Reklama

Niedziela Sandomierska

Świętokrzyski klasztor Pomnikiem Historii

Niedziela sandomierska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

pomnik

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Wielkie wyróżnienie spotkało klasztor na Świętym Krzyżu. Na uroczystości, która odbyła się 15 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, prezydent RP Andrzej Duda ogłosił listę 10 nowych miejsc na liście Pomnika Historii. Wśród wyróżnionych znalazł się klasztor użytkowany obecnie przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W delegacji związanej z tym miejscem znaleźli się ojciec prowincjał Paweł Zając OMI i ojciec superior Zygfryd Wiecha OMI. Biskupa diecezjalnego reprezentował ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego Dom Długosza w Sandomierzu. Pokazując wagę wydarzenia, mówił: – Wpisanie na listę Pomnik Historii sanktuarium świętokrzyskiego podkreśla jego rangę jako miejsca wiary i pamięci dla historii naszej ojczyzny i narodu, co obliguje do większej troski i dowartościowania. Takie wskazanie zachęca też do ożywienia kultu religijnego i turystyki wykorzystanej do celów edukacyjnych i wychowawczych. Materialnie natomiast zyskuje dodatkowo zwiększoną troskę ze strony państwa, jak zapowiedział premier Piotr Gliński. Zarządzający, składając wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich i zabezpieczających, zyskują dodatkową punktację w udzieleniu dotacji.

Reklama

Akt wpisania Świętego Krzyża na listę Pomników Historii z rąk prezydenta odebrał ojciec superior.

Należy podkreślić, że wyjątkowości miejscu dodaje fakt, iż na Świętym Krzyżu przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od nich nazwę bierze cały ten rejon i województwo świętokrzyskie. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, ponieważ jego początki sięgają 1006 r. Wtedy to Bolesław Chrobry sprowadził w to miejsce ojców benedyktynów. Rangę największego sanktuarium Polski miejsce to zachowało aż do połowy XVII wieku. Jest to pierwsze miejsce na terenie naszej diecezji, które znalazło się na tak prestiżowej liście.

Status Pomnika Historii ustanawiany jest w drodze rozporządzenia prezydenta RP. Przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej i artystycznej. Miejsca te mają również duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy pomnik Jana Pawła II

Niedziela warszawska 18/2013, str. 5

[ TEMATY ]

pomnik

Artur Stelmasiak

Samuel Willenberg podczas spotkania z kard. Kazimierzem Nyczem podarował projekt pomnika Jana Pawła II

Samuel Willenberg podczas spotkania z kard. Kazimierzem Nyczem podarował projekt pomnika Jana Pawła II

Warszawa będzie miała niezwykły pomnik Papieża Polaka. Autorem monumentu jest mieszkający w Izraelu Samuel Willenberg, bohater Powstania Warszawskiego oraz organizator buntu w Treblince

Postawienie tego pomnika w Warszawie jest moim marzeniem. To byłoby piękne ukoronowanie mojego życia - mówi Samuel Willenberg, 90-letni rzeźbiarz oraz jeden z dwóch żyjących uciekinierów z obozu w Treblince. Jego rzeźby stoją w wielu ważnych miejscach dla narodu żydowskiego. To on jest autorem m. in. pomnika getta w Częstochowie, rzeźby w Jad Waszem oraz w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Jednak Jana Pawła II nikt nie chciał.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję