Reklama

Święty z Dzieciątkiem Jezus

W naszych kościołach do początku lutego oczy radowały bożonarodzeniowe stajenki, warto więc przypomnieć objawienie, w którym betlejemski cud ma swoje wyjątkowe znaczenie

Tak dzieje się w przypadku św. Hermana Józefa. Postać ta ukazana jest z Dzieciątkiem Jezus, co miało oznaczać, że jego miłość do Maryi musi prowadzić do naśladowania miłości Matki Najświętszej do Jezusa. W ten sposób objawienia z XII wieku ukazują teologiczną prawdę na temat Maryi, będącej drogą wiodącą do swego Syna.

Jak spotkanie przyjaciół

Niewielu jest wizjonerów, którzy zasłużyli sobie na mianowanie ich przez Maryję oblubieńcami. Tak było w przypadku wspomnianego Hermana. Zachował się opis mistycznych zaślubin tego człowieka z Maryją, która podczas objawienia wskazała na jego podobieństwo do św. Józefa i poprosiła, by przyjął imię Józef jako swe drugie imię.

Ze względu na odległość czasów, w których miały miejsce objawienia w Kolonii, historia nie zapisała wielu szczegółów. Te zaś, które znamy, pozwalają na uznanie jego świętości i mistycyzmu. Pewnego razu, kiedy jeszcze jako chłopiec udawał się do szkoły, swoim zwyczajem wstąpił do kościoła, by się pomodlić. Zwykle wychwalał Matkę Najświętszą za pomocą znanych na pamięć formuł. Tym razem jednak postanowił zrobić inaczej. Ponieważ jego obuwie uległo zniszczeniu i czuł ziąb oraz chłód, postanowił poprosić Matkę Bożą o nowe buty. I nawet się specjalnie nie zdziwił, że czekała na niego w domu nowa para. Jak się później dowiedział, matka znalazła w podłodze kilka monet i postanowiła kupić za nie na targu potrzebne obuwie.

Reklama

Nazajutrz młody Herman pragnął podziękować Maryi, ale nie miał pieniędzy, by zapalić przed Jej figurą świecę czy obdarować Ją kwiatami. Postanowił więc ofiarować Matce Bożej jabłko, które otrzymał jako śniadanie do szkoły. Ponieważ trudno mu było wspiąć się na odpowiednią wysokość, by dać Maryi owoc, drewniana figura niejako „ożyła”. Wielkie zdziwienie ogarnęło świadków tego zdarzenia, którzy widzieli postać Maryi pochylającej się w stronę chłopca i prostującej rękę, by wziąć od niego dar. Nie dziwił się tylko młody Herman, dla którego autentyczna obecność Matki Najświętszej była czymś najzupełniej oczywistym.

Wizjoner i mistyk

Św. Herman urodził się w 1150 r. w Kolonii. Jako dwunastoletni chłopiec opuścił rodzinny dom i wstąpił do Zakonu Norbertynów. Do jego codziennych obowiązków należało usługiwanie zakonnikom w refektarzu, czyli w zakonnej jadalni. Początkowo nie był zadowolony z tego zajęcia, bo brakowało mu czasu na modlitwę. Wtedy to miało miejsce objawienie, podczas którego Matka Boża uspokajała mistyka, przekonując go, że nie ma zaszczytniejszego zajęcia niż służba braciom.

Herman Józef zmarł w 1241 r. w Zakonie Cysterek w Hoven. Kiedy siostry klasztorne uprosiły go, by przybył do nich i odprawił liturgię na cześć Maryi, był już człowiekiem starym i schorowanym. Ale nawet wtedy nie zrezygnował ze swego zwyczaju, który towarzyszył mu przez całe życie. Jako miłośnik prostoty Herman nigdy nie wsiadł na konia czy do powozu. Przez całą drogę pielgrzymował pieszo. Gdy zbliżał się do klasztoru, osobiście wskazał miejsce swego pochówku. Po kilku dniach zmarł w opinii świętości; pozostawił po sobie przepiękną mistyczną literaturę średniowieczną.

Reklama

Kanonizowany został dopiero w 1958 r. Skoro Kościół wyniósł go na ołtarze, rodzi się pytanie, co chce przez ten akt powiedzieć współczesnemu człowiekowi. Po pierwsze – jak podpowiadają znawcy – w Hermanie współczesny człowiek ma widzieć wzór kogoś, kto zwraca się do Maryi nie tylko w sprawach duchowych, ale też doczesnych. Tak jak ów młody niemiecki chłopiec mamy prawo modlić się w sprawach najbardziej nieraz prozaicznych. Po drugie chodzi o to, by Maryję nie tylko prosić, ale umieć Jej też dziękować. To właśnie w Hermanie spotkaliśmy człowieka, który ucieszony ze spełnienia przez Maryję jego prośby, powrócił do kościoła następnego dnia, by wyrazić swą wdzięczność i obdarzyć Ją swoim darem.

Św. Herman zachęca nas także, by w swojej pobożności być jak dziecko. Maryja naprawdę jest naszą Matką, odkąd na krzyżu Pan Jezus kazał św. Janowi przyjąć dar Jej macierzyństwa. Im więcej będzie w nas postawy dziecka, tym większą pomoc będziemy otrzymywać od Tej, która jest naszą Matką.

Korzystałem z książki Wincentego Łaszewskiego pt. „Świat maryjnych objawień”.

* * *

„Jezus chce, abym była bardziej znana i miłowana”. Słowa te wypowiedziała Matka Boża w Fatimie w 1917 r. Warto je przywołać w rocznicę objawień w portugalskiej wiosce. Wincenty Łaszewski powołuje się na nie, gdy opisuje liczne objawienia w książce pt. „Świat maryjnych objawień”. Maryja była wszędzie. Książka jest więc zaproszeniem do pasjonującej wyprawy po całym świecie śladami Matki Bożej. Ta szczególna pielgrzymka wraz z Nią to podróż życia, a z takich podróży zawsze wraca się odmienionym.

Świat maryjnych objawień

Wincenty Łaszewski

Cena 139 zł

Zamówienia: Wydawnictwo POLWEN, ul. Prosta 7, 26-600 Radom, tel. 48 384 66 66, sklep@polwen.pl

2017-02-01 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego

2020-09-18 13:56

[ TEMATY ]

ksiądz

sąd

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Po raz pierwszy w historii katolicki ksiądz został mianowany jednym z 16 nowych sędziów Sądu Najwyższego w Ghanie. Ks. Joseph Adu Owusu-Agyemang jest proboszczem parafii w Kumasi i kieruje wydziałem prawnym kurii tamtejszej archidiecezji.

Choć w Ghanie są prawnicy, będący zarazem księżmi, to nigdy dotychczas żaden z nich nie był sędzią.

Sędziów zaprzysiągł 15 września w Akrze prezydent Nana Akufo-Addo. W swoim przemówieniu szef państwa wezwał ich, by kierowali się uczciwością, dyscypliną i bezstronnością, tak aby Ghańczycy mogli ufać wymiarowi sprawiedliwości. Za kluczową dla rozwoju państwa uznał jakość orzeczeń Sądu Najwyższego, jak również osobistą postawę jego sędziów.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz Andrzej Pityński, twórca Pomnika Katyńskiego w Jersey City

2020-09-19 10:10

[ TEMATY ]

pomnik

Andrzej Pityński

prezydent.pl

W wieku 73 lat w USA zmarł artysta rzeźbiarz, profesor Andrzej Pityński, twórca m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego w 2017 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rzeźby pochodzącego z Ulanowa w diecezji sandomierskiej, artysty znajdują się w wielu miastach w Polsce na całym świecie. W rodzinnym mieście na Rynku stanęło popiersie Jana Pawła II (1988-89). Warstwę symboliczną stanowią umieszczone na stule herby i wizerunki świętych związane z Polską i Ulanowem.

W 2003 r. powstało popiersie powstańca styczniowego Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Od 2011 r. monumentalna rzeźba „Patriota” góruje w centrum Stalowej Woli. Nad nieruchomą postacią żołnierza wznosi się półkoliście poszarpane husarskie skrzydło. Jego optycznym przedłużeniem jest trzymana w ręku szabla. Na skrzydle umieszczone zostały daty historycznych bitew.

Do najsłynniejszych rzeźb Pityńskiego należy Pomnik Katyński w Jersey City o wysokości ok. 12 metrów i wadze 120 ton. Do znanych dzieł artysty należą też m.in.: Bostoński Pomnik Partyzantów, Pomnik Mściciela w Doylestown na cmentarzu polskim w tzw. Amerykańskiej Częstochowie, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, nazywany także pomnikiem Hallerczyków, na warszawskim Żoliborzu.

Jest również autorem wykonanego z brązu popiersia dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, odsłoniętego na Largo Generale Anders w Cassino, przed Muzeum Historiale w przeddzień 70. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino a także pomników Ignacego Paderewskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, Marii Curie-Skłodowskiej i Tadeusza Kościuszki.

Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego. Przyszły rzeźbiarz ukończył liceum ogólnokształcące w Ulanowie, następnie Technikum Wodno-Melioracyjne w Trzcianie k. Rzeszowa.

Po kolejnych prowokacjach i pokazowym procesie w 1967 r., w którym oskarżono ojca i syna, rodzina opuściła Ulanów i osiadła w Krakowie, gdzie Andrzej rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim. Wkrótce jednak podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby najpierw Mariana Koniecznego, a później Jerzego Bandury.

W październiku 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam jako robotnik budowlany, wkrótce też podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. Pityński został członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję