Reklama

Niedziela Sandomierska

Wspólna modlitwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, wieńczące Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, stało się okazją do spotkania i wspólnej modlitwy o ten dar. Diecezjalne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Modlitwa zgromadziła duchownych i wiernych różnych wspólnot chrześcijańskich. Śpiew podczas modlitwy poprowadził chór Cantate Domino oraz schola parafialna. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski. Na wspólnej modlitwie obecni byli: ks. Paweł Walczyński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego Kościoła polskokatolickiego, ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu, ks. Hubert Szryt, proboszcz parafii polskokatolickiej w Okole, ks. Marian Kowalczyk także z Kościoła polskokatolickiego oraz duszpasterze z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o różnych fazach dialogu ekumenicznego. – Wielu uważa, że osiągnęliśmy już wystarczająco dużo, natomiast odmienność doktryny, liturgii, prawa i struktur organizacyjnych naszych Kościołów stanowią przeszkodę nie do pokonania. Te aspekty są skądinąd bardzo ważne i pomocne. Nie możemy jednak poprzestać na samozadowoleniu i zrezygnować z szukania dróg prowadzących do dalszego zbliżenia. Dlatego pozwólmy prowadzić się Ewangelii. Niech ona jeszcze bardziej kształtuje naszą osobowość i postawę. Wówczas będzie w nas żył Chrystus, a my staniemy się nowymi, lepszymi ludźmi. On przynagla do przebaczenia, do burzenia muru podziałów, przynagla do solidarności z cierpiącymi siostrami i braćmi w Syrii, Iraku, w Afryce i na całym świecie. Ewangelicznego braterstwa potrzeba także w Polsce – wskazywał ordynariusz sandomierski.

Reklama

W swoim wystąpieniu ks. Paweł Walczyński z Kościoła polskokatolickiego mówił, że w ciągu wieków urósł mur podziału, który obecnie poprzez działania ekumeniczne jest powoli, ale sukcesywnie eliminowany. – Dzięki naszym ekumenicznym wysiłkom mur ten jest stopniowo, z roku na rok rozbierany. Dziś widzimy swoje twarze, znamy się z imienia i nazwiska, rozmawiamy ze sobą, modlimy się wspólnie i co najważniejsze: możemy spojrzeć sobie w oczy. Modlitwa o jedność to nasze wspólne zadanie, to nasz obowiązek, który mamy nieustannie potwierdzać uczynkami miłości. Miłość, bowiem – to jedyna droga miłości – podkreślał duchowny. Ksiądz Marcin Chyl, proboszcz parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Sandomierzu, wskazał, że źródłem podziału najczęściej jest brak pokory. – Dlatego koniecznym jest starać się być o jeden krok przed naszymi ułomnościami, namiętnościami. Czujność nieustannie musi motywować nas do tematycznego pojednania. Najpierw przez wolną wolę zbliżajmy się ku Trójjedynemu Bogu, by otrzymać łaskę Ducha Świętego na działanie zmierzające do pojednania i w formacie relacji międzyludzkich, ale co przecież jeszcze ważniejsze – zdrowego pojednania wyznaniowego, gdyż taka jest święta wola naszego Zbawiciela, a nam jako podległemu stworzeniu należy ją w zupełności wypełnić.

Kończąc wspólną modlitwę, bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował za spotkanie i zaangażowanie na rzecz jedności między wierzącymi w Chrystusa. Szczególne podziękowania skierował ku przybyłym na wspólną modlitwę młodym, których zachęcał do stawania się orędownikami pojednania i tego, by budowali wzajemne relacje na bazie Chrystusowej miłości.

2017-02-01 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzliwymi bądźmy. To zbliża do Boga

Za nami Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nieprzypadkowy jest jego termin od 18 do 25 stycznia.

Termin zaproponował ponad sto lat temu (w 1908 r.) pionier ruchu ekumenicznego Paul Wattson z USA. Chodziło o to, by obejmował on czas między dniem wspomnienia św. Piotra a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Jego istotą jest gorąca zachęta wiernych do kontynuowania modlitwy ekumenicznej oraz wzajemnych odwiedzin, zarówno w trakcie Tygodnia Modlitw, jak i całego roku. Sam przebieg jest zróżnicowany. Wspólnoty niektórych Kościołów, diecezji czy miast organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia Tygodnia (a właściwie oktawy). Jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Z biegiem lat ukształtowała się formuła nabożeństw ekumenicznych, na które zapraszani są duchowni i świeccy z bratnich Kościołów chrześcijańskich. Ważne w nim miejsce zajmuje głoszenie słowa Bożego, a zwyczajem przyjętym w Polsce jest międzywyznaniowa wymiana kaznodziei.

Malta dziękuje za wiarę

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, upływający pod hasłem Życzliwymi bądźmy (Dz 28, 2), zostały przygotowane przez chrześcijan z Malty, a polską ich wersję opracował zespół redakcyjny powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski, której współprzewodniczą: bp Jerzy Samiec (Kościół ewangelicko-augsburski) i bp Krzysztof Nitkiewicz (Kościół rzymskokatolicki). W tym miejscu przypomnę, iż modlitwy pod hasłem Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa (1 Kor 15, 51-58) prowadzone były w 2012 r. na bazie materiałów przygotowanych w Polsce.

Tematyka Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2020 r., oparta na tekstach z Dziejów Apostolskich, dotyka takich zagadnień, jak: pojednanie, oświecenie, nadzieja, zaufanie, pokrzepienie, gościnność, nawrócenie, hojność. Nawiązuje do święta Rozbicia Okrętu św. Pawła, obchodzonego 10 lutego przez maltańskich chrześcijan. Wspominają wtedy okoliczności, w jakich apostoł Paweł znalazł się na wyspie – burzę, rozbicie się statku i cud ze żmiją (Dz 27, 9 – 28, 10) – i dziękują za dotarcie wiary chrześcijańskiej na Maltę.

Istotą Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest gorąca zachęta do kontynuowania modlitwy ekumenicznej przez cały rok.

Ekumenicznie w Szczecinie

W tym kontekście prowadzono rozważania w trakcie szczecińskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego przebieg wyznaczała utrwalona już mapa ekumenicznych spotkań, począwszy od niedzieli 19 stycznia, do sobotniego spotkania 25 stycznia na uroczystej Liturgii Słowa w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła, wieńczącej ten międzywyznaniowy czas modlitw, skończywszy. Tradycyjnie Tydzień rozpoczęto w prawosławnej parafii św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego, której proboszczem jest ks. Paweł Stefanowski. W poniedziałek wierni mieli okazję do modlitwy ze wspólnotą Kościoła polskokatolickiego przy pl. Świętych Piotra i Pawła, gdzie funkcję proboszcza pełni ks. inf. Stanisław Bosy. We wtorek ekumenicznym modlitwom przewodniczył pastor Sławomir Sikora, proboszcz z ewangelicko-augsburskiego kościoła Świętej Trójcy przy ul. Energetyków. W środę modlitewnymi gospodarzami były karmelitanki z klasztoru przy ul. Strzałowskiej. W czwartek zaś modlitwom przewodniczył bp Henryk Wejman, który gościł w bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy, gdzie proboszczem i kustoszem jest ks. prał. Aleksander Ziejewski. W parafii Świętej Rodziny przy ul. Korony Polskiej, której proboszczem jest ks. kan. Krzysztof Cichal, odbyło się piątkowe nabożeństwo ekumeniczne. Zakończenie Tygodnia miało miejsce w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Przewodził mu bp Henryk Wejman. Podsumowując ten szczególny czas, podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w międzywyznaniowych modlitwach, i podkreślił znaczenie życzliwości międzyludzkiej sprzyjającej wzmacnianiu i pogłębianiu więzi i relacji z Bogiem. Zatem – życzliwymi bądźmy!

CZYTAJ DALEJ

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji to niebywała wiadomość, jestem wzruszony

2020-07-12 21:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

TVP Info

Wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji, to niebywała wiadomość, jestem wzruszony; taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku.

Według wyników Exit poll Ipsos w II turze Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc., Rafał Trzaskowski - 49,6 proc.

"Niech żyje Polska" - zaczął swoje wystąpienie prezydent, który na scenie pojawił się wraz z pierwszą damą i córką.

"Widzieliście tę wspaniałą frekwencję, prawie 70 proc. - dziękuję z całego serca. Wygrać wybory prezydenckie. przy 70 proc. frekwencji, to jest niebywała wiadomość, jestem ogromnie wzruszony, dziękuje z całego serca wszystkim moim rodakom" - dodał Andrzej Duda.

Dziękował rodakom, którzy poszli do wyborów. "Taka frekwencja wystawia nam piękne świadectwo, wystawia piękne świadectwo naszej demokracji" - dodał prezydent. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski, Sonia Otfinowska

mro/ rbk/ sno/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

"Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, gratulacje z całego serca. Dziękuję również jego wyborcom za to, że wzięli udział, (w wyborach) że oddali głosy" – powiedział na wieczorze wyborczym w Pułtusku Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach ubiega się o reelekcję. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Białkowski, Sonie Otfinowska

ktl/ rbk/ sno/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję