Reklama

Wydarzenia z diecezji

Świat potrzebuje miłosierdzia jak powietrza

Niedziela płocka 10/2003

"Choć każdy czas i cały świat można uważać za Bożą świątynię, to jednak są czasy i miejsca, które Bóg obiera, aby w nich w sposób szczególny ludzie doświadczali Jego obecności i Jego łaski. A ludzie wiedzeni zmysłem wiary przychodzą do tych miejsc, bo mają pewność, że rzeczywiście stają przed Bogiem". Przypomnieniem tych słów z Papieskiej homilii podczas konsekracji bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach powitał rektor sanktuarium - ks. kan. Mieczysław Ochtyra przybyłych do sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Starym Rynku w Płocku, by uczcić rocznicę pierwszego objawienia się właśnie tutaj Jezusa Miłosiernego św. Faustynie.
"To pierwsza stacja owego «świetlistego szlaku», na której przed 72 laty Bóg przypomniał światu, że jest nade wszystko Bogiem Miłosiernym - mówił ks. Ochtyra. - Gdy zaczynają pękać więzy małżeńskie, gdy najbliżsi schodzą na bezdroża, gdy ktoś z naszych bliskich zagubił się, przypadamy do stóp Miłosiernego Pana, by przyszedł nam z pomocą, gdyż wierzymy, czasami wręcz wbrew nadziei, że dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych".
W rocznicę objawień, 22 lutego, już od rana do sanktuarium przybywali liczni pielgrzymi - również spoza diecezji. Najwięcej ich jednak przybyło na godz. 17.00, kiedy to uroczystej Eucharystii, którą koncelebrowało 14 kapłanów, przewodniczył i homilię wygłosił biskup płocki Stanisław Wielgus.
"Tylko Bóg wie, dlaczego wybrał przed 72 laty tę skromną zakonnicę, żeby przekazać jej objawienie o swoim miłosierdziu - mówił Biskup płocki. - Boża logika jest inna niż ludzka. Bóg nie wybrał do tego celu żadnego dostojnego biskupa, świątobliwego kapłana, znanego teologa, przełożonej zakonnej o wielkim znaczeniu, żadnego inteligenta tamtych czasów, pisarza, poety czy artysty, żeby przez niego przekazać objawienie o Miłosierdziu. Wybrał prościutką, ledwie piśmienną zakonnicę, tak jak kiedyś wybrał Apostołów spośród rybaków, rolników, prostych ludzi. Bóg patrzy przede wszystkim w ludzkie serce i to jest kryterium Jego wyborów. Tak było z Siostrą Faustyną: przekazał po raz kolejny dobrą nowinę o swojej nieskończonej miłości do rodzaju ludzkiego, o tym, że Bóg, który kocha każdego z nas bardziej niż ktokolwiek na świecie, nigdy i w żadnych okolicznościach swojej miłości nie cofa".
Przypominając o ciągłej aktualności tej prawdy, Biskup Stanisław powiedział: "Miłosierdzia człowiek zawsze potrzebował. Historia ludzkości to historia grzechów, niewiarygodnych czasem wprost zbrodni i jednego wielkiego pasma miłosierdzia Bożego. To miłosierdzie potrzebne było człowiekowi w każdej epoce, a szczególnie wtedy, kiedy żyła św. Faustyna: w tym najokrutniejszym z wieków, jakim był wiek XX. To wiek rewolucji, szaleńczych ideologii, dwóch wojen światowych, które spowodowały śmierć setek milionów ludzi. Zbrodnia się rozpasała w sposób niewiarygodny. Potrzebne tej ludzkości było miłosierdzie.
Współczesny świat potrzebuje miłosierdzia jak powietrza. Nie tylko XX wiek tego miłosierdzia potrzebował - my też potrzebujemy. Stajemy w obliczu wojny. Czasami zaczyna się to niewinnie, wydaje się to nam takie odległe, wydaje się, że nas nie dotknie. Bóg wie, co może się wydarzyć. Dlatego Ojciec Święty, biskupi, cały Kościół zwraca się do każdego z nas, byśmy błagali Boga o miłosierdzie, o to, żeby dał ludzkości pokój.
Już żyjący 25 wieków temu wielki starożytny dramaturg Ajschylos mówił, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Używa się kłamstwa, półprawdy, ćwierćprawdy po to, żeby poszczuć na kogoś, na kogo się chce napaść i przypisuje się mu najróżniejsze zbrodnie, przygotowując do napaści. Tak Niemcy przygotowywali napaść w 1939 r. na Polskę. Pierwszą ofiarą wojny jest prawda - później przychodzą następne nieszczęścia. Módlmy się, żeby Pan Bóg odwrócił od ludzkości wojnę: tę wojnę gdzieś daleko, która może się przerodzić w coś straszliwego.
Prośmy Boga o miłosierdzie dla naszego kraju, narodu, poniewieranego, zmęczonego, żyjącego w chaosie, w ciągłej szarpaninie, dręczonego przez potworne bezrobocie, korupcję, oszustwa, wstrząsanego buntami, protestami i strajkami. Potrzebujemy miłosierdzia, które się ma przejawić w tym, żeby ludzie, którzy mają coś do powiedzenia w tym kraju, nawrócili się, żeby myśleli kategoriami dobra wspólnego: nie o swoich interesach i władzy, ale o dobru narodu, dla którego zostali przez was wybrani. Prośmy wszechmogącego Boga, by zmienił ich serca, by ci, którzy mają coś dobrego do zrobienia w tym kraju, czynili to. Prośmy dziś całym sercem Boga przez wstawiennictwo św. Faustyny o miłosierdzie nad naszymi rodzinami, nad duszą każdego z nas" - apelował Biskup płocki.
Coraz liczniej nawiedzający miejsce pierwszych objawień pielgrzymi świadczą o wzrastającej w nas świadomości potrzeby Bożego miłosierdzia. Oby przejawiała się ona również w codziennym życiu pielgrzymów, owocując tym, co Jan Paweł II nazwał "wyobraźnią miłosierdzia".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję