Reklama

Polska

Abp Jędraszewski interweniuje w sprawie zajęć "w duchu ideologii gender"

"Solidarność z dziećmi, które stały się ofiarami ideologii gender, oraz z ich rodzicami" - wyraża abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki podjął interwencję w kuratorium oświaty w sprawie zajęć "w duchu ideologii gender" poprowadzonych w Szkole Podstawowej w Bełchatowie. O interwencji poinformował KAI kanclerz łódzkiej kurii przekazując List metropolity do mieszkańców Bełchatowa. Zostanie on odczytany w kościołach tego miasta w najbliższą niedzielę 14 grudnia.

Abp Jędraszewski zwraca uwagę, że rodzice, dowiedziawszy się o tym, że ich dzieci były przymuszane do odgrywania ról, które godziły w ich poczucie tożsamości i godności byli zszokowani zaistniałą sytuacją. Metropolita łódzki przypomniał, że w Programie Wychowawczym Szkoły jest zapis mówiący o tym, iż w Szkole tej jest tworzona atmosfera, „w której uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie pracują nad kształtowaniem osobowości młodego człowieka”.

Abp Jędraszewski zwrócił się do wojewódzkiego kuratora oświaty o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji jak również „o zatroskanie, aby podobne zdarzenia nie miały miejsca” zarówno w tej szkole, jak również we wszystkich innych podległych kuratorium placówkach oświatowych.

Poniżej pełny tekst listu metropolity łódzkiego do mieszkańców Bełchatowa:

Łódź, dnia 6 grudnia 2014 roku ARCYBISKUP METROPOLITA ŁÓDZKI

List do Mieszkańców Bełchatowa

Czcigodni Księża, Drodzy Rodzice, Drodzy Katecheci, Szanowni Nauczyciele i Wychowawcy, Drodzy Siostry i Bracia,

W czytanym dwa tygodnie temu moim Liście Pasterskim na rozpoczęcie Adwentu 2014 roku wzywałem Wszystkich moich Drogich Archidiecezjan do postawy czujności, wskazując zwłaszcza na konieczność odnowienia w nas pełnego szlachetności, prawdy i dobra spojrzenia na człowieka. Tylko bowiem w takim usposobieniu ducha możemy z radością powitać Jezusa Chrystusa, Boga-Człowieka, który przeszło dwa tysiące lat temu narodził się jako Dziecko w Betlejem.

Jak bardzo konieczny był tego rodzaju apel i wezwanie do czujności, świadczą ostatnie wydarzenia w Szkole Podstawowej nr 8 w Bełchatowie, w której w klasie czwartej, bez wiedzy i zgody rodziców, miały miejsce zajęcia dla dzieci w duchu ideologii gender. Niektóre z dzieci płakały, czując się przymuszone do odgrywania ról, które godziły w ich poczucie tożsamości i godności. Ich rodzice, dowiedziawszy się o tym, byli zszokowani zaistniałą sytuacją, tym bardziej że w Programie Wychowawczej Szkoły jest zapis mówiący o tym, iż w Szkole tej jest tworzona atmosfera, „w której uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie pracują nad kształtowaniem osobowości młodego człowieka”.

Reklama

Pragnę Was powiadomić, Drodzy Siostry i Bracia, że w powyższej sprawie wysłałem pismo do Kuratora Wojewódzkiego, prosząc go o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji w Szkole Podstawowej nr 8 w Bełchatowie, jak również o zatroskanie, aby podobne zdarzenia nie miały miejsca zarówno w tej szkole, jak również we wszystkich innych placówkach oświatowych podległych kierowanemu przez niego Kuratorium.

Równocześnie wyrażam solidarność z dziećmi, które stały się ofiarami ideologii gender, oraz z ich rodzicami. Was wszystkich, Drodzy Siostry i Bracia, proszę o modlitwę i postawę nieustannej czujności, aby polskie szkoły były ośrodkami, w których dzieci wychowuje się do prawdy, dobra i piękna – a zatem do wartości, których Stwórcą jest sam Pan Bóg.

Na dalsze adwentowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, z serca Wam wszystkim błogosławię

Marek Jędraszewski Arcybiskup Metropolita Łódzki ________________________________________________________________________ ZARZĄDZENIE: List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego do Mieszkańców Bełchatowa należy odczytać we wszystkich parafiach Bełchatowa w III niedzielę Adwentu, 14 grudnia br., podczas wszystkich Mszy świętych.

Łódź, dnia 8 grudnia 2014 roku bp Ireneusz Pękalski Wikariusz Generalny

KO-020-2200/2014

2014-12-12 15:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prekursorzy gender (cz. 2)

Niedziela legnicka 12/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

gender

Andrzej Niedźwiecki

Wiele zawartych w ideologii gender założeń do głosu dochodziło powoli. Kim są – w mniejszym lub większym stopniu świadomi – prekursorzy tych poglądów?

Marksizm ewoluuje, ale nie umiera. Teraz doświadczamy jego bardziej wyrafinowanej, estetycznej formy, która przekształca mentalność” – usłyszałam ostatnio podczas wykładu na temat gender. Rzeczywiście, jak leitmotive powtarza się w ostatnim stuleciu założenie Marksa i Engelsa, m.in. dotyczące tego, że kobieta powinna być ogniwem w cyklu produkcyjnym. Dom, mąż i dzieci ją ograniczają, a więc koniecznie powinno się ją od nich wyzwolić. Ten postulat obecny był zarówno w marksizmie, jak też w feminizmie drugiej fali i stanowi jeden z aspektów ideologii gender. Zanim przedstawię kolejnych myślicieli i działaczy, których określiłam mianem prekursorów gender, chciałabym zwrócić uwagę na pewien istotny szczegół, dotyczący jednego z twórców komunizmu. Karol Marks w świetle swoich teorii bynajmniej nie postrzegał siebie jako opresyjnego samca, utrzymując intymne kontakty ze swoją służącą Lenchen, i nie łożąc na utrzymanie ich dziecka. Warto na takie szczegóły życia zwracać uwagę, by wiedzieć, na ile spójni i wiarygodni są ci, którzy roszczą sobie prawo do kształtowania społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję