Reklama

Niedziela Kielecka

Błogosławieni pastuszkowie z kościoła na Malikowie

W 2000 roku Hiacynta i Franciszek – rodzeństwo, któremu objawiała się Maryja, beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II – stali się patronami nowej parafii na obrzeżach Kielc, erygowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Kult Dzieci Fatimskich ożywia obecność ich relikwii w kaplicy, którym wierni oddają cześć w każdym miesiącu. Drugie wezwanie kościoła dedykowane jest Matce Bożej Fatimskiej. Jubileusz Objawień Fatimskich to wyjątkowy czas dla wspólnoty

Niedziela kielecka 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Fatima

WD

Nowo budowany kościół

Nowo budowany kościół

Niedawno przeżywany odpust parafialny 20 lutego miał szczególną oprawę. Od 19 do 22 lutego odbywały się rekolekcje, które prowadził kierujący Sekretariatem Fatimskim w Sanktuarium na Krzeptówkach – o. Krzysztof Czapla. Jego konferencje skoncentrowane były wokół orędzia fatimskiego i zachęcały do wypełniania go poprzez codzienną modlitwę różańcową i pokutę. W czasie odpustu mali podopieczni Oratorium sióstr salezjanek zaprezentowali specjalne przedstawienie ukazujące niezwykłe życie i misję Hiacynty i Franciszka.

Świadkowie orędzia

A były to dzieci wychowane przez bardzo pobożnych rodziców – Manuela Pedro Marto i Olímpię de Jesus. Hiacynta urodziła się w 1910 r. Podczas objawień Anioł i Przenajświętsza Dziewica prosili Hiacyntę o modlitwę i pokutę w intencji odpuszczenia grzechów, aby uzyskać nawrócenie grzeszników i pokój dla świata. Od tej pory czyniła wiele ofiar za nawrócenie grzeszników i dla pocieszenia Niepokalanego Serca Maryi. Urodzony w 1908 r. Franciszek również był świadkiem ukazania się Maryi. Modlił się za nawrócenie grzeszników i pokój dla świata. Ogromne wrażenie na Franciszku wywarły słowa Anioła: „Pocieszajcie waszego Boga”. To pragnienie ukierunkowało całe życie chłopca. Franciszek odmawiał Różaniec i adorował Jezusa ukrytego w tabernakulum kościoła parafialnego. Trzecim świadkiem była Łucja dos Santos nazywana Apostołką Pierwszych Sobót, późniejsza siostra karmelitanka, zmarła w 2005 r., dożywszy 90 lat. Za jej pośrednictwem orędzie Maryi rozpowszechniło się na świecie.

W rytmie Wielkiej Nowenny Fatimskiej

Cały ten rok będzie obfitował w wiele wydarzeń religijnych, modlitewnych, których osią jest Jubileusz stulecia Objawień Fatimskich. – Chcemy wykorzystać dobrze ten czas i zawierzyć nas, rodziny, wszystkich mieszkańców oraz budowę naszej świątyni Hiacyncie, Franciszkowi, Matce Bożej – podkreśla ks. Grzegorz Kuta, proboszcz parafii. O duchowe owoce parafianie będą się także modlić podczas rekolekcji wielkopostnych. 13 maja, kiedy parafia będzie przeżywała odpust związany z drugim wezwaniem Kościoła – Matki Bożej Fatimskiej. 28 maja odbędzie się rodzinny festyn, będący okazją do wspólnego spotkania w duchu radości i dziękczynienia. Zwieńczeniem Jubileuszu będzie październik. Od 8 do 13 października wierni będą przeżywali Dni Fatimskie połączone z misjami świętymi.

Reklama

Parafia stara się w różnoraki sposób rozbudzać nabożeństwo do Matki Bożej. W 2015 r. ojcowie redemptoryści przeprowadzili w parafii rekolekcje, których głównym tematem było nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Parafianie ufundowali wówczas obraz do kaplicy, przed którym co środę modlą się do Maryi. Również od 2015 r. odprawiane są Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca, których ideą jest wynagrodzenie Maryi za grzechy nasze i całego świata. Nabożeństwo, w oparciu o materiały z Sekretariatu Fatimskiego, moderują koła różańcowe. Szczególny charakter mają Nabożeństwa Fatimskie prowadzone przez Apostolat Maryjny, gromadzące każdego 13. dnia (od maja do października) sporą grupę wiernych. Rano sprawowana jest zawsze Msza św. dla chorych z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, po południu na nabożeństwo przychodzą dzieci. Wieczorem o godz. 20 wspólnota modli się podczas Mszy św. za dobrodziejów, fundatorów i budowniczych nowej świątyni parafialnej. Potem udają się na procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół nowego kościoła. Towarzyszy jej szczególny nastrój zapalonych lampionów, modlitwy i skupienia.

Zadbana kaplica

Parafianie od początku bardzo dbają o tę kaplicę. Budynek ma około stu lat. Był w fatalnym stanie. Trzeba było włożyć wiele pracy, aby go wyremontować. Mieszkańcy troszczą się o wygląd zewnętrzny i wnętrze kaplicy. Dostrzegają również potrzeby związane ze sprawowaniem kultu. Zakupili obrusy, ornaty, kapę, ufundowali obraz Chrystusa Króla, Jezusa Miłosiernego, przed którym modlą się Koroną do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek. Przed ołtarzem, obrazem patronów, jak i figurą Matki Bożej zawsze stoją świeże kwiaty. Patroni kościoła mają swój wizerunek w kaplicy. Pokaźnych rozmiarów obraz stojący na dębowej nastawie przedstawia Matkę Bożą ukazującą się nad koroną dębu. Przed nią klęczą dzieci – Franciszek Hiacynta, Łucja. Od ubiegłego roku każdego 20. dnia miesiąca mieszkańcy gromadzą się na modlitwie litanią do błogosławionych patronów, a po niej następuje ucałowanie relikwii. W kościele przechowywane są dwa relikwiarze, jeden z nich ofiarował pierwszy proboszcz ks. Jarosław Majka. Imiona patronów kościoła noszą również róże różańcowe, które zawiązały się w parafii w 2000 roku. Powstały również grupy „margaretkowe”, modlące się za kapłanów pracujących w parafii wcześniej i obecnie, a także pochodzącego z tej wspólnoty – ks. Marcina Malareckiego, który posługuje w parafii Nowe Brzesko.

Reklama

Parafia liczy 3100 wiernych. To mieszkańcy ul. Piekoszowskiej oraz rodziny zamieszkujące osiemnaście bloków, którzy w różnym stopniu identyfikują się z parafią ze względu na to, że mieszkają tutaj od niedawna, bądź uczęszczają na Mszę św. do sąsiednich kościołów. Dlatego parafia niejako „wychodzi” do nich, np. podczas Drogi Krzyżowej, która wiedzie przez nowe osiedla czy w czasie Bożego Ciała. Okazją do poznania się i rozmów z rodzinami jest oczywiście wizyta duszpasterska. Ks. proboszcz Grzegorz zauważa, że osiedla się tutaj dużo młodych małżeństw, w ubiegłym roku było dwadzieścia chrztów w kaplicy. Do Pierwszej Komunii Świętej przygotowuje się grupa trzydzieściorga dzieci. Dwudziestu pięciu młodych przyjmie w tym roku sakrament bierzmowania. – Przygotowania są doskonałą okazją do kontaktów, budowania relacji i wzajemnego poznania się – mówi ks. Kuta. Księża pamiętają również o chorych i starszych. Co miesiąc w pierwszy piątek do czterdziestu pięciu osób docierają z Komunią świętą. W ubiegłym roku w parafii zawiązało się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (pod opieką ks. Wojciecha), skupiające licealistów i studentów. Na razie to niewielka grupa, która włącza się w niektóre duszpasterskie działania.

Reklama

Z salezjańskim charyzmatem

Sporym utrudnieniem w prowadzeniu duszpasterstwa dzieci i młodzieży jest brak szkoły na terenie parafii. Jednak odkąd na Malików przybyły siostry salezjanki, dużo się zmieniło. We wrześniu 2015 r. w domu parafialnym powstało Oratorium dla dzieci i młodzieży, oparte na duchowości i charyzmacie św. Jana Bosko. Siostry zamieszkały w parafii w czerwcu 2016 r. Sprawdzone wychowawcze metody, odpowiednie podejście sióstr otwartych na dzieci i młodzież, oferta zajęć (muzyczne, plastyczne, teatralne) przyciąga sporą grupę młodszych i starszych.

Budują kościół

Prace trwają od 2006 r. – Często powtarzam, że nie wznosimy tej świątyni z zamożności, tylko z pobożności. Dlatego staramy się systematycznie modlić w tej intencji i polecamy Bogu wszystkie prace, wykonawców i ofiarodawców. Mam ogromny szacunek dla parafian, którzy wykazują się wielką otwartością, wrażliwością na potrzeby Kościoła i wspierają budowę swojej świątyni – mówi Proboszcz. To będzie świątynia na kolejne pokolenia. Piękna w swoich rozwiązaniach architektonicznych. Mury widoczne są już z daleka. W tym roku kościół będzie pokryty dachem. – Byłoby to takie zakończenie znaczącego etapu budowy. Moim marzeniem jest odprawienie w październiku Mszy św. w zadaszonym już kościele – dodaje, wierząc, że z Bożą pomocą będzie to możliwe.

2017-02-22 14:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O związkach między szkaplerzem i Fatimą

[ TEMATY ]

Fatima

szkaplerz

Piotr Marcińczak

O związkach nabożeństw szkaplerznych z Fatimą przypomniał o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, karmelita z Wadowic. Konsultor ds. kanonizacyjnych w kurii rzymskiej i w kurii metropolitalnej krakowskiej zapraszając na niedzielne uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej, podkreślił w rozmowie z KAI, że na szczególną aktualność i potrzebę praktykowania nabożeństw szkaplerznego i różańcowego wskazała sama Matka Boża podczas swego objawienia w Lourdes, a zwłaszcza w Fatimie – 100 lat temu.

Jak zauważył karmelita, siostra Łucja dos Santos, wizjonerka z Fatimy i późniejsza karmelitanka bosa, wyznała, że w czasie słynnego cudu słońca ona oraz błogosławieni Hiacynta i Franciszek zobaczyli na niebie trzy obrazy, symbolizujące trzy części Różańca.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję