Reklama

Niedziela Świdnicka

Spotkania Kolędników Misyjnych

W sobotę 14 stycznia w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym odbyły się VIII Spotkania Kolędników Misyjnych z Diecezji Świdnickiej

To impreza co roku odbywająca się w innym mieście, która jest formą podziękowania dzieciom za ich udział w zespołach kolędniczych. Cały dochód z ich kolędowania zostanie przekazany na Papieskie Dzieło Misyjne, a poprzez nie na pomoc dzieciom w krajach misyjnych na całym świecie. W tym roku przygotowanie spotkań kolędników misyjnych przypadło parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. Gośćmi honorowymi uroczystości byli ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec oraz burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, który ufundował nagrody w przeprowadzonym podczas spotkań konkursie wiedzy o Tajlandii – jednym z wielu krajów, w którym pracują misjonarze z Polski.

Najpierw jednak na teatralnej scenie zaprezentowały się wszystkie uczestniczące w spotkaniu grupy kolędnicze, a były to zespoły z Bielawy, Nowej Rudy, Roztoki, Piekar, Kostrzy, Ząbkowic Śląskich, Świdnicy – miasto Kurii Biskupiej reprezentowała grupa z parafii Miłosierdzia Bożego, z Wałbrzycha, którego reprezentantem byli kolędnicy misyjni z parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca oraz parafii pw. Świętej Rodziny, a także kolędnicy ze Szczawna-Zdroju. Podziwiano ich wspaniałe stroje, w jakich występowali kolędując oraz słowa powitań – każde inne – które sobie przygotowali na powitania w odwiedzanych domach i na ulicach swoich miejscowości i które teraz powtórzyli na scenie.

Kulminacyjnym punktem programu VIII Spotkań Kolędników Misyjnych były jasełka, które zaprezentowała blisko 30-osobowa grupa kolędników misyjnych z Ząbkowic Śląskich. Przygotowany bardzo starannie spektakl zachwycił nie tylko głębią treści, ale też wielkim bogactwem scenografii oraz starannym wykonaniem. Zwrócił na to uwagę Ksiądz Biskup, który podkreślił niemały wysiłek, jakie musiały włożyć dzieci w opanowanie długiego tekstu i ruchu scenicznego tworzącego jasełkowy spektakl.

Reklama

Po jasełkach o swojej pracy na misjach w Afryce Zachodniej, na Wybrzeżu Kości Słoniowej opowiadał młodym kolędnikom ks. Tadeusz Faryś, przebywający tam 12 lat. Na zakończenie spotkań odbył się Konkurs Wiedzy o Tajlandii, w którym młodzi kolędnicy wykazywali się bardzo dużą wiedzą o tym kraju. (Wcześniej zapowiedź o konkursie przesłano do wszystkich parafii). Przeprowadzili go sprawnie siostry zakonne misjonarki, pracujące obecnie w Kurii Biskupiej, oraz ks. Jakub Górski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Świdnickiej. Nagrody w konkursie wygrywał ten, kto najszybciej podniósł rękę i udzielił właściwej odpowiedzi.

Odbywające się po raz VIII Spotkania Kolędników Misyjnych poprzedziła Msza św. celebrowana w kościele parafialnym przez bp. Ignacego Deca, ks. proboszcza Jarosława Żmudę, ks. misjonarza Tadeusza Farysia, ks. Jakuba Górskiego, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych, z liturgiczną oprawą ministrantów, których przygotował do uroczystości ks. Arkadiusz Harbar. W słowie do uczestników Ksiądz Biskup przypomniał, że sam jeszcze jako dziecko był kolędnikiem, więc nie mogło go zabraknąć na tym spotkaniu. Następnie podziękował opiekunom grup kolędniczych, katechetom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci, a szczawieńskiej parafii i miastu za pomoc w organizacji spotkań. Po Mszy św. zespoły kolędnicze przeszły z kościoła do Teatru Zdrojowego. W drodze kolędnicy oglądali Szczawno-Zdrój, podziwiając w Parku Zdrojowym m.in. piękną bożonarodzeniową szopkę, w muszli koncertowej. W holu teatru przed występami dzieci zostały poczęstowane gorącymi napojami i słodkimi bułeczkami ufundowanymi przez Szczawno-Zdrój.

Każde dziecko dostało pakiet Młodego Misjonarza. – Znajduje się w nim dziesiątka różańca za misje, kalendarzyk misyjny oraz różne czasopisma misyjne, by dzieci mogły być na bieżąco z misjami – mówiła w imieniu organizatorów spotkań siostra Magdalena. Informacje o środkach finansowych zebranych przez kolędników w diecezji świdnickiej cały czas jeszcze spływają, a środki, jak zawsze zostaną przekazywane na pomoc dzieciom w krajach misyjnych. Przed rokiem było to ogółem aż 25 tys. zł – przypomniała, podsumowując to wspaniałe dzieło.

2017-02-01 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z gwiazdami przy pustym Grobie

Niedziela kielecka 7/2020, str. I

[ TEMATY ]

misje

kolędnicy misyjni

Miechów

TD

Kolędnicy misyjni z bp. J. Piotrowskim, misjonarzem ks. J. Pańczykiem, ks. dyr. Ł. Zygmuntem

Kolędnicze stroje i rekwizyty inspirowane życiem rówieśników w Amazonii stanowiły niezwykłą oprawę Pustego Grobu w Miechowie, gdzie znajduje się najstarsza replika Grobu Chrystusa w Europie. Młodzi przyjaciele misji przyjechali do Miechowa – jak mówił bp Jan Piotrowski, jako „dzielący się wiarą uczestnicy wielkiego dzieła”.

W spotkaniu podsumowującym tegoroczną działalność kolędników misyjnych, które odbyło się 26 stycznia w miechowskim sanktuarium, wzięły udział grupy dzieci z parafii diecezji kieleckiej. Była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, spotkanie z misjonarzem z Peru i delegatami Papieskich Dzieł Misyjnych.

– Nasi kolędnicy misyjni z SP im. J. Korczaka w Tokarni zebrali 2,5 tys. zł.

Byli pięknie przygotowani i bardzo chętni do tej działalności, z dobrym odzewem w parafii – mówi Niedzieli Krzysztof Pierzak.

– Ale nie pieniądze są najważniejsze – dodaje s. Monika Juszka RMI – sekretarz PDM, która wraz z Piotrem Eyoum uczestniczyła w wydarzeniu. – Kolędowanie misyjne służy projektom ochrony zdrowia, ochrony życia, edukacji. Bardzo ważna jest przede wszystkim formacja dzieci i ich rodzin, niesienie radości Ewangelii, a dopiero potem zebrane datki – podkreśla. W ub. roku dzięki kolędnikom z Polski zrealizowano 45 projektów.

60 tys. zł zebrali w tym roku kolędnicy misyjni jako dar dla swoich rówieśników

Diecezja kielecka, obok katowickiej, pozostaje liderem tej działalności.

W homilii biskup kielecki przypomniał młodym depozytariuszom Dobrej Nowiny, że dar, jaki Bóg ofiaruje w Jezusie nie jest „jednorazowym podarunkiem”, lecz dociera do wielu, jest wciąż dzielony… – Bóg wciąż wychodzi nam naprzeciw i dosięga miłością miłosierną każdego człowieka – mówił bp Piotrowski, cytując słowa Jana Pawła II, iż „każda kultura jest godna Ewangelii” oraz że „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. – Jesteście uczestnikami wielkiego dzieła, które wyrasta z wiary, aby stała się ona darem dla innych.

O swojej posłudze misyjnej opowiadał zebranym ks. Grzegorz Pańczyk, który od 9 lat jest proboszczem ponad 22-tysiecznej parafii Puerto Bermudes w Peru, położonej na obszarze ok. 8 tys. km kw. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące Peru i otrzymywały misyjne upominki, nie zabrało zabaw i animacji. W konkursie na najpiękniejszą gwiazdę I miejsce przypadło parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach, II – par. Niepokalanego Poczęcia NMP z Buska-Zdroju, a III św. Maksymiliana Kolbego z Wolicy – Tokarni.

– Przybywa grup kolędników misyjnych, za co jestem wdzięczny duszpasterzom, rodzicom i dzieciom, które zebrały w tym roku ok. 60 tys. zł. To piękny wynik – wyraz ich zaangażowania, ale i tego, że uczą się ofiarować swój czas, o co dzisiaj tak trudno – uważa ks. Ł. Zygmunt, dyr.diecezjalny PDM. Ponadto 70 tys. zł – to efekt daru dzieci komunijnych dla rówieśników z krajów misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

W słońcu i radości - [40. PPW - dzień trzeci]

2020-08-05 23:40

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było pełne radości, uśmiechu i modlitwy. Pielgrzymka przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Wszystko rozpoczęło się w Oleśnicy, w Bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Mszy św. przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.


Pierwszy etap: Oleśnica - Smolna

Taniec pielgrzymów:

Drugi etap: Smolna - las przed Kijowicami

Rozmowa z ks. bpem Jackiem Kicińskim

Etap trzeci: Las przed Kijowicami - Karwiniec


Piąty Etap: Las za Dębnikiem - Namysłów

Świadectwo brata z gr. 5

Apel Jasnogórski w Namysłowie:


CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Symboliczna uroczystość - prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia - odbywa się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

PAP

W ceremonii uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na Placu Piłsudskiego są także poczty sztandarowe jednostek WP. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Jakub Borowski

mro/ brw/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję