Reklama

W Otwocku będzie hostel dla dzieci

W Otwocku-Świdrze powstaje nowa placówka Caritas - hostel dla dzieci w wieku 4-17 lat. Placówka planowana jest na 20 miejsc.

Niedziela warszawska 10/2003

Jednopiętrowy budynek znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 23. Gmach przekazała Caritas pod koniec ubiegłego roku Fundacja Szkolna działająca przy Szkole Podstawowej nr 56 w Świdrze. Jeśli Caritas otrzyma dofinansowanie z samorządu, hostel ruszy już w kwietniu, jeśli inicjatywa będzie finansowana tylko z pieniędzy Caritas - pięć miesięcy później. Budynek powinien przejść jeszcze remont. Hostel ma być filią Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej "Dom Otwartych Serc", znajdującego się przy ul. Tadeusza 12 w Otwocku.
Placówka planowana jest na 20 osób. - Będą mogły przebywać tu dzieci w wieku 4-17 lat z Otwocka i okolic - mówi Paulina Rozynek, kierownik "Domu Otwartych Serc". W ciągu trzech miesięcy Caritas będzie starała się uregulować sytuację prawną i rodziną podopiecznych. - Nacisk będziemy kłaść na pracę z całą rodziną, żeby dziecko wróciło do rodziny, do lepszych warunków - mówi Paulina Rozynek. Caritas na potrzeby hostelu zgromadziła już część wyposażenia, łóżka, pościel.
Hostel znalazłby się na pierwszym piętrze budynku przy ul. Marszałkowskiej. Jest tu sześć pokoi oraz dwie łazienki. W części podziemnej budynku powstać ma jadalnia.
Na parterze budynku działa już świetlica środowiskowa Caritas, z której korzysta około 30 dzieci z Otwocka. Świetlica pracuje przez 3 dni w tygodniu w godz. 14.00-18.00. Część dzieci przychodzących na świetlicę wspomagana jest materialnie - otrzymuje żywność, odzież. - Chcemy, żeby przychodziły tu także dzieci niepełnosprawne - mówi Paulina Rozynek. Budynek posiada już podjazd dla wózków. Należałoby jeszcze przystosować na pierwszym piętrze łazienkę. Na swoje potrzeby świetlica ma 4 pomieszczenia, w tym dużą salę gimnastyczną.
W okresie ferii zimowych Caritas zorganizowała tu zimowisko, z którego skorzystało 40 dzieci z Otwocka. Część z nich przychodzi teraz na świetlicę.
Otwock-Świder jest miejscem dużego zróżnicowania społecznego. Mieszkają tu ludzie bardzo zamożni, ale także bardzo ubodzy. Dlatego Caritas zdecydowała o utworzeniu nowych placówek w tym rejonie miasta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję