Reklama

20 lat pod wodzą Chrystusa Króla Wszechświata

Niedziela łódzka 10/2003

"Dwadzieścia lat temu, 15 lutego 1983 r. ówczesny ordynariusz diecezji łódzkiej, bp Józef Rozwadowski powołał do istnienia naszą parafię, której patronem został Chrystus Król Wszechświata" - tymi słowami proboszcz parafii, ks. kan. Edward Dudziński rozpoczął uroczystą Mszę św. o godz. 13.00, w niedzielę 16 lutego 2003 r. "Dzisiaj świętujemy to historyczne wydarzenie, które jest dla nas powodem głębokiej radości" - kontynuował Ksiądz Proboszcz. "Chociaż dwadzieścia lat w odniesieniu do historii świata, a także chrześcijaństwa jest jak kropla wody w morzu czasu, to jednak w życiu poszczególnego człowieka, a tym samym wspólnoty parafialnej jest znaczące. (...) Chcemy w tej Mszy św. podziękować Bogu za początki i teraźniejszość naszej wspólnoty, chcemy wyrazić modlitewną wdzięczność tym, którzy przyczynili się i przyczyniają do duchowego i materialnego jej rozwoju. Cieszymy się wszyscy, że tę radość dzieli z nami Pasterz Kościoła łódzkiego, abp Władysław Ziółek".
Abp Władysław Ziółek przewodniczył Liturgii, wygłosił homilię oraz dokonał odsłonięcia kamienia węgielnego, poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie 27 lutego 1984 r. Wraz z Księdzem Arcybiskupem przybył kapelan ks. prał. Bartłomiej Rurarz. Obecni byli księża wikariusze z parafii: ks. Kazimierz Woźniak, ks. Andrzej Kociołek, ks. Roman Kuzia i ks. Bogdan Heliński oraz ks. kan. Andrzej Chycki, pierwszy wikariusz w parafii Chrystusa Króla, obecnie proboszcz w Rogowie.
W homilii, wobec zgromadzonych parafian, abp Władysław Ziółek wypowiedział wiele słów wdzięczności skierowanych do Księdza Proboszcza, który przed dwudziestu laty podjął się organizowania nowej parafii i pozostał wierny temu zadaniu po dzień dzisiejszy. "W tym krótkim czasie dokonało się tu rzeczy wiele" - powiedział Ksiądz Arcybiskup. "Pokolenie średnie i starsze doskonale pamięta obraz tamtego zagospodarowania tego terenu. 20 lat i oto w tym miejscu stanęła piękna świątynia, obok niej budynki parafialne. To znak zewnętrzny, za który trzeba być wdzięcznym". Pasterz Kościoła łódzkiego dziękował Księdzu Proboszczowi za wysiłek i poświęcenie wpisane w to dwudziestolecie jego ludzkiego i kapłańskiego życia, za wielkie zaangażowanie i miłość do Chrystusa i Kościoła.
Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością abp Władysław Ziółek zwrócił się także do parafian licznie przybyłych na jubileuszową Liturgię: "Chcę pochylić czoła przed wami, Bracia i Siostry, że od początku byliście z Księdzem Proboszczem, w całym tym dziele wielkiej budowy. Myślę, że macie dzisiaj wiele satysfakcji i powodów do prawdziwej radości, a ja czuję się wobec was zobowiązany, by powiedzieć wam wielkie «Bóg zapłać»".
Wdzięczność Arcypasterza obejmuje nie tylko dzieło materialnej budowy świątyni i ośrodka parafialnego, ale także wszystko co się działo w parafii w porządku duchowym, duchowe dobro tworzone przez duszpasterzy w ścisłym współdziałaniu z wiernymi, którego wymiar znany jest Bogu jedynie. Na zakończenie Mszy św. również parafianie okazali swoje przywiązanie i wdzięczność wobec Księdza Proboszcza, nagradzając go długo niemilknącymi brawami.
Trzeba na koniec zauważyć, że świątynia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łodzi prezentuje się bardzo pięknie. Białe, starannie wykończone wnętrze, rozświetlają liczne wąskie okna, już częściowo wypełnione witrażami (to dar parafian na jubileusz 20-lecia). Podłogę przykrywają granitowe płytki. Kilkuset przybyłych na uroczystość parafian znalazło miejsce w jednolitych, wygodnych ławkach. Ołtarze ozdobiono ciekawie kompozycjami z zieleni i kwiatów. Liturgię oprawił muzycznie chór parafialny "Laudate Deum" z towarzyszeniem dobrze brzmiących organów. Posługę przy ołtarzu pełniło liczne grono ministrantów, którzy na zakończenie w imieniu wspólnoty parafialnej wręczyli abp. Władysławowi Ziółkowi okazały bukiet 20 róż. W parafii działają także: Apostolstwo Pomocy dla Czyśćca, dwie schole, wspólnota młodzieżowa, Żywa Róża (dorosłych i dziecięca), Wieczernik Modlitwy za Kapłanów, asysta i wspólnota Domowego Kościoła.
Całej wspólnocie parafialnej życzymy z okazji jubileuszu dalszego wspaniałego rozwoju w jedności z Chrystusem i Kościołem łódzkim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję