Reklama

Ks. Lombardi: 14 i 15 lutego drugi konsystorz papieża Franciszka

2014-12-11 16:59

st (KAI) / Watykan / KAI

Włodzimierz Rędzioch

14 lutego papież wręczy birety kardynalskie nowym purpuratom – poinformował dziś dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Będzie to drugi już konsystorz Franciszka dla kreowania nowych „książąt Kościoła”. Ks. Lombardi poinformował także dziennikarzy o przebiegu prac Rady Kardynałów i podejmowanej przez to gremium tematyce.

„Ojciec Święty upoważnił mnie do przekazania, że w kolejnych dniach 14 i 15 lutego przewidywany jest również konsystorz dla kreowania nowych kardynałów” - powiedział ks. Lombardi. Dodał, że w roku bieżącym wszystko odbywa się nieco wcześniej, bo już 18 lutego przypada Środa Popielcowa i zaczyna się Wielki Post. Konsystorz poprzedzą w dniach od 9-11 lutego obrady Rady Kardynałów ( K-9), zaś w dniach 12-13 konsystorz podczas którego omawiane będą propozycje reformy Kurii Rzymskiej. Przybyli z tej okazji do Rzymu purpuraci zapoznają się także ze stanem prac Rady Kardynałów ( K-9), w tym jako organu doradzającemu Ojcu Świętemu. Będzie to też okazja do weryfikacji obranego kierunku zmian – stwierdził rzecznik Watykanu.

Mówiąc o dobiegającej dziś wieczorem końca sesji Rady Kardynałów ks. Lombardi poinformował, że pierwszego jej dnia – 9 grudnia i część drugiego poświęcono na relację i refleksję odnośnie do obserwacji poczynionych podczas spotkania z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej, które odbyło się pod przewodnictwem papieża 24 listopada. Wówczas sekretarz Rady Kardynałów, bp Marcello Semeraro przedstawił założenia i propozycje dotyczące reformy Kurii. O poczynionych podczas tego spotkania spostrzeżeniach i obserwacjach poinformował on obecnie członków K-9. Rada Kardynałów je rozważyła i oceniła, chociaż jak zaznaczył ks. Lombardi zasadniczo potwierdzono obrany kierunek reform.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że chodzi o obserwacje o charakterze bardziej ogólnym, dotyczące kryteriów wytyczających pracę nad reformą Kurii Rzymskiej, ale także kwestii bardziej szczegółowych dotyczących już nakreślonych propozycji. Chodzi mianowicie o połączenie i reorganizację niektórych papieskich rad wokół dwóch głównych obszarów: laikatu i rodziny oraz sprawiedliwości, pokoju i miłosierdzia. Ks. Lombardi podkreślił, że jest to proces, który ciągle przebiega i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji formalnych. „Jesteśmy w trakcie procesu reformy, który wymaga jeszcze sporo czasu” - stwierdził rzecznik Watykanu.

Reklama

Innym tematem podjętym przez Radę Kardynałów była Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich. O procesie jej tworzenia poinformował to gremium kard. Sean Patrick O’Malley OFMCap. Obecnie liczy ona 8 osób, ma swoją siedzibę, sekretarza i trwa proces dokooptowania nowych członków, których docelowo ma być w sumie 18. Jej następna sesja plenarna, w dniach 6-8 lutego powinna się już odbywać w pełnym składzie. Nakreśli ona wówczas obszary swej pracy.

Natomiast dzisiaj Rada Kardynałów omawiała reorganizację dykasterii ekonomicznych. Zastępca koordynatora Rady ds. Ekonomicznych, prof. Joseph F.X. Zahra przedstawił jej działalność oraz zalecenia dotyczące dalszych przekształceń dykasterii oraz organizmów ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej. Rada przyjęła z zadowoleniem tę relację, zachęcając do kontynuowania tych działań a także przedstawiła pewne zalecenia.

Tagi:
Watykan kardynałowie Franciszek

Program podróży Franciszka do Rumunii

2019-04-24 16:29

pb, st (KAI) / Watykan

W dniach 31 maja - 2 czerwca papież Franciszek przebywać będzie w Rumunii. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dziś zaktualizowany program tej podróży apostolskiej.

elpapacol/instagram

Piątek, 31 maja

8.10 odlot z lotniska Fiumicino w Rzymie

11.30 (10.30 w Polsce) przylot na lotnisko Otopeni w Bukareszcie,

12.05 (11.05) uroczystość powitania przy wejściu do kompleksu pałacu prezydenckiego Cotroceni

12.20 (11.20) Wizy kurtuazyjna wizyta u prezydenta Rumunii

12.50 (11.50) spotkanie z premierem w pałacu prezydenckim Cotroceni

13.00 (12.00) spotkanie z władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym w pałacu prezydenckim

15.45 (14.45) prywatne spotkanie z prawosławnym patriarchą rumuńskim w pałacu patriarszym,

16.15 (15.15) Spotkanie ze Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego w pałacu patriarszym

17.00 (16.00) Modlitwa „Ojcze nasz” w nowej katedrze prawosławnej

18.10 (17.10) Msza św. w katolickiej katedrze św. Józefa

Sobota, 1 czerwca

9.30 (8.30) odlot do Bacău

10.10 (9.30) przylot na lotnisko w Bacău i przelot helikopterem na stadion w Miercurea-Ciuc

Msza św. w sanktuarium w Șumuleu Ciuc

16. 10 (15.10) Przelot helikopterem na lotnisko w Jassach

17.25 (16.25) Wizyta w katedrze Matki Bożej Królowej w Jassach

17. 45 (16.45) Maryjne spotkanie z młodzieżą i rodzinami na placu przed Pałacem Kultury

19.00 (18.00) odlot samolotem do Bukaresztu

20.00 (19.00) przylot na lotnisko Otopeni

Niedziela, 2 czerwca

9.00 (8.00) odlot do Sybinu

9.40 (8.40) przylot na lotnisko w Sybinie i przelot helikopterem do Blaj

11.00 (10.00) Boska Liturgia połączona z beatyfikacją siedmiu greckokatolickich biskupów-męczenników na Polu Wolności w Blaj oraz modlitwa „Regina Caeli”

13.20 (12.20) obiad z orszakiem papieskim

15.45 (14.45) Spotkanie ze wspólnotą Romów

16.35 (15.35) Przejazd samochodem na stadion miejski, przelot helikopterem ma lotnisko w Sybinie,

17.20 (16.20) Ceremonia pożegnalna

17.30 (16.30) odlot do Rzymu

18.45 przylot na lotnisko Ciampino

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem