Reklama

Trudne braterstwo - historia relacji chrześcijańsko-żydowskich (Cz. 4)

Podstawowe pytanie, jakie narzuca się katolikom spotykającym Żydów, brzmi: dla czego oni nie są chrześcijanami? W 1974 r. Stolica Apostolska ogłosiła dokument zatytułowany Wskazówki i sugestie dotyczące wprowadzania w życie deklaracji "Nostra eatate". Znajdujemy tu istotne postulaty ułatwiające nam przyjęcie żydowskiej odpowiedzi na nasze pytanie: wierni "postarają się także zrozumieć trudności, jakie dusza żydowska, słusznie przeniknięta wysokim i bardzo czystym pojęciem Boskiej transcendencji, odczuwa przed tajemnicą Słowa Wcielonego", a wobec żydowskiej odmowy wiary w mesjaństwo Jezusa "chrześcijanie ze swej strony, powinni uznać swoją część odpowiedzialności i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość".
Innym głosem Kościoła będącym kontynuacją nauczania soborowego jest dokument ogłoszony 24 czerwca 1985 r. przez Komisję Stolicy Apostolskiej do spraw Stosunków Religijnych z Judaizmem pt. Żydzi i judaizm w głoszeniu Słowa Bożego i katechezie Kościoła katolickiego.
Jednym z postulatów Soboru był "powrót do źródeł" chrześcijaństwa. Dzięki temu postulatowi nastąpiło ożywienie zainteresowania chrześcijan judaizmem. To doświadczenie tożsamości chrześcijańskiej najpełniej wyraził Papież Jan Paweł II podczas swej wizyty w rzymskiej synagodze 13 kwietnia 1986 r., mówiąc, że "wgłębiając się we własną tajemnicę, Kościół Chrystusowy odkrywa więź łączącą go z judaizmem. Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest odmienny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi". W swoim nauczaniu Papież podkreśla, że Żydzi pozostają "przedmiotem miłości Boga, który powołał ich wezwaniem nieodwracalnym" (13 kwietnia 1986). Żydzi pozostają ludem Bożego wybrania - "wybrania, które nigdy nie zostało odwołane".
Szczytowym momentem w dialogu żydowsko-chrześcijańskim była pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Pielgrzymka do ojczyzny Jezusa była jednocześnie spotkaniem z Jego rodakami w ich ojczyźnie. Po raz pierwszy Biskup Rzymu stanął w modlitewnym skupieniu przed najświętszym miejscem judaizmu - Ścianą Zachodnią (Ścianą Płaczu). W pozdrowieniu skierowanym do Głównych Rabinów Izraela Ojciec Święty powiedział: "my ,chrześcijanie, uznajemy, iż żydowska spuścizna religijna należy ściśle do naszej wiary: jesteście naszymi starszymi braćmi". Podczas wizyty Ojca Świętego w Instytucie Pamięci Yad Vashem 23 marca 2000 r. Papież wypowiedział słowa wyrażające sens dialogu chrześcijan z Żydami: "Budujmy nową przyszłość, w której nie będzie już żadnych uczuć antyżydowskich wśród chrześcijan ani uczuć antychrześcijańskich wśród Żydów, lecz raczej nastanie wzajemny szacunek, wymagany od tych, którzy wielbią jednego Stwórcę i Pana, a w Abrahamie widzą wspólnego Ojca w wierze".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję