Reklama

Franciszek

Papież przed figurą Niepokalanej na pl. Hiszpańskim

O wstawiennictwo Matki Bożej w uwolnieniu ludzkości od wszelkiego zniewolenia duchowego i materialnego prosił papież Franciszek w modlitwie jaką wygłosił przed kolumną Maryi Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Zgodnie z długą tradycją Ojciec Święty złożył tam w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wielki kosz białych róż.

[ TEMATY ]

Franciszek

YouTube.com

Składając hołd „Maryi, Matce naszej” w imieniu „Kościoła, który jest w Rzymie i na całym świecie”, papież wyznał, że świadomość, iż jest ona całkowicie wolna od grzechu, a zło nie ma nad nią władzy, „daje nam wielką pociechę”, napełnia nadzieją i siłą w codziennej walce, jaką powinniśmy toczyć przeciw zagrożeniu ze strony zła.

- Ale w tej walce nie jesteśmy sami, nie jesteśmy sierotami, ponieważ Jezus, zanim umarł na krzyżu, dał nam Ciebie jako Matkę. Choć grzeszni, jesteśmy więc wszyscy Twoimi dziećmi, dziećmi Niepokalanej, powołanymi do tej świętości, jaka od początku jaśnieje w Tobie dzięki łasce Bożej. Ożywiani tą nadzieją wzywamy twej matczynej opieki nad nami, nad naszymi rodzinami, nad tym miastem i nad całym światem - mówił Franciszek.

Prosił, by moc Bożej miłości, która zachowała Maryję od grzechu pierworodnego, przez Jej wstawiennictwo wyzwoliła ludzkość od wszelkiego zniewolenia duchowego i materialnego i sprawiła, że wypełni się w nas Boży plan zbawienia, że w Jej dzieciach „łaska zwycięży pychę i będziemy mogli stać się miłosierni, jak miłosierny jest nasz Ojciec w niebie”.

Reklama

- W tym czasie, który prowadzi nas do świąt Narodzenia Jezusa naucz nas iść pod prąd: ogołocić samego sobie, uniżyć się, dawać siebie, słuchać, milczeć, odejść od skupienia na sobie samych, aby zostawić miejsce dla piękna Boga, źródła prawdziwej radości. O nasza niepokalana Matko, módl się za nami! - zakończył papież.

Na uroczystości byli obecni m.in. burmistrz Rzymu Ignazio Marino i wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini. Po zakończeniu modlitwy Ojciec Święty witał się jeszcze z grupą ludzi chorych na wózkach inwalidzkich.

Kolumnę Maryi Niepokalanej wzniesiono w 1857 r. dla upamiętnienia ogłoszenia przed 160 laty dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny przez bł. Piusa IX.

Przed przyjazdem na plac Hiszpański Franciszek odwiedził swą ulubioną bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się przed wizerunkiem Maryi - Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).

2014-12-08 16:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: Kościół tak bardzo potrzebuje dzisiaj jedności

[ TEMATY ]

Franciszek

chilangoco / Foter / CC BY-SA

Kościół tak bardzo potrzebuje dzisiaj jedności. Niech Bóg udzieli wam mocy Ducha, byście umieli nieść miłość i pokój tam, gdzie panuje grzech, rozłam, niezgoda i nienawiść - powiedział papież Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W swojej katechezie Ojciec Święty mówił o jedności Kościoła. Papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów świata. Zwracając się do Polaków powiedział: "Witam uczestniczących w dzisiejszej audiencji Polaków. Bracia i Siostry, wyznajemy, że Kościół jest jeden: ma jednego Pana, rodzi się z jednego chrztu. My wszyscy go stanowimy. Ten Kościół tak bardzo potrzebuje dzisiaj jedności. Niech Bóg udzieli wam mocy Ducha, byście umieli nieść miłość i pokój tam, gdzie panuje grzech, rozłam, niezgoda i nienawiść. Bądźcie apostołami miłosierdzia i pojednania. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim".

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa. Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

[ TEMATY ]

zakony

matki bożej gromnicznej

abp Depo

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję