Reklama

Niedziela Kielecka

W całej diecezji Drogi Krzyżowe

Drogi Krzyżowe od wieków wrosły w duszpasterstwo Wielkiego Postu. W Polsce należą do najchętniej wybieranych i uczęszczanych nabożeństw. Oprócz tradycyjnych form, przypisanych do obecnych w każdym kościele stacji drogi krzyżowej, coraz częściej wybierane są propozycje terenowe, nocne, ekstremalne, słowem – inne niż zwykle

Niedziela kielecka 13/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Archiwum

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Buska-Zdroju

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Buska-Zdroju

Dlaczego tak cenimy nabożeństwa Drogi Krzyżowej? – Z tym pytaniem zwracam się do ks. Jana Oleszki SAC, rektora na Karczówce. – Jest to realna propozycja wejścia w określoną atmosferę Męki Chrystusa, bardzo osobiste poszukiwanie sensu tego, co się wtedy stało i jak to się ma do mojego ludzkiego doświadczenia, jak wygląda to indywidulane połączenie losu człowieka z losem Boga – uważa Ksiądz Rektor. W tym roku na Karczówce planowana jest wstępnie nowa trasa Drogi Krzyżowej (niezależnie od tej wzdłuż stacji historycznych), która przypominałaby społeczność związaną z Karczówką i jej dzieje, czyli prowadziłaby z kopalni na Dalni.

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Święty Krzyż – już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Święty Krzyż, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pielgrzymka i Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej Rycerstwa Niepokalanej, najstarsza Droga Krzyżowa kielczan wzdłuż kapliczek na Karczówkę – inicjatywa Kościoła Domowego czy coraz popularniejsza Nocna Doga Krzyżowa ze Skalbmierza do wybranego sanktuarium, wielkopiątkowa Doga Krzyżowa w sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – to jedne z ciekawszych inicjatyw nabożeństw pasyjnych w okresie tegorocznego Wielkiego Postu.

Reklama

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej zorganizował po raz trzeci Nocną Drogę Krzyżową, pod hasłem „To nie na moje ręce – silniejszego trzeba”. Do przejścia było 37 km. To modlitewne wydarzenie rozpoczęło się w piątek 17 marca o godz. 20 Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej bp. Jana Piotrowskiego, w kościele NMP Matki Kościoła (Kielce-Dąbrowa). Przemarsz trasą na Święty Krzyż, w większości czerwonym szlakiem turystycznym, trwał całą noc. Choć może nie jest to propozycja dla wszystkich (trasa jest trudna), to jednak ma bardzo wielu i coraz więcej zwolenników.

Wyjątkowej tradycji wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej dopracował się Miechów, zwany „polską Jerozolimą”, z najstarszą repliką Grobu Chrystusa w Europie. Zgodnie z miechowską tradycją, nabożeństwo wielkopiątkowe nawiązuje do oryginalnego, zachowanego od stuleci rytu liturgicznego bożogrobców miechowskich – stróżów miechowskiej świątyni od XII wieku. Przed Biskupem z Najświętszym Sakramentem osiem ubranych biało dziewcząt poniesie na poduszkach atrybuty Męki Pańskiej – gwoździe, młotek, włócznię, drabinę, ciernie. W procesji pójdą rycerze Grobu Bożego w charakterystycznych strojach, kanonicy miechowscy, rajcy miejscy, parafianie i licznie przybywający w tym dniu do Miechowa pielgrzymi. Procesji towarzyszy śpiewany dialog pomiędzy chórem a asystą Najświętszego Sakramentu. Niesione procesjonalnie mary Pana Jezusa zostaną włożone do grobu w kaplicy Grobu Bożego w bazylice.

Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Kieleckiej Rekolekcjami Maryjnymi poprzedziło tegoroczną Drogę Krzyżową czcicieli Maryi. Odbyły się one w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach (10-12 marca). Jubileuszowa XX Pielgrzymka Pokutna do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, połączona z Drogą Krzyżową zbudowaną na kościelnym wzgórzu, odbyła się 18 marca. W tym samym dniu już po raz 15. miała miejsce Droga Krzyżowa na Zalasnej Górze k. Mójczy, na trasie: Bukówka – Mójcza – Zalasna Góra, z inicjatywy Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.

Reklama

Stałe nabożeństwo miejskiej Drogi Krzyżowej w piątek przed Niedzielą Palmową od lat organizuje Ruch Światło-Życie. Rokrocznie uczestniczy w nim od 3 do 7 tys. kielczan, w szczytowym okresie było to nawet 11 tys. wiernych. Pierwsza wzmianka o tej miejskiej Drodze Krzyżowej pochodzi z 1645 r. Fundacja Kalwarii jest zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów. Jeszcze w XIX wieku mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odnajdziemy, i to w różnych godzinach i formułach – w każdej parafii. – U nas sprawdza się m.in. Droga Krzyżowa, umownie nazwana „Dla niespieszących się” – wyjaśnia ks. kan. Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. – O godz. 19 pilne zajęcia już są pokończone, ludzie mają czas dla siebie. Wygaszone światło, czasami zapalone świece, aranżacje muzyczno-tekstowe, poezja – tego typu atmosfera, pozwalająca bardzo osobiście wejść w Mękę Jezusa, okazują się bardzo potrzebne. Kościół jest pełen – wyjaśnia buski Dziekan i Proboszcz. Inna propozycja to Droga Krzyżowa w Wielki Piątek z kaplicy św. Anny do kościoła św. Brata Alberta, z zaangażowaniem wielu kuracjuszy i wielu stanów. Miejską Drogę Krzyżową organizuje także w Busku parafia Niepokalanego Poczęcia NMP. – Droga Krzyżowa to bezpośrednie odniesienie do Golgoty, do tego, co Jezus tam przeżył. W Wielkim Poście częściej niż kiedykolwiek próbujemy utożsamiać się z krzyżem, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej nie jesteśmy tylko widzami, postępujemy za krzyżem, przyjmujemy określoną postawę, ofiarujemy swoje wyrzeczenie, czas. Człowiek jest istotą duchową i, jak myślę, bardzo takiego zespolenia z krzyżem potrzebuje – uważa ks. Podyma.

Coraz popularniejsza staje się Nocna Droga Krzyżowa organizowana przez parafię Skalbmierz do wybranych sanktuariów. W tym roku celem jest sanktuarium Grobu Bożego w Miechowe. Wydarzenie odbędzie się z piątku na sobotę z 7/8 kwietnia. – Na rozpoczęcie zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18 w kolegiacie w Skalbmierzu. Udamy się do Miechowa, zatrzymując się po drodze w Rosiejowie, Racławicach i Woli Bukowskiej. Naszą całonocną modlitwę zamierzamy zakończyć w miechowskiej bazylice śpiewem Godzinek o Grobie Bożym – mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu – główny organizator Nocnej Drogi Krzyżowej.

Zaangażowaniem wiernych w Kielcach cieszy się Miejska Droga Krzyżowa z kościoła św. Wojciecha do bazyliki, z udziałem duszpasterstwa akademickiego, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, samorządowców, sportowców, artystów. Jest ona od lat organizowana w Wielki Wtorek, a prowadzą ją zawsze biskupi kieleccy.

Warto jeszcze wspomnieć Ekumeniczną Drogę Krzyżową na cmentarzu na Cedzynie, która jest organizowana (z przerwami) od 2008 r. przy współpracy władz miasta Kielce. Nad całością czuwa parafia bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach. Angażuje się Diecezjalna Rada Ekumeniczna i Kościoły innych wyznań.

Gdy dodamy do tego parafialne Drogi Krzyżowe, w różnych godzinach i dla różnych grup społecznych, jest to naprawdę bogata propozycja dla chętnych do wyruszenia za krzyżem Chrystusa, tutaj i teraz.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopiątkowa droga krzyżowa w górach 2014

Niedziela przemyska 13/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Krzysztof Rzepka

„Wierzę w Syna Bożego” – słowa te, stanowiące hasło bieżącego roku duszpasterskiego, zawierają głębię prawdy o Bogu i o człowieku. O Bogu, który „tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał” (J 3, 16). O człowieku, że został odkupiony za cenę krwi Jezusa Chrystusa, stał się mocą łaski Bożej dzieckiem Boga i został ustanowiony dziedzicem chwały wiecznej. Prawdy te stają się bliskie zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Ten okres liturgiczny „ma pomóc pogłębić naszą wiarę przez zrozumienie, jak wielkim złem jest grzech i jak wielka jest wartość odkupieńczej śmierci Syna Bożego” (abp Józef Michalik, List pasterski na Wielki Post 2014). Dlatego bierzemy udział w nabożeństwach pasyjnych, uczestniczymy w parafialnych rekolekcjach wielkopostnych, przystępujemy do spowiedzi i Komunii św.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję