Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzysztof Pośpiech powrócił do „Gaude Mater”

Niedziela częstochowska 6/2017, str. 6

[ TEMATY ]

Gaude Mater

Anna Wyszyńska

Jan Szyma przy popiersiu Krzysztofa Pośpiecha

Jan Szyma przy popiersiu Krzysztofa Pośpiecha

Do Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie powrócił jego inicjator i pierwszy dyrektor Krzysztof Pośpiech, który – jak wspominają świadkowie – podczas remontu siedziby ośrodka nie wahał się nosić cegieł i mieszać zaprawy. Zmarły 5 lat temu pedagog, muzyk i animator życia muzycznego, znany nie tylko w środowisku częstochowskim, powrócił w postaci popiersia, które zostało odsłonięte 12 grudnia 2016 r. na zakończenie XVIII Święta Muzyki, które także wymyślił i przez wiele lat organizował.

Pomysł wykonania popiersia podjęło częstochowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Jego przewodniczący Jan Szyma przypomniał, że „cegiełką”, która pomogła zrealizować to dzieło, była wydana dwa lata temu książka: „Obdarować muzyką. Wspomnienia o Krzysztofie Pośpiechu”. We wstępie do książki Jan Szyma przedstawia jej bohatera słowami: „Krzysztof Pośpiech (1944-2011) należał bez wątpienia do najwybitniejszych osobowości życia muzycznego naszego miasta. Pedagog, chórmistrz, dyrygent, niestrudzony animator i organizator życia muzycznego był przede wszystkim człowiekiem wielkiej pasji. To dzięki niemu lub przy jego udziale zaistniały: Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Święto Muzyki, Festiwal Muzyki Chóralnej «Ars Chori», Festiwal Pieśni Pielgrzymkowej i Liturgicznej «Gaudium et Gloria», Turniej Melomana, Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Reszków i dziesiątki koncertów, z których każdy był dla słuchaczy niezapomnianym przeżyciem”. Jan Szyma zaapelował do władz Częstochowy o kolejne miejsca upamiętniające Krzysztofa Pośpiecha, przede wszystkim ulicę lub rondo noszące jego imię.

Reklama

Autorem projektu i pomnika jest rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Podczas uroczystości Krzysztofa Pośpiecha wspominali: o. Nikodem Kilnar – paulin, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, Ryszard Stefaniak – wiceprezydent Częstochowy oraz Tadeusz Piersiak – dyrektor OPK Gaude Mater. Obecni byli najbliżsi Krzysztofa Pośpiecha – żona i syn z rodziną, a także jego wychowankowie, współpracownicy i przyjaciele. Uroczystości towarzyszył koncert chórów „Pochodnia” i „Coralmente”.

O. Nikodem Kilnar, wspominając imprezy muzyczne na Jasnej Górze, których Krzysztof Pośpiech był współorganizatorem, podkreślił, że oprócz talentu muzycznego posiadał on dwie podstawowe cnoty: ujmującą skromność i pokorę. – Przez takich ludzi Pan Bóg dokonuje wielkich dzieł, ponieważ są dyspozycyjni, są otwarci na wielkie dzieła Boże, a jednocześnie mają głęboką wrażliwość na kulturę, tę wyjątkową wrażliwość miał także pan Pośpiech – podkreślił o. Nikodem. – Widoczne w nim było wielkie umiłowanie piękna, dobra i sztuki, którym dzielił się z młodzieżą.

Dodajmy, że Krzysztof Pośpiech współpracował przez wiele lat z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, prosząc często o udzielenie patronatu medialnego nad imprezami muzycznymi, organizując wspólnie z „Niedzielą” w redakcyjnej auli koncerty w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, specjalne koncerty dla wychowanków domów dziecka, dyplomowe koncerty studentów wychowania muzycznego Akademii im. Jana Długosza, a także warsztaty dla nauczycieli, osób prowadzących schole i parafialne zespoły.

Reklama

Był autorytetem w sprawach muzycznych, chętnie służył swoją wiedzą i radą, był człowiekiem doskonale zorganizowanym i konsekwentnie dążącym do celu. Jego propozycje były szczegółowo przygotowane i przemyślane, dlatego szybko potrafił zjednać innych do swoich projektów. Był wymagający, a jednocześnie wyrozumiały dla niedociągnięć, ale przede wszystkim był kimś, kto nie zabiegał o nic dla siebie – najważniejsza była muzyka.

Piękne i wzruszające w swoim przekazie popiersie Krzysztofa Pośpiecha w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater, podobnie jak wcześniejsze nadanie jego imienia Sali Kameralnej w Filharmonii częstochowskiej, upamiętni tę nieprzeciętną postać dla przyszłych pokoleń. Dla tych, którzy go znali, będzie znakiem pozwalającym częściej wspominać niezwykłą charyzmę, poczucie służby, życzliwość dla innych i radość życia Maestro Pośpiecha.

2017-02-01 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Moniuszce na „Gaude Mater”

Niedziela częstochowska 20/2019, str. 2

[ TEMATY ]

Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Pieśni Stanisława Moniuszki rozweselały publiczność

Pieśni Stanisława Moniuszki rozweselały publiczność

Wystawy oraz koncerty muzyki sakralnej, m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wojciecha Kilara znalazły się w programie 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbył się w Częstochowie w dniach 4-6 maja.

Festiwal rozpoczął wernisaż wystawy ikon Jadwigi Marii Kowalskiej i fotografii Zbigniewa Burdy w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

W kościele ewangelicko-augsburskim wysłuchano koncertu z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki, zatytułowanego „Śpiewnik domowy”. Pomysłodawcą i reżyserem była Beata Młynarczyk, która w rozmowie z „Niedzielą” podkreśliła, że „Moniuszko chciał, żeby jego pieśni trafiły pod strzechy, żeby były wykonywane w polskich domach, by ludzie się przy nich wspólnie bawili. Stąd pomysł na zorganizowanie wypełnionego jego muzyką polskiego salonu”.

W Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiał koncert ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich. „Oficjum na Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny” wykonała Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński pod batutą Michała Sławeckiego.

Festiwal zakończył koncert finałowy w Filharmonii Częstochowskiej, podczas którego zabrzmiały: III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Angelus” Wojciecha Kilara. Dzieła wykonali: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, dyrygent – Adam Klocek, przygotowanie chóru – Janusz Siadlak.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, a partnerami: Miasto Częstochowa, Jasna Góra, Filharmonia Częstochowska oraz Kościół ewangelicko-augsburski.

Stanisław Moniuszko 8 września 1864 r. wykonał koncert na Jasnej Górze. Wystąpił wówczas z zespołem Warszawskiego Instytutu Muzycznego.

CZYTAJ DALEJ

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Stabilna sytuacja w zakonach, w których był COVID-19, przybywa ozdrowieńców

2020-09-25 15:45

[ TEMATY ]

zakon

koronawirus

Adobe.Stock.com

Stabilizuje się sytuacja w krakowskich zgromadzeniach zakonnych, w których pod koniec sierpnia i we wrześniu stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, są ozdrowieńcy. Zakończyła się kwarantanna sióstr felicjanek i sióstr ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach – podał sanepid.

"Kwarantanna zakończyła się. Wracamy powoli do pełnej posługi. Od najbliższej niedzieli modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka będzie znów prowadzona przez siostry w kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, na co bardzo wiele osób czekało" – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach s. Elżbieta Siepak.

Według danych, jakie przekazała w piątek PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek, w Łagiewnikach zakażonych było 39 sióstr zakonnych, jedna wychowanka i pięciu nauczycieli, w sumie 45 osób.

Z kolei w zgromadzeniu sióstr felicjanek potwierdzono 51 przypadków COVID-19. Sześć osób jest jeszcze hospitalizowanych, ale w piątek było pięciu ozdrowieńców.

Zakażonych koronawirusem zostało także czterech księży i jeden kleryk z Kolegium Księży Jezuitów, w tym rektor prywatnej uczelni – Ignatianum. Bazylika przy ul. Kopernika, która z tego powodu była zamknięta dla wiernych, jest już otwarta. Jak informuje sanepid, w związku z tym ogniskiem zakażeń dziesięć osób wciąż jest na kwarantannie.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję