Reklama

„Kalindorz” to u nas w domu zawsze był

Gdy w swoim czasie zapytałem kupującego książkowy Kalendarz Pszczelarza Polskiego, dlaczego kupuje tę publikację, usłyszałem odpowiedź: „Kalindorz, jak pamiętam od dziecka, zawsze u nas w domu był”. Myślę, że to samo może powiedzieć wielu czytelników „Niedzieli”.

Dziś mamy mnóstwo różnego typu kalendarzy, w tym także książkowych, nazywanych też poradnikami, ale ten kalendarz – Kalendarz Pszczelarza Polskiego na rok 2017 – jest wyjątkowy. Jego tytuł może mylić, zwłaszcza tych czytelników, którzy nie znają jego poprzednich wydań, i sugeruje, że przeznaczony jest dla pszczelarzy.

Faktycznie, w publikacji jest wiele treści skierowanych do pszczelarzy i bardzo im przydatnych, czego wyrazem jest choćby to, że wielu z nich, gdy posiada aktualny kalendarz, w ciemno zamawia już egzemplarz na następny rok, a nawet na dalsze lata. Jest też wielu takich – i nie dotyczy to tylko pszczelarzy – którzy zamawiają w wydawnictwie wszystkie roczniki kalendarzy, które dotąd się ukazały. O czymś to świadczy.

Reklama

Obszerne fragmenty Kalendarza Pszczelarza Polskiego na rok 2017 to wyjątkowo przydatne w życiu codziennym, domowym czy w obejściu porady, wskazówki, informacje i ciekawostki.

Nie sposób w krótkim omówieniu zaprezentować treść tej bardzo rzetelnie dopracowanej książki. Kalendarz ma duży format (większy od zeszytu, ale mniejszy od arkusza podaniowego), jest bogato ilustrowany dobrze dobranymi, ułatwiającymi czytanie i zrozumienie treści zdjęciami.

Poza tym, o czym już wspomniałem, zamieszczono tu wiele treści o zdrowiu, o tym, jak się odżywiać, aby nie utracić zdrowia, ale też co robić, gdy już je utracimy; jakiej żywności i czego w niej powinniśmy unikać. Mnóstwo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w pokarmie ukryte są szkodliwe dodatki w postaci konserwantów, emulgatorów czy nęcących oko barwników. Gdy kupujemy produkty spożywcze, ale nie tylko te, często nie mamy pojęcia, co się w nich w rzeczywistości znajduje. Po latach, jeśli jeszcze będziemy żyć, funkcjonowanie naszego organizmu będzie świadczyć o tym, że w żywności znajdowały się toksyny, przed którymi nikt nas nie przestrzegał. Natrętna reklama w telewizji, radiu czy prasie ogłupia nas i robi swoje.

Reklama

Kalendarz tłumaczy, przestrzega, otwiera oczy. Wierzcie mi, naprawdę warto go mieć w domu. Tej książki, gdy się z nią zapoznacie, już się nie pozbędziecie i nie wyrzucicie jej na makulaturę, jak to się czyni z wieloma innymi. Wręcz odwrotnie – ten kalendarz zostanie waszym przyjacielem i będziecie po niego sięgać, jestem tego pewien, raz po raz. Kalendarz Pszczelarza Polskiego na rok 2017 polecam z ręką na sercu, tym bardziej że te 250 stron, na których znajduje się tyle wartościowej treści, kosztuje tylko 25 zł. W zamian otrzymacie wiele.

Niedawno w Warszawie, w księgarni, gdzie można kupić wszystkie kalendarze, które ukazują się w Polsce, z ust sprzedawcy usłyszałem, że Kalendarzowi Pszczelarza Polskiego żaden inny nie dorównuje i powinien się on znaleźć w każdym polskim domu. Te właśnie słowa są powodem, że czytelnikom „Niedzieli” napisałem o nim kilka zdań.

Kalendarz Pszczelarza Polskiego na rok 2017 można zamówić telefonicznie przez całą dobę: 694 475 695; 694 475 693; 512 233 111, mailowo: humana.divinis@op.pl lub pisząc pod adresem: Fundacja Pomocy Człowiekowi i Środowisku „Humana Divinis”, ul. Biała 1A, 87-100 Toruń. Opłata za przesyłkę wynosi 13,50 zł.

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS

2020-07-08 19:07

[ TEMATY ]

emeryci

emerytura

Krysztof Sitkowski/KPRP

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest efektem dwóch projektów, które regulują sytuację emerytów z rocznika 1953 – rządowego i senackiego.

Podczas prac w Sejmie projekty były rozpatrywane wspólnie, jednak za główną uznano propozycję rządową.

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny.

Nowelizacja ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wyroku przez TK występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji wskazano, że wcześniejsze roczniki, tj. 1949-1952, dysponowały odpowiednim czasem i wiedzą, aby przygotować się do wprowadzonych zmian.

Ustawa przewiduje także zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Przeliczenie z urzędu emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.

Wcześniej powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z rocznika 1953. 18 grudnia ub.r. został ponownie skierowany do Sejmu po tym, jak wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji parlamentu prace nad senacką inicjatywą zostały przerwane.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Bogiem #8: Spotkanie Młodych w Wołczynie w innej formie

2020-07-10 08:36

[ TEMATY ]

wakacje

młodzież

Wakacje z Bogiem

spotkania młodych

wolczyn.pl

Pod hasłem "Złap się wolności" odbędzie się w dniach 13-16 lipca 26. Spotkanie Młodych organizowane przez braci kapucynów. W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędzie się ono w Wołczynie, ale w Krakowie i kilku innych miastach Polski.

26. edycja Spotkania Młodych, w tym roku pod hasłem "Złap się wolności", poświęcona będzie tematyce wolności człowieka. Choć znaczna część wydarzeń będzie transmitowana przez internet z Krakowa, z odpowiednio przygotowanej sali konferencyjnej, to jednak młodzi ludzie z kilku innych miast będą mogli uczestniczyć w niektórych nabożeństwach lokalnie na żywo.

Małe spotkania wołczyńskie odbędą się więc również w Pile, Nowej Soli, Wrocławiu, Bytomiu, Tenczynie, Kielcach, Krośnie,

Sędziszowie Małopolskim, Zagórzu, Stalowej Woli i Terliczce. W tych miejscowościach odbywać się będą spotkania w grupach i atrakcje przygotowane przez organizatorów. Tam również młodzież będzie brała udział w charakterystycznych dla Wołczynanabożeństwach.

Aby zbudować więzi między poszczególnymi miejscami, bracia kapucyni przygotowali i przesłali młodym pakiety z gadżetami.

- 670 pakietów wysłaliśmy na nasze wszystkie placówki, 127 osób zamówiło pakiety do swoich domów, aby łączyć się z nami na transmisji online - informuje Patrycja Spórna z Wołczyna.

Spotkanie będzie miało formę interaktywną, dzięki czemu uczestnicy będą mogli zadawać online pytania zaproszonym na nie gościom: Michałowi "Pax" Bukowskiemu, Szymonowi Reichowi, Grzegorzowi Czerwickiemu i Jackowi Pulikowskiemu.

Stałymi elementami dla wszystkich dni są konferencja oraz nabożeństwo (online lub na żywo). Jak co roku, będą dwa punkty kulminacyjne wydarzenia: środowe Nabożeństwo Pokutne oraz czwartkowa Eucharystia.

Transmisja będzie odbywała się każdego dnia w godzinach 19-22 przez platformę YouTube (na kanale "Dobre Media Nowej Ewangelizacji"), a także przez profile Spotkania Młodych na Instagramie i Facebooku.

Bracia kapucyni organizują Spotkania Młodych w Wołczynie od 26 lat. W spotkaniu uczestniczy co roku kilkuset młodych z całej Polski. Przez 5 dni młodzi ludzie mają możliwość pogłębienia swojej wiary w duchu franciszkańskiej prostoty i radości, a także mogą atrakcyjnie spędzić czas m.in. poprzez słuchanie ciekawych wykładów i bawiąc się na koncertach.

Organizatorami spotkania są Bracia Kapucyni Prowincji Krakowskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.wolczyn.kapucyni.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję