Reklama

Mówi egzorcysta

„Nie daj się zwyciężyć złu!” – to tytuł książki wywiadu z ks. Gabriele Amorthem, znanym egzorcystą, jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Ks. Amorthowi zawdzięczamy „ponowne «przypomnienie» w Kościele naszych czasów cennej posługi egzorcyzmu” – pisze we wstępie do wywiadu o. Francesco Bamonte ICMS, obecny przewodniczący stowarzyszenia. Zauważa również, że ks. Amorth był bardzo dyspozycyjny w udzielaniu wywiadów, zależało mu bowiem na promowaniu posługi egzorcyzmu oraz przekazywaniu rzetelnych informacji na ten temat.

„Nie daj się zwyciężyć złu!” jest najdłuższym wywiadem, jakiego udzielił ks. Amorth. W rozmowie z ks. Sławomirem Sznurkowskim SSP tłumaczy, jak należy postępować, aby nie wpaść w zasadzki złego ducha, i jakich środków używać, aby bronić się przed jego atakami. „Na samym początku zauważmy, że demon posiada ogromną moc, a w czasach nam współczesnych dąży do tego, żeby wymazać z pamięci ludzi to, że on istnieje” – podkreśla ks. Amorth i dodaje, że szatan jest też mistrzem w ukazywaniu zła jako dobra. Wyjaśnia, że demon krąży wokół człowieka, szukając w nim słabych punktów, które dotyczą zwykle jednej z trzech podstawowych ułomności: pychy, bogactwa i różnego rodzaju nałogów. Skuteczny i dostępny dla każdego środek przeciwko tym atakom stanowią modlitwa i ciągła konfrontacja swojego życia z Ewangelią. „Gdy człowiek porzuca modlitwę i rezygnuje z poznawania słów Jezusa, wówczas łatwo upada na skutek jednej z tych trzech wad” – podkreśla egzorcysta. Osobom zniewolonym na skutek dręczenia lub opętania doradza skorzystanie z pomocy modlitwy egzorcyzmu, którą Kościół ofiarowuje wiernym. Przestrzega, aby nie zwracać się o pomoc do osób praktykujących magię, gdyż zamiast upragnionego uwolnienia doznają jeszcze większych udręk.

W obszernym wywiadzie ks. Gabriele Amorth wyjaśnia, czym jest egzorcyzm, kto może modlić się o uwolnienie, jak żyć po uwolnieniu, i przytacza przykłady ze swojej praktyki. Wskazuje, dlaczego podczas odmawiania egzorcyzmów wzywa wstawiennictwa św. Józefa oraz św. Jana Pawła II. Wspomina również św. Ojca Pio, u którego spowiadał się przez 26 lat.

Reklama

O. Bamonte, który pomagał ks. Amorthowi w sprawowaniu posługi egzorcysty, wspomina, że wielkie wrażenie wywarło na nim, „jak on, a także osoby wspomagające go swoją modlitwą podczas egzorcyzmów potrafiły pomóc osobom opętanym, przekazując im swój spokój”.

Ks. Gabriele Amorth udzielił wywiadu w 2015 r., zmarł w 2016 r.

„Nie daj się zwyciężyć złu! O działaniu zwyczajnym i nadzwyczajnym złego ducha oraz o duchowych środkach uwolnienia”. Z ks. Gabriele Amorthem rozmawia ks. Sławomir Sznurkowski SSP. Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. 34 362 06 89, www.edycja.com.pl , e-mail: edycja@edycja.com.pl .

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: w powiatach, gdzie wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą większe obostrzenia

2020-08-06 07:28

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. W tej chwili takich powiatów jest ok. 20 - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powiaty wytypowano na podstawie analizy wzrostu zachorowań i ich dynamiki. Szczegóły, jak przekazał szef MZ, zostaną zaprezentowane podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach" - wskazał w rozmowie z PAP minister Szumowski.

Zaznaczył, że w wielu miejscach np. na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach, gdzie mimo iż przebywa dużo turystów nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań. Niestety - jak wskazał - na południu Polski: na Śląsku, w Małopolsce czy ostatnio w Wielkopolsce i na Podkarpaciu, są powiaty, gdzie te wzrosty są bardzo duże.

"W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek" - zapowiedział.

Minister podkreślił, że do epidemii trzeba podchodzić poważnie. "Te czasowe obostrzenia mam nadzieję, że spowodują ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i dadzą szanse, by powiaty wróciły do średniej krajowej zachorowań" - wskazał.

Szumowski poinformował, że powiaty, gdzie będą większe restrykcje zostaną podzielone na dwie kategorie: z większymi i mniejszymi obostrzeniami. Będzie to zależne od skali wzrostu zachorowań. "Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent" - zaznaczył.

Sytuacja w powiatach - jak podkreślił szef MZ - będzie poddawana bieżącej analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji. Działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w kraju wróciła do stabilnego stanu - dodał Szumowski. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ par/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi

Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Symboliczna uroczystość - prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia - odbywa się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

PAP

W ceremonii uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na Placu Piłsudskiego są także poczty sztandarowe jednostek WP. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Jakub Borowski

mro/ brw/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję