Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnicka katedra Pomnikiem Historii

Niedziela świdnicka 14/2017, str. 2

[ TEMATY ]

pomnik

katedra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dla świdniczan, którzy uważają ją za swój symbol, dumą była od zawsze. Strzelista wieża, zwalista, kamienna sylweta, największe na Dolnym Śląsku okno i piękny barokowy wystrój to cechy wyróżniające kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława spośród wszystkich innych. W środę 15 marca 2017 r. prezydent Andrzej Duda podniósł katedrę do rangi Pomnika Historii.

Obszar Pomnika Historii obejmuje katedrę, gmach Kurii Biskupiej (dawne kolegium jezuickie), a także teren skarpy znajdujący się na południe od tych budynków. Z wnioskiem o przyznanie tytułu wystąpił minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński na wniosek proboszcza parafii katedralnej ks. prał. Piotra Śliwki.

W uzasadnieniu wniosku czytamy, że pierwotna fara miejska, przekształcona w 2004 r. w katedrę biskupią, odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Świątynia wznoszona od 1330 r. stanowi świadectwo ambicji i dobrobytu fundatora, lokalnych rodów rycerskich, a także mieszczan świdnickich. Katedra należy do najważniejszych kościołów nie tylko Dolnego Śląska, ale jest dziełem wybitnym również w skali całej Polski. Wystrój i wyposażenie są dziełem wybitnych śląskich artystów: jezuity Johanna Riedla, Johanna Georga Etgensa, Georga Leonharda Webera, Michaela Willmanna czy Jeremiasa Knechtla. Niezwykle bogate zdobienia odwołujące się do idei kontrreformacji stanowią ważny dokument swoich czasów i świadectwo działalności jezuitów w Świdnicy.

Dotąd na liście największych polskich zabytków znajdowało się 60 obiektów. 15 marca dołączyło kolejnych dziesięć, w tym dwa ze Świdnicy (drugim jest wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju).

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra – oczami Mariusza Barcickiego

Piękna świdnicka świątynia góruje nad miastem, monumentalna budowla zachwyca turystów i mieszkańców. Wielu, którzy zdecydowali się ją zwiedzić, często robi to po raz kolejny.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję