Reklama

Wiadomości

Rok 2014 tragiczny dla milionów dzieci

2014 był tragicznym rokiem dla milionów dzieci ze względu na konflikty zbrojne w Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Sudanie Południowym, Ukrainie i Strefie Gazy - ogłosił Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - raportuje UNICEF.

[ TEMATY ]

tragedia

wojna

ArmyAmber/pixabay.com

- Dzieci były zabijane, gdy znajdowały się w klasach lub w swoim łóżku. Traciły rodziców, były porywane, torturowane, rekrutowane jako dzieci-żołnierze, gwałcone, a nawet sprzedawane jako niewolnicy - poinformował Anthony Lake, dyrektor generalny tej organizacji. Dodał, że „nigdy w najnowszej historii tak wiele dzieci nie było poddanych takiej brutalności”.

Reklama

Według UNICEF, 230 mln dzieci w żyje w strefie konfliktów zbrojnych, a 15 mln z nich jest bezpośrednio poszkodowanych przez walki, wliczając w to przesiedleńców i uchodźców. Dotyczy to 7,3 mln dzieci w Syrii, w tym 1,7 mln jako uchodźców w krajach sąsiednich, 2,7 mln w Iraku i 2,3 mln w Republice Środkowoafrykańskiej. W Sudanie Południowym 600 dzieci zostało zabitych, a ponad 200 okaleczonych w czasie trwającej rok wojny domowej, która również wypędziła 750 tys. dzieci z ich domów.

Ponad 10 tys. dzieci-żołnierzy zostało wcielonych do ugrupowań zbrojnych w Republice Środkowoafrykańskiej. Z kolei w Syrii coraz częściej celem ataków stają się placówki oświatowe i służby zdrowia. Dwa miesiące konfliktu w Strefie Gazy kosztowały życie 538 dzieci, a 3370 zostało rannych. „Zapomniane wojny” dotykają dzieci w Afganistanie, na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, w Somalii, północnej Nigerii i Jemenie.

UNICEF zwraca również uwagę na „nowe zagrożenia”, które pojawiły się w ostatnich miesiącach, takie jak epidemia wirusa ebola, która osierociła tysiące dzieci i uniemożliwiła 5 mln kontynuowanie nauki w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

2014-12-09 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: rodziny harcerek, które zginęły w Suszku, proszą o uszanowanie prywatności pogrzebu

[ TEMATY ]

harcerze

Łódź

pogrzeb

tragedia

Archidiecezja Łódzka

Rodziny harcerek, które zginęły podczas dramatycznych wydarzeń w Suszku, prosi o uszanowanie prywatnego charakteru uroczystości pogrzebowych - brak obecności na nich mediów i nie składanie kondolencji.

W imieniu rodzin taką prośbę opublikował Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tekście czytamy:

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję