Reklama

Niedziela Sandomierska

Tę piosenkę będą śpiewać wszyscy Oazowicze

Z Danielem Jezierskim, autorem utworu, który w 2017 r. wygrał konkurs Ruchu Światło-Życie na Piosenkę Roku, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sandomierska 10/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

oaza

ks. Adam Stachowicz

Daniel Jezierski

Daniel Jezierski

KS. ADAM STACHOWICZ: – Ruch Światło-Życie każdego roku formację swoich uczestników opiera na konkretnym haśle – zawołaniu. Wokół tej tematyki oscyluje również Piosenka Roku. Czym ona jest?

DANIEL JEZIERSKI: – Zwyczaj proponowania Piosenki Roku datuje się od roku 1973. Zawsze próbowano dobierać je do tematu Oazy Żywego Kościoła czy hasła danego roku pracy formacyjnej Ruchu Światło-Życie. Taki był zamysł założyciela Ruchu, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Przez pierwsze 17 lat nie były to kompozycje, które specjalnie w tym celu powstawały, ale piosenki już znane i zapożyczone z innych rozbudzonych apostolsko środowisk. Potem Piosenka Roku wyłaniana była w konkursie, spośród propozycji pochodzących od osób związanych ściśle z Ruchem, ale nie tylko. Warunkiem przyjęcia piosenki do konkursu była realizacja w tekście hasła danego roku formacyjnego. Hasło tego roku brzmi „Sługa Niepokalanej”.

– Twoja propozycja Piosenki Roku w tej edycji zwyciężyła. Jak to się stało, że podjąłeś się jej kompozycji? Skąd w ogóle wzięła się myśl?

– Sam pomysł napisania własnej propozycji zrodził się w wakacje 2015 r., jednakże z racji Światowych Dni Młodzieży specjalny konkurs na Piosenkę Roku Oazy nie był przeprowadzany. Ruch Światło-Życie przyjął za piosenkę roku hymn ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”. Przestałem więc w ogóle o tym myśleć. Dopiero w grudniu zeszłego roku, pewnego wieczoru doznałem natchnienia. Podczas Mszy św. przeszła mi przez głowę myśl: „Może by spróbować w tym roku?”. Parę dni później Centralna Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie ogłosiła konkurs na nową Piosenkę Roku, więc mnie to tylko utwierdziło, że powinienem podjąć się napisania własnego utworu. W trakcie Bożego Narodzenia powstała kompozycja muzyczna wraz z tekstem, a w połowie stycznia nagranie. Wszystko zostało wysłane do Centralnej Diakonii Muzycznej 17 stycznia.

– Jak powstaje taki utwór? Nie tylko od strony technicznej, ale i pomysłu. Czy była jakaś podpowiedź od odpowiedzialnych za Ruch oazowy?

– Piosenka Roku powinna mieścić się w pewnych ramach określonych regulaminem – czas trwania 3-4 minuty, niebanalna, acz możliwa do zaśpiewania przez większą grupę osób. A jeśli już chodzi o teskt, to musi być on zgodny z nauczaniem Kościoła i powinnien poruszać temat roku – bazowaliśmy więc na propozycjach modlitw do wykorzystania w tekście, przesłanych przez Centralną Diakonię Muzyczną. Na pewno trzeba też postarać się o dobrą jakość nagrania, ponieważ to nagranie ma odzwierciedlać charakter pieśni. A jak dokładnie powstaje sama kompozycja? Szczerze mówiąc – nie wiem... Myślę, że nie ma reguły. W moim przypadku wyglądało to tak, że usiadłem do pianina, zagrałem akord, potem drugi, trzeci... – i już miałem początek refrenu z tytułem piosenki. Kompozycja, wraz z tekstem, została napisana w ciągu paru dni. Potem tylko rozesłałem materiał do osób, które miały zaśpiewać i zagrać ten utwór podczas nagrania.

Reklama

– Czyli oprócz tego, że skomponowałeś utwór, napisałeś do niego tekst, to jeszcze musiałeś postarać się o nagranie w studio i przesłanie go do organizatorów? Jak wyglądało nagranie?

– Nagranie powinno być w miarę dobrej jakości. I tak się udało, choć nie nagrywałem w profesjonalnym studiu. Zrobiliśmy to wspólnymi siłami z osobami wykonującymi piosenkę. Miejscem nagrań była jedna z sal na KUL-u, czyli tam, gdzie wykładał ks. Franciszek Blachnicki, co także mnie niezmiernie cieszyło. Nagranie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą o dobre owoce tego, co robimy.

– Z kim nagrywałeś? Jak skrzyknęliście się z wykonawcami?

– W nagraniu uczestniczyło 9 osób. Były to głównie osoby zaangażowane w Ruch Światło-Życie, a także w inne wspólnoty z diecezji sandomierskiej, lubelskiej, przemyskiej i radomskiej. Większość osób znałem wcześniej, do paru napisałem specjalnie z prośbą o nagranie propozycji Piosenki Roku. Każdy z chęcią przystał na moją prośbę. Było to dla mnie bardzo budujące. W sumie spędziliśmy razem dwa popołudnia w przyjemnej atmosferze. Był to Boży czas. Na pewno na tym nie poprzestaniemy!

– Piosenka po raz pierwszy została zaprezentowana podczas dorocznej kongregacji odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. I co potem? Jak będzie rozwijać się jej „kariera”?

– Piosenka, która zwycięża w konkursie, jest śpiewana przez cały rok formacyjny na wszystkich spotkaniach oazowych od czasu Centralnej Oazy Matki w Krościenku nad Dunajcem. Zostaje wpisana w coroczny śpiewnik oazowy z poleceniem śpiewania jej na oazach wakacyjnych – w szczególności na Dniach Wspólnoty. Nagranie i zapis nutowy jest publicznie udostępniane przez Centralną Diakonię Muzyczną. Jest także możliwość przesłuchania piosenki w serwisie YouTube.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gwałtownik królestwa Bożego

Niedziela Ogólnopolska 25/2015, str. 16-19

[ TEMATY ]

oaza

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Tak nazwał ks. Franciszka Blachnickiego w telegramie kondolencyjnym po jego śmierci nie kto inny, jak święty papież Jan Paweł II. Dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję