Reklama

Niezłomni Bohaterowie

W sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu 23 lutego br. odbyła się gala wręczenia nagród II Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Nadesłano 223 prace multimedialne na temat dziejów polskiego podziemia antykomunistycznego

W konkursie uczestniczyło 89 szkół z terenu całego województwa śląskiego. Jak podkreśliła eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska – pomysłodawczyni i organizatorka konkursu, wybór Żywca na miejsce rozstrzygnięcia konkursu nie był przypadkowy. To właśnie z tego regionu w pierwszej edycji napłynęło najwięcej prac. Warto przypomnieć, że po II wojnie światowej na terenie Żywiecczyzny bardzo mocno działały oddziały Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. Bartek. Pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, wciąż jest bardzo żywa i ciągle kultywowana w tym regionie.

Uroczysta gala związana z rozstrzygnięciem konkursu zgromadziła w Żywcu liczne grono przedstawicieli duchowieństwa, samorządowców, organizacji kombatanckich. Podczas rozdania nagród eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że konkurs na temat naszych bohaterów narodowych, którzy ginęli za wolną, niepodległą Polskę, ma bardzo ważny, ponadczasowy sens. Żołnierzy podziemia antykomunistycznego przez wiele lat skazywano na zapomnienie. Ówczesna propaganda określała ich mianem bandytów. Robiono wszystko, aby w świadomości społecznej przestali istnieć. Dlatego – jak wskazała europoseł Wiśniewska – bardzo istotne jest właśnie to, że teraz, po kilkudziesięciu latach milczenia, bardzo duża liczba uczniów z każdego zakątka województwa śląskiego poznaje prawdziwe dzieje polskich bohaterów. To właśnie z losów NSZ powinniśmy czerpać wiedzę na temat dziejów Polski. Bohaterska postawa żołnierzy podziemia antykomunistycznego powinna w młodym pokoleniu budować siłę i tożsamość narodową.

Jednym ze współorganizatorów uroczystości był starosta żywiecki Andrzej Kalata. Podczas rozdania nagród samorządowiec podkreślił, że organizowanie konkursów, prelekcji na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest bardzo ważne w procesie przywracania pamięci o naszych bohaterach narodowych. – Musimy oddać hołd wszystkim tym, którzy przez tyle lat byli wyklęci. Oddajmy im to, co im się należy: pamięć – powiedział. Podczas uroczystości Urszula Bauer – śląska kurator oświaty podziękowała europoseł Jadwidze Wiśniewskiej za organizację konkursu. Zwróciła uwagę, że wpisuje się on w politykę oświatową państwa, która ma na celu m.in. przywracanie pamięci o naszych, przez wiele lat zapomnianych, bohaterach narodowych. Kurator podkreśliła bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu. Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami komputerowymi i ogromną wiedzą historyczną.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pojadą do Brukseli. To nagroda ufundowana przez europoseł Wiśniewską. Specjalne nagrody w postaci wyjazdów do Warszawy dla laureatów z terenu powiatu żywieckiego ufundował poseł Kazimierz Matuszny, który mocno zaangażował się w organizację tegorocznej edycji konkursu. Laureaci otrzymali również cenne nagrody rzeczowe. Jak podkreśliła eurodeputowana Wiśniewska, wszyscy uczestnicy konkursu są wygranymi, ponieważ pomogli w ocaleniu tych, którzy mieli być skazani na wieczne zapomnienie. Obecny na spotkaniu Władysław Sanetra – prezes Związku Żołnierzy NSZ Okręgu Podbeskidzie zwrócił uwagę, że konkurs był jednym z wielu elementów przywracania pamięci o podziemiu antykomunistycznym. Na zakończenie uroczystości, która zgromadziła w sali Szkoły Muzycznej kilkaset osób, wystąpił zespół Forteca. Koncert grupy, która od wielu lat w swojej twórczości nawiązuje do losów NSZ, wywołał wielki aplauz i wzruszenie wśród publiczności. Teksty o naszych narodowych bohaterach – m.in. o rtm. Witoldzie Pileckim – spowodowały, że części koncertu kilkaset osób wysłuchało na stojąco. Po ostatnim utworze publiczność zgotowała zespołowi kilkuminutową owację.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję