Reklama

Niedziela Przemyska

Rekolekcje ewangelizacyjne

Rekolekcje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas działania Ducha Świętego, ale też rekolekcje w swej formie wyjątkowe

Niedziela przemyska 13/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum parafii

Inicjatorem rekolekcji w Gniewczynie Łańcuckiej był proboszcz parafii pw. św. Mateusza ks. Krzysztof Filip. Prowadzącymi byli ks. Dominik Samulak, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz para małżonków Domowego Kościoła Danuta i Jan Pinderscy z Nowej Sarzyny. W rekolekcjach uczestniczyło 8 grup dorosłych i 2 grupy młodzieżowe. Od początku było widać wielkie zaangażowanie parafii w przygotowanie i przyjęcie obowiązków, począwszy od udostępnienia szkoły poprzez zakup i zabezpieczenie wyżywienia czy noclegów dla osób przyjeżdżających z odległych miejscowości.

W piątek wieczorem zaprosiliśmy uczestników do szkoły, gdzie każdy otrzymał identyfikator z imieniem i numerem grupy, do której będzie przydzielony. Jest to też często bariera i obawa „co to za rekolekcje, które odbywają się w szkole”, ponieważ przyzwyczajeni jesteśmy do rekolekcji prowadzonych w kościele. Odpowiedź jest bardzo prosta, rekolekcje, o których mówimy, prowadzone są w taki sposób, że konferencje, posiłki i praca w grupach odbywają się w szkole, a nabożeństwa i Eucharystie w kościele. Ponadto trwają od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem.

Reklama

W części dotyczącej pracy w grupach po poszczególnych konferencjach rozważaliśmy Słowo Boże, które dotyczyło poszczególnych Praw Życia Duchowego. Animatorzy grup mówili wręcz o cudach, które się dokonywały. Ludzie ze łzami w oczach mówili o swoim życiu w świetle słów, które kierował do nich Bóg z kart Pisma Świętego. Szczególną uwagę zwróciliśmy na dwie grupy młodzieżowe, ok. 50 osób. Animatorzy tych grup podkreślali wspaniałą pracę młodych ludzi. Byli otwarci i podejmowali każdy temat. Chętnie dzielili się własnym życiem. Nic dziwnego, że właśnie w tej szkole jest taka młodzież, skoro dyrektor i nauczyciele to ludzie wierzący, zaangażowani, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości fundamentalne.

W niedzielę dominowały tematy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, nowego człowieka i nowej kultury. Nowa Kultura polega na uwolnieniu człowieka od wszystkiego, co poniża jego godność oraz na rozwijaniu wartości osoby i wspólnoty. To świadomość, że tylko człowiek wolny może podejmować dzieło szerzenia takiej postawy w świecie. Świadectwem jest więc ofiara całkowitej abstynencji od alkoholu, tytoniu i wszelkich narkotyków oraz szerzenie kultury czystości.

Wyrazem takiej postawy na rekolekcjach były dwa świadectwa osób wyzwolonych dzięki interwencji Bożej, poprzez właśnie rekolekcje ewangelizacyjne i ludzi, którymi posłużył się Jezus, aby właśnie oni „niewolnicy, ludzie z marginesu” znaleźli się w tym miejscu i tym czasie. Swoim świadectwem podzielili się: Dominik Adamiec i małżonkowie Jolanta i Krzysztof Bęben. Świadectwem podzieliła się również para prowadząca Danuta i Jan Pinderscy, których świadectwo było zgoła odmienne. Nie będąc w żaden sposób uzależnieni od alkoholu, podjęli dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jako dar dla tych, którzy tego potrzebują. Uświadomili, że głównym sednem i sensem podejmowania takich dzieł jest traktowanie krucjaty jako daru dla innego człowieka. Dziękują dzisiaj Bogu za ten czas, pokazując swoją rodzinę już ludzi dorosłych, mających własne rodziny całkowicie wolne od alkoholu i przedłużające krucjatę swoich rodziców.

Reklama

Na koniec nie zabrakło AGAPE – najwyższej formy miłości, zwłaszcza miłości braterskiej, dobroczynności, miłości Boga do ludzi i ludzi do Boga, kiedy jeszcze prze chwilę częstowaliśmy się upieczonymi ciastami przygotowanymi przez nauczycieli szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich i Akcję Katolicką.

Niech Chrystus będzie uwielbiony w każdym człowieku dobrej woli, który przykłada ręce do takich dzieł.

2017-03-23 09:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobro wielką ma moc

Plac Papieski w Starym Sączu, a na nim 5 różnorodnych namiotów, blisko 1000 uczestników z kilku krajów, 6 dni wyjątkowych rekolekcji - tak zapowiada się tegoroczna edycja Strefa Chwały Festiwal - rekolekcji Ludzi Nowej Kultury.

Stowarzyszenie Muza Dei wraz z Diecezją Tarnowską oraz Gminą Stary Sącz w terminie od 28 czerwca do 3 lipca organizuje na Placu Papieskim w Starym Sączu rekolekcje Strefa Chwały Festiwal. Z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie tym wydarzeniem, ale jak zapewniają organizatorzy, tego lata będą w stanie przyjąć jeszcze więcej osób. Właśnie ruszyła rejestracja, a szczegółowe informacje odnośnie warunków uczestnictwa znajdują się na stronie www.strefachwalyfestiwal.pl. Należy pamiętać, iż liczba miejsc jest jednak ograniczona. Całość wydarzenia ma miejsce w kilku namiotach postawionych tuż przy Ołtarzu Papieskim, który zachowany został po wizycie Jana Pawła II. Największy z nich to główne miejsce spotkań, gdzie codziennie sprawowana jest Eucharystia, gdzie jest duża scena, a na niej sporo muzyki na najwyższym poziomie. To w tym namiocie mają także miejsce konferencje, panele, prezentacje różnych intrygujących środowisk i inicjatyw, a także modlitwa, uwielbienie, taniec.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęły się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie na 20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję