Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie

Wyjątkowym zbiegiem Bożej Opatrzności zapisuje się historia parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie i powstania jedynego na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy Fatimskiej.

Miejsce, czas i okoliczności nie sprzyjały duszpasterstwu. Osiedle mocno zlaicyzowane, pozbawione przez dziesiątki lat miejsca sakralnego. Widoczna i wyraźna w różnych formach walka dobra ze złem, wyrażana znakiem nienawiści do Kościoła jako materialnego znaku tymczasowej kaplicy (pożar budynków gospodarczych, tarcicy przygotowanej na nową świątynię, obrzucanie kamieniami z wybijaniem szyb, jajkami, płytami CD) oraz nienawiści do sprawowania Najświętszej Ofiary (przeszkadzanie, obelgi w czasie Mszy św. pod adresem kapłana czy inne objawy nienawiści).

Wobec tak wielkiej nienawiści do Boga i kapłana udałem się do Rzymu w lipcu 2005 r., by przy grobie Jana Pawła II prosić o owoc w prowadzeniu tej parafii: „Ojcze Święty, proszę cię, pomóż mi prowadzić tę wspólnotę parafialną, bo szatan coraz większe kręgi zatacza, ja już nie mam sił”.

Już wtedy pierwszą myślą i głosem było w sercu – Fatima, głos duszy nasilał się z każdym dniem i miesiącem. Dlatego jeszcze tego samego roku udałem się do Fatimy, by polecić Matce Bożej całą wspólnotę parafialną i przywieźć do parafii figurę Matki Bożej, którą poświęcił w czasie głównych uroczystości 13 października 2005 r. obecny w Fatimie arcybiskup Sewilli kard. Carlos Amigo Vallejo. Następnego dnia podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Objawień dotknąłem zakupioną figurą o cudowną figurę Pani Fatimskiej.

Figura została uroczyście wprowadzona do parafii 21 października 2005 r. Od tego dnia rozpoczęto odmawiać codziennie Różaniec i czuwać całą noc do godz. 6. Od 13 maja 2006 r. rozpoczęliśmy uroczyste obchody kolejnych objawień fatimskich. Obecność figury Matki Bożej i nieustanna modlitwa zapoczątkowała wśród wiernych potrzeby zbiórki złota na koronę i różaniec dla Pani Fatimskiej. Dzięki życzliwości i pracy złotnika Ryszarda Marczaka złota korona i perłowy różaniec zostały zakończone. Starania parafian docenił abp Zygmunt Kamiński, który poparł inicjatywę, aby Ojciec Święty Benedykt XVI pobłogosławił wota w Rzymie podczas audiencji generalnej. To ważne wydarzenie dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej miało miejsce 8 września 2008 r. Ojciec Święty wypowiedział w języku polskim następujące słowa: „Pozdrawiam Polaków, witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam wszystkich obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Reklama

Szatan nie odpuszczał. W dalszym ciągu bluźniono przeciw Bogu i Kościołowi. W czasie Misji Świętych ojcowie franciszkanie za pozwoleniem dokonali egzorcyzmu miejsca i parafii. Postanowiliśmy wówczas, że najlepszą formę zadośćuczynienia będzie post ścisły w parafii. Na wzór pokuty Jezusa na pustyni przy szklance wody i suchego chleba wierni wraz z księdzem proboszczem zobowiązali się przez czterdzieści dni każdego dnia pościć, przyjąć Komunię św. i modlić się na różańcu za grzeszników. Postanowiliśmy, że momentem zakończenia postu będzie koronacja figury Matki Bożej i nałożenia różańca, który wyznaczył abp Andrzej Dzięga na dzień 3 października 2009 r. Odliczając czterdzieści dni od tej ważnej daty, wierni zaczęli się deklarować, kto i w jakim dniu podejmie post ścisły. Ten stan rzeczy trwa przed każdą rocznicą koronacji, przez 7 lat podjęło post ponad 2 tys. osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli. Była to potrzeba serca i wynagradzania za grzechy. Zostały wprowadzone pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie za grzech parafii, archidiecezji, Polski i świata.

Szczególnego znaczenia w parafii św. Tomasza Ap. nabierają nabożeństwa do dzieci fatimskich. Od 2009 r. odbywają się systematycznie katechezy dla dzieci. Kult i modlitwa do błogosławionych Franciszka i Hiacynty nastąpił po wyjątkowym wydarzeniu. 9 września 2012 r. bp Antonio Marto, biskup Fatimy, podczas nabożeństwa fatimskiego uroczyście wprowadził relikwie błogosławionych pastuszków do parafii św. Tomasza Ap. w Szczecinie. Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania kaplicy przez indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i dzieci fatimskich.

Po rozmowie z bp. Antonio Marto i z sekretarzem w Fatimie otrzymaliśmy pozwolenie na wybudowanie wiernej kopii kaplicy Objawień z Fatimy. Będzie to druga na świecie wierna kopia wykonana z tego samego materiału obok już istniejącej kopii w Brazylii. Pani Isaura, projektantka wnętrz z Portugalii, podjęła się objęcia nadzoru nad projektem i wykonaniem wnętrza kościoła. Abp Andrzej Dzięga, obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, na moją prośbę ustanowił 9 października 2014 r. pierwsze na świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich. To, co najbardziej przyciąga wiernych do tego sanktuarium, to przesłanie nadziei. Nieocenioną rolę w tym przesłaniu odgrywają błogosławieni pastuszkowie – Hiacynta i Franciszek oraz służebnica Boża s. Łucja. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanej świątyni będzie miała miejsce 9 września 2017 r., w 100. rocznicę objawień Matki Bożej Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

2017-01-04 11:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus – Chleb życia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2022, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Boże Ciało

Al. Paweł Stefaniak

Jeden z czterech ołtarzy procesyjnych

Jeden z czterech ołtarzy procesyjnych

Tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wpisuje się w wielkie dziękczynienie Bogu przez Maryję, Matkę Kościoła, za 50-lecie erygowania naszej diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W dziejach diecezji centralne procesje miały różne wymiary i okoliczności. Pierwsza przeszła ulicami Szczecina dopiero 18 czerwca 1981 r. – z kościoła NSPJ do katedry. Jeszcze rok wcześniej – 5 czerwca 1980 r. w katedrze bp Kazimierz Majdański wołał: „Mamy święte prawo do centralnej procesji w Szczecinie (…). To znaczy takiej, która byłaby godna Szczecina, stolicy Pomorza Zachodniego i stolicy Biskupstwa Polskiego”. Szczególną była ta z 18 czerwca 1987 r. która przeszła trasą papieską – od katedry na Jasne Błonia im. Jana Pawła II. W następnym roku – 2 czerwca 1988 r. – w procesji Bożego Ciała w Szczecinie wziął udział kard. Paul Poupard z Watykanu, który na placu katedralnym przewodniczył Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję