Reklama

Z działalności KSLP diecezji legnickiej w roku 2002

Niedziela legnicka 10/2003

Ubiegłoroczną działalność Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich diecezji legnickiej zainaugurowano, zgodnie z kalendarium duszpasterskim, spotkaniem opłatkowym dla lekarzy - członków Stowarzyszenia. Odbyło się ono w niedzielę 25 stycznia 2002 r., w siedzibie duszpasterstwa, w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie Zdroju. Składanie życzeń poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Józef Strugarek.
W czasie spotkania Prezes Zarządu złożył sprawozdanie z pracy Stowarzyszenia w roku 2001. W formie pisemnej sprawozdanie z rocznej działalności przesłano na ręce Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka, Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, Zarządu Dolnośląskiego KSLP, Prezesa Zarządu Głównego KSLP oraz krajowego duszpasterza Służby Zdrowia ks. Józefa Jachimczaka. Tekst ten został również opublikowany na łamach legnickiej edycji Niedzieli.
14 lutego 2002 r. Zarząd otrzymał projekt zmian w Statucie KSLP, w którym znalazł się postulat utworzenia oddziałów terenowych, a nie jak dotychczas wojewódzkich, co umożliwiłoby skoncentrowanie działalność w obrębie obszaru danej diecezji, a nie terytorium województwa. Prezes w imieniu Zarządu legnickiego KSLP przesłał pisemną aprobatę tej poprawki władzom Stowarzyszenia.
8 marca 2002 r. w Ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Księży Marianów w Zakopanem odbyło się III Wiosenne Spotkanie Zarządu Głównego, Księży Asystentów KSLP oraz Prezesów Oddziałów i Kół oraz Głównej Komisji Rewizyjnej. W dniach 9 i 10 marca 2002 r. na Cyhrli k. Zakopanego odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej KSLP. Prezes Zarządu Głównego złożył sprawozdanie z prac Zarządu w roku 2001, z podaniem planu pracy w roku 2002. Prezesi Oddziałów Wojewódzkich przedstawili sprawozdania z prac podległych im Kół w roku 2001. Omówiono także problematykę związaną z kontynuacją działalności wydawniczej Biuletynu Informacyjnego KSLP. Po Apelu Jasnogórskim odbyło się spotkanie towarzyskie. 10 marca obrady poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Józefa Jachimczaka. Poprowadził on również dwie konferencje formacyjne poświęcone chrześcijańskiemu sensowi cierpienia.
17 marca 2002 r. odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia. Wspólnota lekarska przeżywała go w gmachu Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Mszę św. celebrował ks. Tadeusz Dańko. Konferencje formacyjne wygłosił ks. Robert Dublański. Dzień Skupienia zakończył się nabożeństwem Drogi Krzyżowej.
Z okazji Świąt Paschalnych lekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu otrzymali życzenia od Biskupa Legnickiego oraz delegata Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia abp. Władysława Ziółka. Na zaproszenie Biskupa Legnickiego Prezes Zarządu uczestniczył w uroczystościach związanych z X-leciem istnienia diecezji legnickiej. W tym samym dniu przedstawiciele Stowarzyszenia złożyli wyrazy dziękczynienia Panu Bogu za XXV lat posługi biskupiej Tadeusza Rybaka, składając mu homagium, połączone z życzeniami w imieniu lekarzy naszej diecezji.
IV Krajowa Konferencja KSLP odbyła się na Jasnej Górze 25 maja w Auli Jana Pawła II. Patronował jej kard. Józef Glemp oraz prezes Naczelnej Izby Lekarskiej dr Konstanty Radziwiłł. Uczestnicy wysłuchali referatu na temat: Lekarze o eutanazji.
Doroczne rekolekcje poprzedzające pielgrzymkę pracowników lecznictwa do tronu Królowej Polski odbyły się w dniach 24-25 maja. Nauki rekolekcyjne głosił o. Leon Knabit.
2 czerwca 2002 r. członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystościach V rocznicy pobytu Ojca Świętego w Legnicy i koronacji Obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa oraz 760 -lecia Fundacji Krzeszowa.
6 czerwca 2002 r. przedstawiciel Stowarzyszenia uczestniczył w uroczystości X rocznicy ingresu Biskupa Legnickiego, zorganizowanego przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy ´90 z Legnicy. Spotkanie odbyło się w klasztorze Zakonu Braci Mniejszych. Po Eucharystii, odprawionej w intencji Pierwszego Biskupa Legnickiego, o. dr Wacław Chomik OFM wygłosił wykład pt.: Problem moralny zapłodnienia pozaustrojowego.
17 czerwca 2002 r. Prezes Zarządu uczestniczył w posiedzeniu Rady Duszpasterskiej Diecezji Legnickiej, którego wiodącym tematem było przygotowanie kalendarium duszpasterskiego na rok 2002/2003.
Jak co roku w pierwszą niedzielę września (8 września) odbyła się Pielgrzymka Lekarzy Diecezji Legnickiej do sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Mszy św. w bazylice krzeszowskiej przewodniczył o. Eugeniusz Augustyn. Następnie w sali gotyckiej opacta Sióstr Benedyktynek odbyło się spotkanie formacyjne pod hasłem: Bądźmy świadkami miłosierdzia.
21 września w Gdańsku Przedstawiciel KSLP Diecezji Legnickiej uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez Oddział Pomorski KSLP. Tematem była: Godność chorego i lekarza w XXI wieku. Spotkaniu patronował metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski.
Grupa lekarzy - członków Stowarzyszenia uczestniczyła też w XXXII Wrocławskich Dniach Duszpasterskich poświęconych dziesięcioleciu powrotu religii do szkół.
Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli też w sympozjum pt.: Bezrobocie wyzwaniem dla Kościoła i społeczeństwa, zorganizowanym przez Akcję Katolicką Diecezji Legnickiej. Odbyło się ono w Wałbrzychu w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Na zaproszenie Rektora WSD w Legnicy Prezes Zarządu uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2002/03 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej.
13 października 2002 r. w klasztorze Sióstr Adoratorek w Bolesławcu odbył się X Dzień Skupienia. Przewodniczył mu ks. Jacek Biernacki, który odprawił Mszę św., a następnie wygłosił dwie konferencje formacyjne.
25 października 2002 r. przedstawiciele KSLP uczestniczyli w posiedzeniu Dolnośląskiego Oddziału KSLP, podczas którego wybrano delegatów na VI Walne Zgromadzenie Delegatów KSLP. Po Mszy św., której przewodniczył ks. Janusz Prejzner, zebrani wysłuchali referatu dr. Włodzimierza Bednorza pt.: O etyce w wykonywaniu zawodu lekarza, aptekarza i pielęgniarki.
W dniach 15-17 listopada w Domu Rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski "Księżówka" odbyło się VI Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów KSLP. Wybrano nowe władze naczelne Stowarzyszenia. Prezesem Zarządu Głównego KSLP została wybrana dr Anna Gręziak.
Na zaproszenie wikariusza generalnego, ks. inf. Władysława Bochnaka, Prezes Zarządu uczestniczył w corocznym składaniu życzeń i dzieleniu się opłatkiem z biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia Biskup Legnicki przesłał na ręce Zarządu KSLP życzenia dla wszystkich lekarzy. Życzenia przesłali również: bp Stefan Regmunt oraz metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.
11 stycznia 2003 r. przedstawiciele KSLP naszej diecezji uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym Oddziału Dolnośląskiego KSLP oraz mieli możliwość wysłuchania wykładu ks. prof. dr hab. Piotra Niteckiego: Miejsce laikatu w realizacji społecznej nauki Kościoła.
W imieniu lekarzy KSLP Diecezji Legnickiej pragnę podziękować Redaktorowi Naczelnemu Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz całemu zespołowi edycji legnickiej z ks. Piotrem Nowosielskim na czele za publikacje sprawozdań z prac Stowarzyszenia, a ks. Józefowi Strugarkowi za duchowe wsparcie oraz okazywaną pomoc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Krzysztof Świertok/BPJG

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję