Reklama

Niedziela Częstochowska

Faryzeizm i chora wyobraźnia

Niedziela częstochowska 14/2017, str. 2

[ TEMATY ]

edytorial

Tadeusz Poźniak

Sąd Piłata

Sąd Piłata

Pamiętamy, jak faryzeusze obserwowali Chrystusa, zadawali Mu podstępne pytania i poddawali próbom, aż doprowadzili do wyroku śmierci. Nie mieli skrupułów, nie zawahali się ani na moment. Po prostu szukali pretekstu, żeby Jezusa skazać. Nawet wrogowi Żydów – Piłatowi, który był okupantem Izraela, postawili zarzut, że nie dba o interes cesarza. Stąd bierze się słowo: faryzeizm, pełne niechęci, podstępu i jakiejś wewnętrznej choroby.

Mam przed sobą pamiętnik mojego poprzednika na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” – ks. dr. Antoniego Marchewki. Napisał go w 1964 r. Kapłan ten spotkał się również z niesprawiedliwymi zarzutami wobec swojej osoby, i to ze strony tych, którzy powinni go najbardziej zrozumieć. Dlatego napisał wspomnienia, żeby się wytłumaczyć. Przed laty i ja spotkałem się z niesprawiedliwymi zarzutami przeciwko temu wspaniałemu człowiekowi. Dzisiaj, mając po części jego doświadczenia, zrozumiałem go bardzo dobrze i cieszę się, że jego pamiętnik pt. „...Nadejdzie kiedyś dzień wolności” wydałem w 2008 r. w Bibliotece „Niedzieli”.

Nieraz zastanawiam się, co powoduje ludźmi, że wykazują tyle nienawiści. Obserwujemy działaczy KOD-u i widzimy sztuczny spór. Demokracja w Polsce nie jest zagrożona – zresztą wielokrotnie te sprawy były wyjaśniane. Jestem zaskoczony także stanem polskiego dziennikarstwa, które jakby chciało zniszczyć wszystko, co nasze, chrześcijańskie. Zauważamy w TVP programy islamizujące, także programy progenderowskie. Czyżby odpowiedzialni za polskie media nie umieli rozróżniać? Można przytoczyć wiele innych przykładów. Często o wielu sprawach decyduje po prostu chora wyobraźnia. Jeżeli np. spotka się chłopak z dziewczyną, to podejrzliwy człowiek powie: Oni na pewno nie odmawiają razem Różańca. A przecież mamy dziś wielu młodych ludzi, którzy się razem modlą. Tymczasem chora wyobraźnia podpowiada: Jest okazja – jest grzech. Dlatego trzeba mądrze, bez nadinterpretacji traktować wszelkie informacje, także zapiski ubowców zawarte w teczkach IPN. Podejrzliwy ubowiec właśnie tak rozumował: Jest okazja – jest grzech. Nijak nie miało się to do prawdy o ludziach przez nich opisywanych. Faryzeizm, chora wyobraźnia to zjawiska obecne nie tylko w życiu publicznym, politycznym, ale i w naszym zwyczajnym życiu. Problem ten uwidocznił się m.in. w okresie ataku pewnych środowisk na abp. Stanisława Wielgusa, a wcześniej na ks. Mieczysława Malińskiego czy na ks. Mirosława Drozdka SAC. Dlatego „Niedziela” na swoich łamach zawsze broniła dobrego imienia księży, którzy byli niesprawiedliwie atakowani.

Reklama

Myślę, że trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do informacji, które prowadzą do posądzeń. Na tym polegała praca osławionego IV departamentu SB: skłócać środowiska, także księżowskie, dzielić i – rządzić. Pamiętam, jak ubowiec, przy okazji „paszportowej”, mówił mi o pewnym biskupie, który miał niepochlebnie się o mnie wypowiadać. Nie usłyszał wtedy żadnego komentarza. Bo to była diabelska metoda angażowania zwłaszcza młodych księży w ubeckie intrygi.

Trzeba mieć świadomość, że intrygi i intryganci – także polityczni – są stale obecni, i należy zawsze podejmować bardzo wyważoną ocenę sytuacji. Na pewno spotykamy się w życiu z faryzeuszami lub z ludźmi z chorą wyobraźnią. Oni mają złą wolę, ich celem jest zniszczenie drugiego człowieka. Takich ludzi trzeba się wystrzegać, jeśli się da – demaskować ich obłudną postawę, nie dać się wciągnąć w misternie nieraz tkane intrygi i – modlić się za skrzywdzonych oraz za tych, którzy krzywdzą.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność wciąż aktualna

Przeżywamy wciąż wiele różnych rocznic i wspomnień, ale jedną z naprawdę ważnych, rzutującą na nasze mimo wszystko wolne dziś, jest rocznica umów podjętych przez Solidarność, które spowodowały powstanie nowego, wyzwoleńczego związku zawodowego. Przystąpiło do niego ok. 10 mln Polaków. Gdy następowały te wielkie wydarzenia, stały za nimi inne, m.in. 16 października 1978 r. – wybór kard. Karola Wojtyły na papieża i potem czerwiec 1979 r. – pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Te fakty, związane z życiem polskiego Kościoła, ożywiły nadzieje Polaków, dodały nam odwagi i były istotną przyczyną powstania polskiej Solidarności.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję