Reklama

Niedziela Podlaska

Bóg widzi i odpowiada na pragnienia człowieka

Tradycyjnie już młodzież diecezji drohiczyńskiej przystępująca do egzaminów maturalnych przyjeżdża na Jasną Górę, by Czarnej Madonnie zawierzyć czekający ją trudny i pracowity czas, a także powierzyć wybory, przed którymi stoi. Tegoroczne spotkanie u tronu Królowej Polski miało miejsce z 2 na 3 marca i przebiegało pod hasłem roku duszpasterskiego w Kościele: „Idźcie i głoście”

Niedziela podlaska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas czuwania przed Eucharystią

Spotkanie, na które przybyło ponad tysiąc młodych ze wszystkich zakątków diecezji pod opieką katechetów świeckich i duchownych, nauczycieli i dyrektorów szkół, rozpoczęło się konferencją „Idźcie i głoście”, którą poprowadził ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W swoim przedłożeniu, posługując się licznymi przykładami i świadectwem z własnego życia, zachęcał młodych do przyjęcia miłości Bożej i ludzkiej, bo „Bóg, stwarzając człowieka, wylał na niego całą swoją miłość”, oczyszczenia duszy w sakramencie pokuty i pojednania, „bo uzdrowienie dokonuje się w prawdzie, która nieraz musi boleć, a bez przebaczenia nie ma bez miłości”, a także do przemyślanych wyborów, opartych zawsze na trosce o drugiego człowieka, bo „stoicie przed decyzjami, od których odwrotu już nie będzie”. – Bóg widzi pragnienia człowieka, ale ważne jest, by iść i Mu to powiedzieć, rozmawiać z Nim – zachęcał zebranych w Bazylice Jasnogórskiej ks. Marek. I dalej podkreślał: – Pan Bóg w tym, co daje człowiekowi, jest nieomylny. A także przestrzegał: – Jeśli nie będziesz człowiekiem, który daje z siebie, zawsze tego, co materialne, będziesz mieć za mało.

Kolejnym punktem było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, do którego rozważania przygotowali maturzyści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu pod opieką ks. Grzegorza Ziembowskiego.

O godz. 20.30 przybyli zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Następnie rozpoczęło się czuwanie, które trwało do rozpoczęcia Eucharystii o godz. 23.30. Przewodniczył mu ks. Sylwester Falkowski wraz z młodzieżą. Oprawę muzyczną tego wyjątkowego czasu pielgrzymki zapewniła grupa muzyczna, za którą odpowiadała Magdalena Chomać. Był to czas poświęcony na indywidualną modlitwę i osobiste spotkanie z Maryją, Tą, dla której młodzi podjęli się trudu tej pielgrzymki. Czas podziękowań, ale przede wszystkim próśb o dobre zdanie matury, przemyślane decyzje i rozeznanie swojego życiowego powołania, a także w intencji tych wszystkich, którzy pozostali w domach, a prosili o modlitwę i wstawiennictwo u Królowej Polski.

Reklama

Klamrą zamykającą i wieńczącą Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę była Msza św., której przed obliczem Czarnej Madonny przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Pikus. Rozpoczął od aforyzmu, a zarazem pewnej przestrogi, stanowiącej wskazówkę: – „Chociaż istnieje wielka liczba dróg do wyboru, to i tak pójdziesz tylko jedną drogą. I to będzie droga twojego, mojego życia”. Trzeba powiedzieć, że o ile drogi ziemskie przemierzamy tam i z powrotem – zaznaczył Ksiądz Biskup – droga czasu jest bezpowrotna, prowadzi tylko w jedną stronę. Jak przejść tę drogę, aby osiągnąć cel, który stoi wciąż w każdym momencie naszego życia, a którym jest osiągnąć szczęście – zwrócił się do młodych z aktualnym w każdym czasie i miejscu pytaniem, gdyż potrzeba szczęścia tkwi w każdej i w każdym z nas bez wyjątku. Pytanie tylko, gdzie i u kogo będziemy go poszukiwać. Na to odpowiedź musimy dać sobie sami. Konkluzję stanowiły słowa Księdza Biskupa: – Pamiętajmy zawsze, aby droga naszego życia wpisywała się w tę drogę, której na imię Jezus Chrystus. On nie tylko pokazuje tę drogę. On prowadzi nas. On umacnia nas. On nadaje sens. On nadaje cel, do którego zmierzamy. A celem tym, już wędrując, jest szczęście właśnie – zakończył.

Podczas Eucharystii nie obyło się bez podziękowań dla bp. Tadeusza, który zawsze jest obecny tam, gdzie dzieje się coś ważnego, nie mogło go więc zabraknąć na jasnogórskim spotkaniu maturzystów, podczas którego uczestniczył w poszczególnych punktach programu. W imieniu zebranych wyrazili je młodzi z Zespołu Szkół w Siemiatyczach (odpowiedzialny ks. Mariusz Woltański). Ważnym momentem tego czasu był też złożony przez maturzystów Akt Zawierzenia Matce Bożej. Warto odnotować, że modlitwy te prowadziła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem pod przewodnictwem ks. Daniela Obzejty.

Spotkanie na Jasnej Górze, jak co roku, zorganizował Wydział Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent do maturzystów: zapnijcie pasy, będzie dobrze

2020-06-08 08:12

[ TEMATY ]

prezydent

maturzyści

matura

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Zaczynacie egzaminy, które symbolicznie przeniosą Was w dorosłość. Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze - napisał w poniedziałek do maturzystów prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczynają się matury. Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Życzenia maturzystom złożył na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Drodzy Maturzyści! Wreszcie nadszedł ten dzień. Zaczynacie egzaminy, które symbolicznie przeniosą Was w dorosłość. Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze. Dacie radę! Trzymamy za Was z Agatką kciuki. Powodzenia!" - napisał Duda. (PAP)

gb/ par/

CZYTAJ DALEJ

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym

2020-07-04 09:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym; w poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale - w tym aspekcie - wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa - podkreślił - podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, "dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji".

"Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo "w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza". "Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

Wyjaśnił, że w poniedziałek, zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. "To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją" - podkreślił. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Doczekalski

krz/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

2020-07-05 22:54

ks. Wojciech Kania

W niedzielę 5 lipca, w bazylice katedralnej zainaugurowany został festiwal „Ucho Igielne” – II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach.

Wśród gości obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz miasta Marcin Marzec, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap oraz wielu melomanów z Sandomierza i okolic.

ks. Wojciech Kania

Przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Zygmunt Gil oraz Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach, która powiedziała: „Ucho igielne”, to festiwal muzyczny organizowany przez Fundację im. Edwarda Kusztala, dedykowany muzyce sakralnej i klasycznej w Sandomierzu i jego okolicach.

Festiwal zainaugurował występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz, pt. „W 80 minut dookoła świata”. Tyle czasu zajęło wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabrakło też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

ks. Wojciech Kania

Po koncercie chętni mieli możliwość wieczornego zwiedzania bazyliki katedralnej.

Kolejne koncerty będą miały miejsce w kościele św. Floriana w Koprzywnicy, w klasztorze na Św. Krzyżu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Festiwal ma na celu popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu i okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję