Reklama

Rada Miejska Gryfowa na ratunek Kościołowi

Gryfowski kościół pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w październiku obchodził 750-lecie swojego istnienia. O tym wydarzeniu pisaliśmy w jednym z listopadowych numerów. W ciągu 750 lat kościół nawiedzały różne kataklizmy niszczące budowlę. W historii kościoła zapisane są następujące zdarzenia. W 1427 r. spłonęło miasto, a wraz z nim kościół. W 1580 r. wichura zerwała dach. Odbudowany dach w 1606 r. ponownie niszczył silny wiatr. W 1624 r. i 1634 r. kolejne pożary. Odbudowany dach kościoła po pożarze w 1634 r. przetrwał do dzisiaj. Ten wiekowy dach wymaga pilnego remontu, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Rada Parafialna od miesięcy zbiera datki na remont dachu. Sytuacja materialna mieszkańców z racji dużego bezrobocia jest bardzo zła. Zebranie dużej sumy staje się wręcz niemożliwe. Dlatego też Rada Miejska Gminy Gryfów Śląski na sesji budżetowej zaplanowała pomoc w wysokości 50 tys. zł na remont dachu. Duże zrozumienie w tej sprawie okazał nowy burmistrz Czesław Wojtkun. Warto wspomnieć, że gryfowska Rada Miejska od lat wspiera finansowo cenne inicjatywy parafii. Poza pomocą na remont dachu przekazano 8 tys. zł na letni wypoczynek dla harcerzy działających przy kościele parafialnym. Radzie i Burmistrzowi należy podziękować za zrozumienie problemów Kościoła i życzyć, aby ich działanie w okresie kadencji przyniosło dużo dobrego dla Gminy, a dla nich - zadowolenia z dobrze wykonywanej pracy.
Szczęść Boże w ich działaniu w kadencji 2002-2006.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję