Reklama

Niedziela Wrocławska

Nieść zapach Boga drugiemu człowiekowi

Niedziela wrocławska 5/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

Dzień Życia Konsekrowanego będziemy przeżywać w Kościele 2 lutego. Od samego początku życie konsekrowane pozostaje w centrum życia Kościoła. To miejsce najpiękniej określiła św. Teresa od Dzieciątka Jezus, mówiąc: „W sercu Kościoła, mej matki, będę miłością”. Osoby konsekrowane wskazują na Boga, wskazują na Jego królestwo, są dla dzisiejszego świata swoistym drogowskazem. Z jednej strony prowokują, zmuszają do refleksji nad życiem, codziennością, z drugiej strony pokazują nam Boga. Mają to samo zadanie, które wyznaczył papież Franciszek wszystkim kapłanom i duchowieństwu: być na czele owczarni i iść ze swoją owczarnią. Osoby zakonne mają pachnąć ludźmi, pośród których żyją i którym służą, ale przede wszystkim mają pachnąć Bogiem. To jest istota – nieść zapach Boga w dzisiejszym świecie drugiemu człowiekowi.

W naszej archidiecezji osoby konsekrowane podejmują wiele różnych dzieł i zadań. Niekiedy jest to praca nie zawsze widoczna, nie zawsze efektowna, czasem trudna, ale bardzo potrzebna Kościołowi. Mamy zakony, które podejmują dzieła apostolskie – siostry zakonne prowadzą m.in. ośrodki dla ubogich i chorych, domy dziecka, szkoły, przedszkola. Zakony męskie podejmują w głównej mierze działalność duszpasterską, ewangelizacyjną.

Reklama

Obok zakonów czynnych działają także zakony kontemplacyjne, które stanowią dla nas fundament modlitwy. To siostry benedyktynki, sakramentki, karmelitanki, które nieustannie towarzyszą nam poprzez swoją modlitwę. Podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego w sposób szczególny prosimy o wsparcie dla zakonów klauzurowych. To inicjatywa abp. Józefa Kupnego, który ma na uwadze trudną sytuację materialną zakonów klauzurowych. Siostry mieszkają w domach wymagających gruntownego remontu – nie chodzi o stworzenie komfortu, ale o normalne warunki do życia. Te pieniądze potrzebne są na prozaiczne rzeczy: opał na zimę, wymianę pokrycia dachowego, czy wymianę starych okien. Przez nasze wsparcie możemy się siostrom odwdzięczyć za ich nieustanną modlitwę.

Oczywiście oprócz części habitowej są w naszej archidiecezji również instytuty świeckie, dziewice konsekrowane czy wdowieństwo konsekrowane, które w dzisiejszych czasach przeżywa swoistą wiosnę. Jest dużo osób, które pragną poświęcić swoje życie Bogu w dziewictwie konsekrowanym, jednocześnie żyjąc pośród świata.

Podsumowując sytuację w liczbach na terenie naszej archidiecezji mamy 31 zgromadzeń żeńskich i 71 domów zakonnych. 28 zgromadzeń to zgromadzenia czynne, apostolskie, 3 zgromadzenia mają charakter klauzurowy. Mamy także 4 dziewice konsekrowane i 5 wdów konsekrowanych. Razem posługuje w naszej archidiecezji ponad 800 sióstr zakonnych – to liczba bardzo duża. Zgromadzeń męskich mamy 18 w 43 domach zakonnych, w sumie ponad 300 osób.

Osoby konsekrowane pokazują nam, że życie jest wielkim darem Boga, pięknym i wspaniałym, a my zostaliśmy powołani, by je dobrze przeżyć. Pokazują, że nie da się zbudować czegoś, co będzie trwałe, nie da się zbudować szczęścia, jeśli naszym fundamentem nie będzie Jezus Chrystus. Swoją codzienną służbą, swoją czystością, ubóstwem i posłuszeństwem wskazują na inną, Bożą rzeczywistość, na perspektywę wieczności i to jest właśnie najpiękniejsze.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indywidualne formy życia konsekrowanego

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

Dzień Życia Konsekrowanego

Wiesław Ochotny

W Polsce żyje dziś nieco ponad 700 osób, które przyjęło indywidualną konsekrację. To wciąż bez porównania mniej niż liczba konsekrowanych we wspólnotach. Warto jednak zauważyć, że przy widocznym w ostatnich latach w Polsce ogólnym spadku liczby powołań do życia konsekrowanego, w przypadku indywidualnych form zaobserwować można tendencję przeciwną – dynamiczny wzrost. W ciągu ostatnich dwóch lat jest to wzrost o niemal 30 proc. 2 lutego obchodzony będzie Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.

Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy – formy te, istniejące w starożytności, z czasem zanikły. Od czasów Soboru Watykańskiego II zaczynają się jednak odradzać i cieszyć się rosnącą popularnością, również w Polsce. Są to osoby działające bez struktur, bezpośrednio podlegające biskupowi diecezjalnemu, który odpowiedzialny jest za ich formację i funkcjonowanie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję