Reklama

Duszpasterskie zadania kościoła

Od 11 do 15 lutego odbywały się w diecezji kieleckiej Pastoralne Konferencje Rejonowe dla księży. Jednym z prelegentów był ordynariusz diecezji kieleckiej, ks. bp prof. Kazimierz Ryczan. Tematem jego przedłożenia było zagadnienie globalizacji i jej wpływu na duszpasterską posługę Kościoła.
Ksiądz Biskup wskazał, że żyjemy w społeczeństwie globalnym. Potwierdzają to moda, styl myślenia i zachowania, kultura oraz wzajemne zależności pomiędzy ludźmi. Telewizja, radio i prasa jeszcze pogłębiają ten proces. Często jesteśmy wobec niego bezradni. Czy oznacza to jednak, że ślepo powinniśmy ulegać temu procesowi?
Prelegent ukazał najważniejsze niebezpieczeństwa tego procesu, czyli to, że globalizacja w swojej wizji człowieka, ludzkości i świata pomija Boga i religie, wszystko pozostawia indywidualnym wyborom człowieka. W systemie globalnego porządku przeznaczeniem człowieka jest życie ziemskie, a "moralność dobra" zmieniła się w "moralność zysku i przyjemności". Nie liczą się już prawa Boże i człowieka.
Taka koncepcja porządku moralnego i społecznego nie może być źródłem solidarności ludzkiej - prowadzi do niesprawiedliwego podziału dóbr, stwierdził Ksiądz Biskup. Globalizm proponuje kulturę oderwaną od tradycyjnych wzorców, w której takie wartości jak prawda, dobro, piękno przegrywają z pieniądzem i zyskiem. Również rodzina, ojczyzna i państwo tracą na wartości, bo człowiek nowoczesny nie może być skrępowany w poszukiwaniu zysku...
Globalizacja jest procesem budowy nowego, powszechnego porządku, który chce zmienić życie człowieka. Niszczy to wszystko, co nie pozwala na jej istnienie i nie pasuje do ram jej porządku, który zaskakuje szybkością zmian. Jego hasłem jest zawołanie: teraz, już, natychmiast, za moment. W oczach zwolenników jest porządkiem nowoczesnym i naukowym, przynoszącym rozwój i postęp, spełniającym najgłębsze ludzkie marzenia i potrzeby, a kto tego nie rozumie i nie godzi się z tym, powinien być usunięty poza nawias życia społecznego mówił Ks. Biskup w swoim wykładzie.
Porządek ten ma zapewnić, aby przyczyny nieszczęść i niepowodzeń więcej się nie pojawiły. Być może z tej racji w porządku globalistycznym nie ma miejsca na religię i Boga, który jest konkurentem w walce o człowieka i jego duszę.
Zmieniają się uwarunkowania i sposoby ewangelizowania. Nie zmienił się Bóg i Ewangelia. Nie zmieniło się zbawienie. W dziele ewangelizacji duszpasterzom pozostało słowo, sakrament i miłość, aby razem z Chrystusem zbawiać świat. Niczego nie można zaniedbać: ani słowa, ani sakramentu, ani konfesjonału, ani miłości, to znaczy społecznej solidarności. Duszpasterska żywotność Kościoła i Jego obecność w życiu społeczeństwa i człowieka jest Jego obowiązkiem.
Dynamizm duszpasterski, troska o rodziny i religijny charakter wychowania młodego pokolenia są pilnym zadaniem Kościoła. Stąd obowiązkiem Kościoła jest poszukiwanie nowych środków i sposobów głoszenia Ewangelii. Powinien to czynić dynamicznie z przekonaniem. W dzieło ewangelizacji Kościół powinien zaangażować wiernych świeckich, którzy poprzez żywą obecność i świadectwo chrześcijańskie mogą kształtować środowiska chrześcijańskie umożliwiające rozwój życie religijnego, modlitwy i świadectwa chrześcijańskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję