Reklama

Niedziela Sandomierska

Tę piosenkę będą śpiewać wszyscy Oazowicze

Z Danielem Jezierskim, autorem utworu, który w 2017 r. wygrał konkurs Ruchu Światło-Życie na Piosenkę Roku, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sandomierska 10/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

oaza

ks. Adam Stachowicz

Daniel Jezierski

Daniel Jezierski

KS. ADAM STACHOWICZ: – Ruch Światło-Życie każdego roku formację swoich uczestników opiera na konkretnym haśle – zawołaniu. Wokół tej tematyki oscyluje również Piosenka Roku. Czym ona jest?

DANIEL JEZIERSKI: – Zwyczaj proponowania Piosenki Roku datuje się od roku 1973. Zawsze próbowano dobierać je do tematu Oazy Żywego Kościoła czy hasła danego roku pracy formacyjnej Ruchu Światło-Życie. Taki był zamysł założyciela Ruchu, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Przez pierwsze 17 lat nie były to kompozycje, które specjalnie w tym celu powstawały, ale piosenki już znane i zapożyczone z innych rozbudzonych apostolsko środowisk. Potem Piosenka Roku wyłaniana była w konkursie, spośród propozycji pochodzących od osób związanych ściśle z Ruchem, ale nie tylko. Warunkiem przyjęcia piosenki do konkursu była realizacja w tekście hasła danego roku formacyjnego. Hasło tego roku brzmi „Sługa Niepokalanej”.

– Twoja propozycja Piosenki Roku w tej edycji zwyciężyła. Jak to się stało, że podjąłeś się jej kompozycji? Skąd w ogóle wzięła się myśl?

– Sam pomysł napisania własnej propozycji zrodził się w wakacje 2015 r., jednakże z racji Światowych Dni Młodzieży specjalny konkurs na Piosenkę Roku Oazy nie był przeprowadzany. Ruch Światło-Życie przyjął za piosenkę roku hymn ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”. Przestałem więc w ogóle o tym myśleć. Dopiero w grudniu zeszłego roku, pewnego wieczoru doznałem natchnienia. Podczas Mszy św. przeszła mi przez głowę myśl: „Może by spróbować w tym roku?”. Parę dni później Centralna Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie ogłosiła konkurs na nową Piosenkę Roku, więc mnie to tylko utwierdziło, że powinienem podjąć się napisania własnego utworu. W trakcie Bożego Narodzenia powstała kompozycja muzyczna wraz z tekstem, a w połowie stycznia nagranie. Wszystko zostało wysłane do Centralnej Diakonii Muzycznej 17 stycznia.

– Jak powstaje taki utwór? Nie tylko od strony technicznej, ale i pomysłu. Czy była jakaś podpowiedź od odpowiedzialnych za Ruch oazowy?

– Piosenka Roku powinna mieścić się w pewnych ramach określonych regulaminem – czas trwania 3-4 minuty, niebanalna, acz możliwa do zaśpiewania przez większą grupę osób. A jeśli już chodzi o teskt, to musi być on zgodny z nauczaniem Kościoła i powinnien poruszać temat roku – bazowaliśmy więc na propozycjach modlitw do wykorzystania w tekście, przesłanych przez Centralną Diakonię Muzyczną. Na pewno trzeba też postarać się o dobrą jakość nagrania, ponieważ to nagranie ma odzwierciedlać charakter pieśni. A jak dokładnie powstaje sama kompozycja? Szczerze mówiąc – nie wiem... Myślę, że nie ma reguły. W moim przypadku wyglądało to tak, że usiadłem do pianina, zagrałem akord, potem drugi, trzeci... – i już miałem początek refrenu z tytułem piosenki. Kompozycja, wraz z tekstem, została napisana w ciągu paru dni. Potem tylko rozesłałem materiał do osób, które miały zaśpiewać i zagrać ten utwór podczas nagrania.

Reklama

– Czyli oprócz tego, że skomponowałeś utwór, napisałeś do niego tekst, to jeszcze musiałeś postarać się o nagranie w studio i przesłanie go do organizatorów? Jak wyglądało nagranie?

– Nagranie powinno być w miarę dobrej jakości. I tak się udało, choć nie nagrywałem w profesjonalnym studiu. Zrobiliśmy to wspólnymi siłami z osobami wykonującymi piosenkę. Miejscem nagrań była jedna z sal na KUL-u, czyli tam, gdzie wykładał ks. Franciszek Blachnicki, co także mnie niezmiernie cieszyło. Nagranie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą o dobre owoce tego, co robimy.

– Z kim nagrywałeś? Jak skrzyknęliście się z wykonawcami?

– W nagraniu uczestniczyło 9 osób. Były to głównie osoby zaangażowane w Ruch Światło-Życie, a także w inne wspólnoty z diecezji sandomierskiej, lubelskiej, przemyskiej i radomskiej. Większość osób znałem wcześniej, do paru napisałem specjalnie z prośbą o nagranie propozycji Piosenki Roku. Każdy z chęcią przystał na moją prośbę. Było to dla mnie bardzo budujące. W sumie spędziliśmy razem dwa popołudnia w przyjemnej atmosferze. Był to Boży czas. Na pewno na tym nie poprzestaniemy!

– Piosenka po raz pierwszy została zaprezentowana podczas dorocznej kongregacji odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. I co potem? Jak będzie rozwijać się jej „kariera”?

– Piosenka, która zwycięża w konkursie, jest śpiewana przez cały rok formacyjny na wszystkich spotkaniach oazowych od czasu Centralnej Oazy Matki w Krościenku nad Dunajcem. Zostaje wpisana w coroczny śpiewnik oazowy z poleceniem śpiewania jej na oazach wakacyjnych – w szczególności na Dniach Wspólnoty. Nagranie i zapis nutowy jest publicznie udostępniane przez Centralną Diakonię Muzyczną. Jest także możliwość przesłuchania piosenki w serwisie YouTube.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi w Kościele

[ TEMATY ]

oaza

Niedziela TV

Do roku poświęconego w Kościele młodym ludziom nawiązuje 43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. 23 lutego br. na Jasną Górę dotarło ponad tysiąc moderatorów i animatorów z Polski i zagranicy (z Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Czech i Białorusi). Jej tematem przewonim jest tradycyjnie temat kolejnego roku formacyjnego, który rozpoczyna się latem, a tym razem brzmi on: „Młodzi w Kościele”.

Nowe metody

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję