Reklama

Głos z Torunia

Zasłużony dla Ziemi Działdowskiej

W 25. roku istnienia diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski, pierwszy biskup toruński, został odznaczony honorowym tytułem Osobowość Powiatu Działdowskiego. Tytuł ten przyznawany jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju regionu

Uroczystość wręczenia bp. Andrzejowi honorowego tytułu odbyła się 18 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Działdowie. W uroczystości udział wzięli posłowie i senatorowie, m.in. senator Bogusława Orzechowska i poseł Andrzej Kobylarz oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego wszystkich szczebli, kapłani i mieszkańcy powiatu działdowskiego.

Zatroskany o ludzi

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Magdaleny Anczykowskiej, przewodniczącej Rady Powiatu Działdowskiego, która przywitała zgromadzonych i odczytała tekst uchwały przyznającej bp. Suskiemu honorowy tytuł. Następnie głos zabrał Wiesław Smereczyński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego, który wygłosił laudację. Podkreślił w niej wiele działań podejmowanych przez bp. Andrzeja na rzecz rejonu działdowskiego. Ksiądz Biskup w trosce o dobro duchowe mieszkańców utworzył nowe dekanaty i parafie. Nie można pominąć faktu, że to właśnie na terenie powiatu, w Burkacie, powstała pierwsza w diecezji parafia pw. św. Jana Pawła II. Ksiądz Biskup utworzył Działdowskie Centrum Caritas, które otacza opieką najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta i powiatu. Ustanowił sanktuarium Błogosławionych Męczenników Działdowskich oraz przyczynił się do ogłoszenia patronami Działdowa bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych w obozie w Działdowie.

Po laudacji głos zabrał starosta powiatu działdowskiego Marian Janicki, który podkreślił bardzo dobrą, owocną i ubogacającą współpracę z bp. Suskim podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, z racji których w powiecie gościła młodzież z Kolumbii i Zambii. Następnie starosta Janicki wręczył bp. Andrzejowi statuetkę Osobowość Powiatu Działdowskiego.

Wspólna troska

Ksiądz Biskup, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że dzień, który przeżywamy we wspólnocie ludzi zatroskanych o dobro miasta i całego rejonu działdowskiego, jest szczególną okazją do tego, by podziękować za minione 25 lat dobrej współpracy władz samorządowych z parafiami znajdującymi się na terenie powiatu działdowskiego. – Przeprowadziliśmy wiele działań, które służą dobru wspólnemu – mówił bp Suski. Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w przeżywanie pierwszego jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej, którego centralne obchody odbędą się 25 marca w toruńskiej katedrze. – Dziś modlę się za mieszkańców powiatu i miasta oraz sprawujących władzę. Obowiązkiem Kościoła jest modlić się za tych, którzy nami rządzą, bo wszystkim nam leży na sercu troska o dobro każdego człowieka – podkreślił Ksiądz Biskup.

Reklama

Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów posługujących w parafiach znajdujących się na terenie powiatu działdowskiego.

Po Mszy św. gratulacje złożyli m.in. Marcin Domian doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i ks. kan. Adam Filarski, dziekan dekanatu działdowskiego.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wysokie odznaczenie kościelne dla Leszka Mądzika

[ TEMATY ]

odznaczenia

www.wroclaw.pl

Wybitny scenograf i reżyser teatralny, założyciel Sceny Plastycznej KUL zostanie odznaczony 27 listopada na tej uczelni Krzyżem Zasługi "Pro Ecclesia et Pontifice" w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

Uroczystość rozpocznie się 27 listopada o godz. 18.00 w auli im. Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wieczór będzie połączony z wernisażem prac prof. Leszka Mądzika pt. "Faktura czasu".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję