Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Podążać za pozostawionym dziedzictwem

Choć 95. rocznicę założenia swojego Zgromadzenia siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus będą wspominać przez cały rok, to jednak odbyły się już dwie ważne uroczystości przypominające o tym fakcie

Biskup Grzegorz Kaszak 31 grudnia ub.r. poświęcił i otworzył Muzeum Domu Macierzystego. Zaś 14 styczna br. w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus odbyła się uroczystość dziękczynna za wszystkich, którzy przyczynili się do remontu i powstania Muzeum. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Zmarzły, dyrektor Archiwum diecezji sosnowieckiej, a zarazem redaktor prowadzący „Niedzielę Sosnowiecką”. Wspólnie z nim liturgię koncelebrował ks. Jarosław Boral – proboszcz parafii św. Barbary w Wieluniu, na terenie której znajduje się dom Kierocińskich, w którym urodziła się Janina Kierocińska – współzałożycielka Zgromadzenia.

– Msza św. sprawowana była w dwóch intencjach: dziękczynnej i błagalnej. Dziękowaliśmy Bogu za wszystkich przyjaciół Karmelu Dzieciątka Jezus, którzy wspomagali nas podczas remontu i organizacji Muzeum Domu Macierzystego. Druga intencja – prosiliśmy Boga, by nawiedzający Muzeum, poznając życie i posługę Sług Bożych – o. Anzelma Gądka i matki Teresy Kierocińskiej oraz duchowość Zgromadzenia, umacniali swoją wiarę i oddawali chwałę Bogu przez swe piękne życie – poinformowała s. Bogdana Batog CSCIJ.

Reklama

Na uroczystości przybyli członkowie rodziny Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej z Sieradza, Wielunia, Łodzi, Częstochowy, Radomska, Sosnowca, Karkowa i Gliwic. Radością była obecność najstarszego członka Rodziny – bratanka Matki Teresy, Wojciecha Kierocińskiego wraz z małżonką. Obecni byli także świadkowie życia Matki Teresy oraz przedstawiciele firm, które przez ofiarną pracę dokonały remontu i modernizacji pierwszego domu Zgromadzenia. – Gościliśmy Józefa Karkoszkę z Sosnowca, który projektował aranżację wnętrz Muzeum oraz Bogdana Łukasika, który pomagał w realizacji oraz wykonał konserwację mebli i wielu eksponatów (prace przy wyposażaniu Muzeum trwały od października 2014 do grudnia 2016 r.). Na spotkanie przyjechali też członkowie Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Kierocińskiej przy parafii św. Barbary w Wieluniu wraz z prezesem, oraz dobroczyńcy, którzy wspierali finansowo powstanie Muzeum, by wspomnieć tylko niektórych – s. Batog.

W homilii ks. Zmarzły przywołał postać św. Brata Alberta – patrona naszej diecezji, oraz Matki Teresy od św. Józefa Janiny Kierocińskiej. – Od takich osób powinniśmy się uczyć jak żyć, jak działać. Zarówno Brat Albert, jak i Matka Teresa żyli w bardzo trudnych czasach, w których aby coś zdobyć trzeba było włożyć wiele wysiłku. Ale ich dzieło przetrwało. Jesteśmy spadkobiercami ich tradycji. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko podążać drogami, które oni wytyczyli – powiedział ks. Zmarzły. Po Mszy św. nastąpiła druga część uroczystości. Zgromadzeni zobaczyli film o Matce Kierocińskiej pt. „Ona nigdy nie była sama” i zwiedzili sale muzealne.

Muzeum Domu Macierzystego Zgromadzenia mieści się w wyremontowanym budynku, który Matka Teresa kupiła w 1925 r. Od samego początku istnienia Zgromadzenia siostry prowadziły w nim życie modlitwy i pracy, m.in. ochronkę, szkołę, przedszkole, kursy haftu i szycia. Podczas II wojny chroniły dziewczęta przed wywiezieniem do Niemiec oraz udzielały pomocy urywającym się żołnierzom AK. W domu siostry prowadziły tajne nauczanie, kuchnię dla biednych i sierociniec, ratowały dzieci żydowskie i organizowały pomoc dla więźniów w Oświęcimiu. W związku z rozwojem Zgromadzenia, na początku lat 30. XX w. siostry dobudowały kaplicę i chór, a w 1936 rozpoczęły budowę 3-piętrowego domu. Do wybuchu wojny budynek był w stanie surowym. Budowę dokończono w latach 50. Natomiast 1 października 2005 r. doczesne szczątki Matki Kierocińskiej zostały przeniesione do krypty w nowo wybudowanym kościele zakonnym Najświętszego Oblicza Pana Jezusa mieszczącym się obok Domu Macierzystego.

Zwiedzanie Muzeum Domu Macierzystego jest możliwe w poniedziałki i wtorki w godz. 9-12, w środy w godz. 15-18. Grupy zorganizowane oraz zajęcia edukacyjne należy zgłaszać telefonicznie – 784-033-621. Natomiast każdego 12. dnia miesiąca siostry zapraszają na wspólną Eucharystię w intencji o łaskę beatyfikacji Matki Teresy Kierocińskiej. Po Mszy św. odczytywane są prośby i podziękowania składane na sarkofagu Sługi Bożej. Intencje można podać telefonicznie lub na: karmelitanki@karmelitanki.pl.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakony męskie: plany na Rok Życia Konsekrowanego i poradnik dot. nadużyć seksualnych

[ TEMATY ]

zakony

Capuchinos_de_Paraguay.JPG: Hnoaldocap/pl.wikipedia.org

Plany na ogłoszony przez papieża Rok Życia Konsekrowanego oraz jednogłośne przyjęcie poradnika dla prowincjałów, zawierającego wskazania jak kompetentnie postępować w sytuacji oskarżeń o molestowanie seksualne nieletnich – to najważniejsze decyzje jakie zapadły podczas zakończonego dzisiaj w Warszawie 132. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM). W skład tego międzyzakonnego gremium wchodzi 80 prowincjałów i generałów z 63 zakonów i zgromadzeń męskich działających w Polsce.

Redemptorysta o. Janusz Sok, który od września ubiegłego roku przewodniczy Konferencji Wyższych Przełożonych poinformował w rozmowie z KAI, że prowincjałowie zastanawiali się jak przeżywać zapowiedziany przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Polscy zakonnicy włączą się inicjatywy ogólnoświatowe ogłoszone przez watykańską kongregację, ale także w planach mają wydarzenia o charakterze ogólnopolskim. Najprawdopodobniej będzie to kongres młodych zakonników oraz ogólnopolska pielgrzymka dla wszystkich zakonników, która miałaby być dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II - najprawdopodobniej na Jasną Górę – ujawnił o. Sok. Zastrzegł jednak, że ostateczne decyzje zapadną w czerwcu.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję