Reklama

W cieniu magnackiej rezydencji

Niedziela łowicka 10/2003

Około 10 km od Łowicza, przy trakcie wiodącym do Skierniewic leży miejscowość Nieborów, znana ze słynnego pałacu i parku, w których co jakiś czas kręcone są kadry nowych filmów kostiumowych, historycznych. Ale mało kto wie, że parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Nieborowie jest jedną z najstarszych parafii naszej diecezji. Jej początki nie są dokładnie znane. Ks. Józef Wieteska w artykule pt. Kościół i parafia w Nieborowie podaje kilka faktów przemawiających za tym, że założenie tej parafii przypada na około 1314 r.
Historia i dzieje tej wspólnoty parafialnej nierozerwalnie wiążą się z losami dóbr nieborowskich. Właściciele tych ziem to fundatorzy, patroni powstających kolejno po sobie kościołów. I tak pierwszy kościół powstał właśnie około roku 1314. Następny, drewniany - jak podają niektóre zapisy źródłowe - pobudowany został w 1419 r. W roku 1717 dzięki wojewodzinie Towiańskiej, ówczesnej właścicielce Nieborowa wzniesiony został nowy, murowany kościół. Obecny kościół, trójnawowy, neogotycki, z dwuwieżową fasadą według projektu architekta Franciszka Braumana, wybudowany został w latach 1871-1883 z fundacji księcia Zygmunta Radziwiłła i ofiar złożonych przez parafian. Jego konsekracji dokonał 5 czerwca 1887 r. abp metropolita warszawski Wincenty Chościak Popiel.
Pod koniec ubiegłego roku ukazała się monografia poświęcona właśnie temu kościołowi autorstwa Andrzeja Piotra Czapnika pt. W cieniu magnackiej rezydencji. Choć nie pozbawiona pewnych błędów, jest to pierwsza próba syntetycznego opracowania historii nieborowskiego kościoła, który niejako w cieniu nieborowskiego pałacu jest zapomniany przez turystów. Pierwszą część tej skrótowej monografii stanowi krótka historia Nieborowa, w której autor omawia położenie miejscowości oraz właścicieli dóbr nieborowskich na przestrzeni wieków. Rozdział II traktuje o samej parafii Nieborów, w którym mowa jest o jej początkach i pierwszych kościołach. Dopiero rozdział III poświęcony jest właściwemu kościołowi pw. Matki Bożej Bolesnej oraz jego wystrojowi i wyposażeniu na przestrzeni lat. W dalszej części autor przedstawia patronów nieborowskiej świątyni. Wreszcie rozdział ostatni omawia stan dzisiejszy kościoła.
Praca oparta jest przede wszystkim na materiałach źródłowych, głównie pochodzących z archiwum parafialnego oraz Archiwum Akt Głównych w Warszawie. Dobre uzupełnienie stanowią liczne, kolorowe fotografie.
W przededniu 690. rocznicy powstania parafii, która przypadnie w roku 2004, ta monografia, choć skromna objętościowo (50 stron), stanowi dobry wstęp, wprowadzenie historyczne do jej obchodów. Zresztą sam autor w zakończeniu daje temu wyraz, pisząc: "Chciałbym, żeby to opracowanie mogło być obszernym przewodnikiem dla przyjeżdżających do Nieborowa, żeby stanowiło kompendium wiedzy dla miejscowych, którzy przez dziesiątki lat trwali z tym kościołem. To także ich historia i to właśnie oni będą tworzyć jej ciąg dalszy".
Wydaje się, że ta praca spełnia taką rolę, stanowiąc zwięzłe kompendium wiedzy o Nieborowie jako miejscowości, parafii i kościele i jest rzeczywiście swoistego rodzaju obszernym przewodnikiem dla przyjeżdżających do Nieborowa.
Praca ta stanowi dobry przykład dla innych parafii naszej diecezji, które w tym czy przyszłym roku będą obchodzić jubileusze (700-, 600-lecia) swojego istnienia, aby zadbały , by te obchody poprzedziły podobne monografie, stanowiące wprowadzenie historyczne do przeżywania rocznic powstania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję