregulowanie należności wobec firm, które wykonały u nas bardzo ważną pracę. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do darczyńców – mówi Mieczysław Remuszko.

Reklama

Z otwarciem świątyni można było poczekać kolejne lata, aby realizować jej następne etapy w miarę uzbieranych środków finansowych. Jednak osobom odpowiedzialnym za budowę przyświecał jeszcze jeden ważny cel. – Chcieliśmy uhonorować Polaków, którzy do tej pory wspierają budowę. Wielu z nich jest już w podeszłym wieku i, mówiąc po ludzku, następnego jubileuszu mogliby nie doczekać – wskazuje Remuszko. – Chodziło nam o to, by darczyńcy mogli wejść, zobaczyć i pomodlić się w świątyni, której budowę od lat wspierają.

Prace nad akustyką wnętrza

Zbieranie pieniędzy na pokrycie zobowiązań finansowych nie oznacza jednak, że teraz w jej wnętrzu nic nie będzie się działo. W najbliższym czasie będą kontynuowane prace związane z nagłośnieniem oraz akustyką. Najwybitniejsi w Polsce specjaliści będą dążyć do tego, aby Świątynia Opatrzności Bożej mogła służyć także jako największa w Polsce sala koncertowa. Jest to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Z ministerstwa otrzymaliśmy wsparcie 4 mln zł, ale chcielibyśmy podkreślić, że zbudowanie od podstaw obiektu z tak wielką salą koncertową wyniosłoby ok. 500 mln zł – mówi Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej. – Wnętrze świątyni pomieścić może nawet 3 tys. osób i kilkuset muzyków. Nie ma w Europie sali koncertowej o podobnych gabarytach dla np. muzyki symfonicznej.

Zastosowanie profesjonalnej technologii sprawi, że główny kościół będzie miejscem, które posłuży artystom do organizowania koncertów i nagrywania utworów symfonicznych na bardzo wysokiej jakości rejestracji. Premierowy pokaz możliwości tego wyjątkowego wnętrza można było usłyszeć i zobaczyć podczas koncertu „Przymierze” Michała Lorenca.

40. rocznica wyboru Jana Pawła II

Reklama

Świątynia Opatrzności Bożej staje się też miejscem coraz liczniejszych pielgrzymek. Każdego dnia przyjeżdżają tu grupy autokarowe oraz pielgrzymi indywidualni. Sprzyja temu lokalizacja w Wilanowie, która jest znanym turystycznym szlakiem Warszawy.

Z myślą o pielgrzymach i turystach budowane jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które znajduje się tuż pod kopułą na wysokości 8. piętra. Są już ściany działowe i część instalacji. – Cały czas trwają prace nad tym, co dokładnie znajdzie się na ekspozycji. Chcemy dopracować każdy szczegół – mówi dr Ewa K. Czaczkowska, kierownik działu nauki i informacji w muzeum.

Muzeum rozplanowane jest na przestrzenie tematyczne, w których zwiedzający będą poznawać historię życia dwóch wielkich rodaków na tle historii Polski. – Obecnie trwają prace nad domknięciem całej koncepcji ekspozycji – mówi Czaczkowska. – Prosimy wszystkich, którzy chcieliby mieć udział w powstaniu muzeum, o przekazywanie pamiątek związanych z patronami naszego muzeum, z pielgrzymkami papieskimi do Polski. Bardzo nam na tym zależy.

Muzeum zostanie otwarte 16 października 2018 r. z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i tuż przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

2016-12-20 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za niepodległość Polski

W świątyni Opatrzności Bożej odbędą się główne uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia do wspólnej modlitwy zaproszeni są czytelnicy „Niedzieli”, którzy od wielu lat wspierają budowę narodowego wotum

W warszawskim Wilanowie 11 listopada br., z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w państwie, zostaną zainaugurowane obchody jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Trudno znaleźć lepsze i bardziej symboliczne miejsce, którego idea złączona jest z historią Polaków. Przecież projekt budowy świątyni Opatrzności Bożej upadał zawsze, gdy Polska traciła niepodległość, i odradzał się, gdy wolność odzyskiwała. – Teraz chcemy zaprosić Polaków, którzy wspierają budowę, bo wiemy, że dla nich modlitwa w tym miejscu jest szczególnie ważna – mówi Sylwester Bizacki, dyrektor Centrum Opatrzności Bożej. – Wśród czytelników „Niedzieli” jest bardzo dużo osób wspierających budowę świątyni. Zaproszenie jest więc jedną z form podziękowania.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję