Reklama

Wiara Polski i Węgier drogą do szczęśliwej Europy

W ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w 800-lecie Piotrkowa Trybunalskiego 25 marca br., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, bp László Kiss-Rigó z Węgier przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. W Eucharystii uczestniczyli prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami, parlamentarzyści, przedstawiciele władz Piotrkowa i Łodzi.

Wszystkich zgromadzonych przywitał w języku węgierskim bp Marek Marczak – administrator archidiecezji łódzkiej. Podkreślił, że Eucharystia jest zawsze dziękczynieniem za Bożą dobroć wobec człowieka. – Dziś dziękujemy w szczególności za dar Wcielenia. Archanioł Gabriel, zwiastując Maryi radosną nowinę, zapowiada światu zbawienie. Obecna Msza św. to także okazja do dziękczynienia Bogu za przyjaźń między Polską i Węgrami – powiedział.

W słowie skierowanym do wiernych bp Kiss-Rigó zaznaczył, że ponadtysiącletnia przyjaźń polsko-węgierska została scalona przez wspólne wiarę i kulturę chrześcijańską. Bywa, że nawet wśród najlepszych przyjaciół powstają spory, dlatego przyjaźń i braterstwo trzeba pielęgnować. Jednym z powodów nieporozumień może być problem z komunikacją. Bp Kiss-Rigó zwrócił uwagę, że nawet w Ewangelii na uroczystość Zwiastowania Pańskiego mamy przykład komunikowania się z Panem Bogiem. Człowiek może otwartym umysłem przyjąć to, co Pan Bóg chce mu przekazać. Jeśli współpracuje z Bogiem, to buduje swoje szczęście. – W dzisiejszej Ewangelii Maryja przyjęła dobrą nowinę od archanioła Gabriela – wskazał bp Kiss-Rigó. Podkreślił, że słuchanie słowa Boga nie dotyczy tylko jednej osoby, ale całej Europy. Jeśli wyrzekniemy się naszych korzeni i naszej tożsamości, to nie będziemy budować szczęścia, ale wstąpimy na złą drogę. Ksiądz Biskup porównał Europę do pacjenta, który potrzebuje terapii rehabilitacyjnej od Polski i Węgier. Według niego, nasze narody mogą pomóc w komunikowaniu się między Panem Bogiem a Europą, aby prawdziwe wartości europejskie nie były doktryną sztucznej poprawności politycznej, ale by były oparte na świętości rodziny, małżeństwa i na prawdziwej solidarności.

Na zakończenie bp Kiss-Rigó powiedział, że powinniśmy prosić o wsparcie Pana Boga, a także Matkę Bożą – Panią Jasnogórską, Węgierską i Trybunalską, aby solidarność polsko-węgierska dała impuls całej Europie, by wskazała nam drogę do szczęśliwszej przyszłości.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję